22 października: wspomnienie św. Jana Pawła II

Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

„I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością
– taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,…
– abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
  Proszę was:
– abyście mieli ufność nawet wbrew każdej waszej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
– abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
– abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On wyzwala człowieka,
– abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest największa, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.
  Proszę was o to…”
(św. Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św. odprawionej na Błoniach – Kraków, 9 czerwca 1979 r.)

15 października modliłam się za Was wszystkich
przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

57 odpowiedzi na „22 października: wspomnienie św. Jana Pawła II

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • Paulina pisze:

   Poproszę Was o modlitwę za zmarłego księdza inf. Stanisława Rawskiego. Zawdzięczał Matce Bożej Rozwiązującej Węzły życie i zachęcał do modlitwy do Matki Bożej, budował kościoły, każdemu, kto go tylko poprosił o pomoc starał się pomóc, kochał ludzi i w każdym potrafił zobaczyć dobro. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen

 2. wobroniewiary pisze:

  22 października 1948 r. – kard. August Hlond umierając wypowiedział prorocze słowa: „Lecz zwycięstwo, jeśli przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny…”
  Dokładnie 30 lat później – 22 października 1978 r. – miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Czy to zwykła zbieżność dat, czy część zwycięstwa Maryi?

  • Longin pisze:

   Kiedyś s.prof.Zofia Zdybicka użyła w odniesieniu do św.Jana Pawła II stwierdziła, że jest to postać tego formatu co św.Tomasz z Akwinu oraz św. Augustyn.

 3. wobroniewiary pisze:

  Pan Jezus do Alicji Lenczewskiej:
  „Nie ta ofiara jest najcenniejsza, którą człowiek sam sobie wyznaczy, lecz ta, którą zsyła Bóg. Testem jest zdarzenie zaskakujące i niezawinione przez tego, kto ponosi jego skutki”.

 4. Ania pisze:

  Nie będziemy otwierać grobu. Będą natomiast relikwie tych rzeczy, których używał i dotykał kard. Wyszyński – zapowiedział metropolita warszawski

  https://warszawa.gosc.pl/doc/5937895.Kard-Nycz-o-Wyszynskim-Nie-bedzie-relikwii-I-go-stopnia

 5. Bożena pisze:

  BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZYSTKO ❤🙏

 6. mzz pisze:

  Ruszyła strona internetowa kanału yt,, Ku Bogu” serdecznie zapraszam do zapoznania się z treściami tam zawartymi. https://kubogu.com.pl

 7. mcc2 pisze:

  Rocznica , rocznicą a jakoś nie widać po ludziach aby to wspominali , u mnie w pracy nikt o tym nie wspomniał , dodatkowo dzisiejszej nocy okradziono mi troszkę samochód na 200 parę złotych , zapewne złodziej nic nie wiedział że dziś wielki dzień dla Polaków , a popołudniu młodziak w BMW wykorzystując pierwszeństwo gdy próbowałem włączyć się do ruchu gwałtownie przyśpieszył znacznie powyżej dopuszczalniej szybkości aby tylko mnie nie wpuścić na szczęscie wjechałem tylko parenaście centymetrów na główną jezdnie .

 8. AnnaSawa pisze:

  Powiem tak: dokładnie w zeszłym roku, będąc na Marszu Niepodległości pomodliłam się m.in.takimi słowami: Boże spraw, aby taki marsz był pod Twoim Imieniem (….) bo tylko Twoje Imię zmieni świat. (…) Dlatego jak przeczytałam o tegorocznym tytule Marszu to aż byłam i jestem w szoku – dobrym szoku.
  Bóg jest dobry i miłościwy. Amen.
  https://www.facebook.com/pch24/posts/2506070916178362
  https://www.facebook.com/MarszNiepodleglosci/posts/2535877823114270?__xts__%5B0%5D=68.ARCGlmCo5PPjkZ_W5RnNqsRGNV-nLlU2cHduTf8IZguJ02rGiTpCb405ot5r-Gw3IuBUE8wY6z3uCaHl4NDB9HT4E7lqYTOQHuwBYo40K6Fho9j_URWUjJr39xa8npENMe–QtuVUTs4eS7aqQgl61iIgxOfZdmSK8yFuLttfzOzme5Iyj4ZcRfOc0sL4z-tx986BaM3l4MsKyg6yoBa-mE5-FcgRT48oalicvJP0bIhB76OY8Ngc71sswOeBIP8hpnmYFFIr5WbbbJpbBlW85yuilDRl_2i1oVLbC5hEJXukKAnPlDfqTBgIjQ8FQWVLm1WwzncYf_kmXxOKZH7fEpbDQ&__tn__=-R

 9. Rozalia@RS pisze:

  Dziś dziękowałam Panu Bogu za św. Jana Pawła II w moim kościele. Barka brzmiała nadzwyczajnie! Prosiłam o Jego wstawiennictwo i wróciłam podbudowana! Dziękuję Panu Bogu, że byłam i jestem świadkiem Jego nauczania! Ono wciąż trwa i nie da się zagłuszyć!

 10. Joanna pisze:

  „Warto więc przypomnieć, że Karol Wojtyła do przejawów CYWILIZACJI ŚMIERCI nie zaliczał wyłącznie zbrodniczych praktyk aborcji i eutanazji. Wśród przeciwników życia Jan Paweł II widział także wszystkich tych, którzy akceptowali i propagowali antyrodzinne rozwiązania – od żyjących w konkubinacie po promotorów homoseksualizmu.
  Papież krytykował m.in. Parlament Europejski, który już za jego pontyfikatu wydawał rezolucje skupiające się na promowaniu homoseksualizmu. „Parlament w sposób nieuprawniony nadał walor prawny zachowaniom dewiacyjnym, niezgodnym z zamysłem Bożym: wiemy, że człowiek ulega słabościom, ale Parlament w ten sposób poparł ludzkie słabości. Nie uznano faktu, że prawdziwym prawem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą, które pozwala żyć w zgodzie z prawym sumieniem” – mówił papież.
  Podczas jednej z audiencji generalnych papież, poruszony widocznymi już wówczas w krajach Zachodu dążeniami homolobby powiedział wyraźnie, że „nie może stanowić prawdziwej rodziny związek dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet, a tym bardziej nie można przyznawać takim związkom prawa do adopcji osieroconych dzieci”. Gdyby ktoś miał wątpliwości, jak odpowiedzieć na często stawiane dziś pytanie, dlaczego nie wolno oddawać dzieci parom homoseksualnym, Ojciec Święty stwierdził wprost: „Dzieciom tym wyrządza się poważną krzywdę, ponieważ w takiej rodzinie zastępczej nie znajdują ojca i matki, ale dwóch ojców albo dwie matki”.

  Wszystkim, którzy chcą pamiętać naszego wielkiego rodaka jedynie przez pryzmat kremówek, ekumenicznych gestów, czy licznych pielgrzymek i spotkań z ludźmi, pragnę przypomnieć o JANIE PAWLE II – PAPIEŻU WALCZĄCYM. Walczącym z niebezpieczeństwem antyrodzinnej nawałnicy. Niepamiętającym tego aspektu pontyfikatu Ojca świętego dedykuję fragment jego Listu do Rodzin: „Przemawiam mocą Jego prawdy do człowieka naszych czasów, aby pojął, jak wielkim dobrem jest małżeństwo, rodzina i życie, jak WIELKIM NIEBEZPIECZEŃSTWEM jest brak poszanowania dla tych rzeczywistości, bagatelizowanie tych największych wartości, które składają się na życie rodziny i stanowią o godności człowieka.”

  Papież z Polski podkreślił, że to RODZINA jest dla Kościoła, pośród wielu dróg „drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”.

  Read more: http://www.pch24.pl/jan-pawel-ii–z-cala-moca-przeciw-homopropagandzie,22541,i.html#ixzz637LM3wYl

 11. Rozalia@RS pisze:

  Dziękuję Panu Bogu za to, że byłam i jestem świadkiem nauczania św. Jana Pawła II, podobnie jak miliony Polaków możemy być dumni, że dany był nam ten czas! A dziś wyjątkowo pięknie zabrzmiały słowa Barki na rozpoczęcie Mszy świętej…

 12. nadgorliwa pisze:

  proszę mi powiedzieć czy mam rację że zwróciłam uwagę osobie leworęcznej że błogosławi swoje dzieci lewą ręką, przeprosiłam za zwrócenie uwagi ale niepokój został.

  • Marta 3 pisze:

   Chyba to skrupuły… A jakby ktoś miał ucietą prawą rękę to nie mógłby w ogóle swoich dzieci błogosławić? Sama się w tym gubię ale tu już przesada. Z Bogiem Siostro.

   • Maggie pisze:

    @Marta 3: @nadgorliwa, nie jest taka nadgorliwa, bo bycie mańkutem nie jest akurat przy tej czynności wytłumaczeniem.
    Moja babcia była mańkutem i używała obu rąk (uczyła m.in kaligrafii i pisała, tam gdzie oficjalnie, prawą – zaś lewą np w domu listy, gotowanie itp ale wtedy szybciej się męczyło jej serce!), JEDNAK Znak Krzyża prawą.

    Jak ma prawą rękę, to niech ją używa – a nawet jeśli nie ma to w sercu ją ma.
    Oczywiście, że błogosławieństwo ma płynąć z serca osoby błogosławiącej .. bo to NIE „tylko formułka”.
    Mówiła mi mama, że prawosławni żegnając się czynią ciut „inaczej” znak krzyża. Mianowicie w innej kolejności, ale dotykając ramienia, to odpowiada ono tej samej Osobie Boskiej,
    więc to inaczej to przestawienie kolejności: czoło – w Imię Ojca, prawe ramię – i Ducha Świętego, lewe ramię – i Syna.

 13. Ania pisze:

  Odbiło kompletnie?
  – To powolne przyzwyczajanie nas do tego, żebyśmy mówili o homoseksualizmie. To jest plan Rabieja: najpierw związki partnerskie, później małżeństwa, następnie adopcje. Dlatego trzeba też przyzwyczajać małe dzieci, wprowadzać tęczowe piątki, dni na spódniczki – wyliczał Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o cel organizowania w szkołach tzw. tęczowego piątku. – Nie bójmy się sukienek. Są panowie, którzy chodzą i jakoś sobie z tym radzą. Weźmy księży, Szkotów – przekonywała Wanda Nowicka z Wiosny.

  https://www.tvp.info/44977968/nowicka-nie-bojmy-sie-sukienek-sa-panowie-ktorzy-w-nich-chodza-ksieza-szkoci

 14. wobroniewiary pisze:

  Fragment orędzia z Niepokalanowa:

  Pragniemy w tej oto cudownej kaplicy ich pocieszać, umacniać, uzdrawiać, obdarowywać wielkimi łaskami. Im bardziej będą Nam posłuszni i częściej będą nawiedzać to święte miejsce tym więcej darów różnych i łask stąd wyniosą.
  Bardzo też prosimy polskie dzieci Nasze aby oddały się w niewolę Maryi oraz aby ofiarowały się swemu Panu, wnosząc do Niego ręce w tej kaplicy ,wyznając ” Oto jestem Panie!”.
  Morze łask ogarnie tymi, którzy to uczynią z przekonaniem, z głębi serca. Poznają też jak cudowna, słodka jest służba waszemu Panu, ile daje radości i błogosławieństwa taka praca dla nich i ich rodzin.

  Umiłowani dzisiaj chcę Wam oznajmić dobrą nowinę . Wielu z was zostało już do tej służby powołanych i wypełnia już Boże wskazówki, które niewątpliwie pomogą wyswobodzić wasz Naród ze zła wielkiego, przerwać kłótnie i spory na poziomie najniższym, które prześladują wasz Naród i nie pozwalają odnieść mu zwycięstwa. Jest mimo wszystko was za mało. Wynika to z braku waszej wiedzy. Nie rozumiecie Nasze najmilsze ukochane dzieci polskie, że każdy z was od najmłodszego Polaka do najstarszego może podnieść ręce do Boga i mu się na służbę oddać oraz w niewolę Jego Matce. Nie musi przez to robić nic nadzwyczajnego.

  Każdy znoszony ból, smutek, niepowodzenie, każda radość, modlitwa, dobry uczynek będzie służbą dla tych, którzy nie będą mogli ze względu na zdrowie i inne kalectwo, trudności iść w świat i ratować bliźnich. Dlatego bardzo proszę dzieci, abyście wszyscy oddali siebie i Naród cały w niewolę Maryi i na służbę Jezusa. Amen

  • wobroniewiary pisze:

   Nasi ukochani Polacy ! Polskie dzieci ukochane Nasze !
   Chmury ciemne zbierają się nad światem i waszą Ojczyzną dlatego przynaglam was nieustannie do tego abyście mogli poprzez oddanie się w Moją niewolę i na służbę Jezusowi ukryć waszą Ojczyznę pod mój płaszcz.
   Wasze z głębi serca oddanie się Nam umożliwi Nam rozlanie łask szczególnych dla was indywidualnych ale też da Nam większą możliwość ochrony was, waszych rodzi,,waszej Ojczyzny.
   W waszej gestii jest też wymodlić by kapłani oddali cały Naród wasz w niewolę Maryi i na służbę Jezusowi, a wy to uczyńcie indywidualnie.
   To jest pilna prośba na dzisiaj, na teraz. Niestety nie można jej odlożyć na jutro bo byście stracili za wiele.
   Błogosławimy was. Prosimy o natychmiastowe działanie.

   Wasz Jezus ukochany Chrystus Król i wasza Królowa.
   Amen

   • sylwias pisze:

    Mam akt ofiarowania się w niewolę NMP z Niepokalanowa, czy to wystarczy? Czy to jest jeszcze jakiś inny akt?

   • Sylwek pisze:

    to w Niepokalanowie też orędzia jakieś są? można wiedzieć skąd ze strony w Niepokalanowie czy jakiś widzący/słuchający to przekazuje? ja pierwsze słusze a raczej czytam

    • wobroniewiary pisze:

     ktoś tam się modli i otrzymuje je…
     Póki są piękne słowa o oddaniu się w niewolę NMP to publikuję wybrane fragmenty (jakże inne od tych np. Cypriana P czy MBM)

  • Longin pisze:

   Myślę, że to bardzo ważne orędzia szczególnie dla tych, którzy mieli łaskę być w kaplicy wieczystej adoracji i widzieć wspaniałą wielką Hostię pod sercem Maryi, z której dosłownie emanuje miłość i pokój, ale też zaproszenie… że nie przypadkiem tu jesteś, bo jeśli chcesz to możesz być wezwany. Pamiętam do dziś te cudowne cienie na Hostii, (zapewne od świec, chociaż kąt padania światła zupełnie wykluczał takie odbicie), które jakby sprawiały wrażenie poruszającego się dzieciątka w Hostii, pod sercem Matki.
   Dobrze, że opublikowałaś te dwa orędzia, bo wydaje mi się, że jest tego pilna potrzeba zwłaszcza w kontekście prośby o indywidualne oddanie się każdego…widać czas przyspieszył.

 15. Ewa pisze:

  Ewo od kogo te słowa?

 16. Witek pisze:

  Bardzo ważne orędzia.
  Ale co mają zrobić Ci co już robią to (w skrócie) wszystko robią i co robić powinni?
  Ci, którzy są nie przekonani, odnoszę wrażenie, że jeszcze bardziej są nieprzejednani w swoim uporze. Ci letni uważają, że swój obowiązek spełnili. A prawie wszyscy, cierpią choroby, różne prześladowania, braki, smutki, rozwody, dramaty, śmierć….
  Dobrym Kapłanom, oddanym, wojującym – zabrania się mówić, przenosi, zwalnia z urzędu. I mogę tak jeszcze długo…..
  Ja nieustannie się pytam – czego jeszcze Panie Jezu odemnie oczekujesz?!
  Ograniczam nawet przekazywanie informacji mojej żonie, bo nie może znieść tego co się dzieje w Kościele.
  Na „Polska pod Krzyżem” było 60 tyś osób. W parafiach i w całej Polsce pewnie by się zebrało kilkaset tysięcy, może milion. Ta armia topnieje.
  Na porannej , niedzielnej Mszy Świętej był cały Kościół ludzi jeszcze 2 lata temu.
  Dzisiaj ławki są ledwo zapełnione, myślę że ubyło 30-40% osób.
  Częstą modlitwą staje się wołanie: wpierw odbierz mi życie Jezu, niż miałbym dożyć chwili, że przestanę wierzyć!
  W moje firmie, a jakże już to szmirowate święto, helloween….

  Ale pamiętajmy mamy Jezusa i Maryję. Cierpliwie i wytrwale róbmy tyle ile możemy.
  Tak mi dopomóż BÓG!
  Tak powinniśmy ufać tylko Jezusowi!
  Już nie liczę na swoje siły, tylko na Jezusa!
  Jezu ufam Tobie!

 17. Elizeusz pisze:

  Takiego zdaje się wstrząsowego kazania św. Jana Vianeya trzeba by dzisiaj w kościołach, tudzież w mocnym Liście Episkopatu. Ale czy…?

  • Paweł pisze:

   Bardzo dobre kazanie! Jest takie powiedzenie: „Masz ciało, czegoś chciało”.
   I jeszcze drugie: „Można konia doprowadzić do wodopoju, ale nie można sprawić, żeby pił”. – To tak à propos nieskuteczności pracy wychowawczej Kościoła, czy nawet starań wszystkich pobożnych rodziców i wychowawców, kiedy każdy robi, co tylko po ludzku może, ale sam wychowanek (czy inny adresat ewangelizacji) – jednak bynajmniej NIE.
   Ludzie bowiem ontologicznie (metafizycznie) nigdy nie są aniołami, ale etycznie potrafią być diabłami. Umysły największych geniuszy nigdy nawet w przybliżeniu nie mogą dorównać umysłom anielskim (w porządku natury, lecz nie łaski), ale serca wszystkich ludzi są zdolne do tego, by swymi grzechami dorównać demonom… I to jest moralna podstawa potępienia wiecznego. Dziesięcioro przykazań Bóg wyrył swym własnym własnym palcem na KAMIENIU, bo są one wieczne i to one przesądzą los ludzi i aniołów NA WIEKI WIEKÓW… (Wj 31, 18: „Gdy [Pan] skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice KAMIENNE, napisane PALCEM BOŻYM.” – https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=82 – Pwt 9, 9-10 powtarza to jeszcze w słowach Mojżesza: „Czterdzieści dni i czterdzieści nocy przebywałem na górze nie jedząc chleba, nie pijąc wody, [i] dał mi Pan dwie KAMIENNE tablice pisane PALCEM BOŻYM. Były na nich WYRYTE wszystkie słowa, które wyrzekł do was Pan na górze SPOŚRÓD OGNIA w dniu zgromadzenia.” – https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=218 )

 18. m-gosia pisze:

  Dziękuję Elizeusz za to kazanie.Takie kazania powinny być puszczane na placach i ulicach-wiem, że to nierealne.Bardzo mocne i wstrząsające.Lecz, gdy zagrzmi trąba sroga przyjdziesz sądzić ludzkie winy.Nasza Mateczka z nieba woła i kto jej słucha.Choćby i kto z umarłych przyszedł nie uwierzą.Hulaj dusza piekła nie ma powiadają.

 19. Karolina pisze:

  Mam taki problem, mój syn za tydzień jedzie na wycieczkę z klasą do kina i muzeum. Wychwawca bez konsultacji wybrał film „Rodzina Adamsów”. Nie pozwalam dzieciom oglądać takich bajek. Syn nie chce iść na ten film ale chce jechać na wycieczkę bo po kinie jeszcze maja jechac do muzeum. Ja najchetniej bym go nie puszczala wcale ale nie wiem.co.robic.

  • Sylwek pisze:

   u mnie też było podobnie na wycieczke nie puszczam za to dzieciakom w miarę możliwości funduję wyjazd gdzieś razem z rodzina lody czy coś tam innego

  • Magda pisze:

   Moja mama czesto nie puszczała mnie na wycieczki klasowe – z różnych powodów (od finansowych po właśnie takie jak wyżej). Dziś nie żałuję;) Myślę że wyrosłam na normalnego człowieka (założyłam rodzinę itp.) – tak że nie ma co się bać – synowi nic sie nie stanie jak nie pojedzie:):);)
   i tak ma „dobrze”, bo -chcąc chronić przed zepsuciem – mógłby np. nie chodzić do szkoły jak tu:

   (Swoją drogą super świadectwo i wspaniały pomysł-gdyby się miało taką wspólnotę;)

  • Maggie pisze:

   @ Karolina:
   A gdybyś powiedziała nauczycielce, że ten film odpada, a reszta ma zgodę.
   Jako powód możesz podać, że to okultystyczne bzdury, pełne chamskich zachowań z przemocą w zanadrzu – dające zły przykład, po których wrażliwe, jak Twój syn, dzieci nie mogą spać ale mogą akceptować chamstwo prowadzące do bulling etc, jako normę ..❓
   Może skontaktuj się z innymi rodzicami i .. wybierzcie INNY film, bardziej realistyczny/dydaktyczny np geograficzno-przyrodniczy lub historyczny. Szkoła powinna uczyć a nie straszyć i otumaniać.

  • pozdrawiam pisze:

   Ogólnie Rodzina Addamsów (nie znam ostatniego filmu, ale ogólnie to jest to mniej więcej samo cały czas) jest satanistyczna, bo jak inaczej nazwać osoby poprzebierane na czarno w gotyckim klimacie tworzące rodzinę sadystów, masochistów itd.? Ja uważam, że jest to niebezpieczne, dziecko styka się z różnymi perwersjami pokazanymi jako w gruncie rzeczy nie takie złe i oswaja się z kulturą śmierci, co potem pociąga coraz bardziej i może mieć bardzo przykre duchowo konsekwencje. Ja też kiedyś traktowałam np. książki i filmy Harrego Pottera jako „tylko film”, „tylko książka”, „nic tam nie ma złego” – otóż nie, jest tam wiele duchowego zła, a jak to w popkulturze bywa pokazanego jako miłe i atrakcyjne.

   • Elizeusz pisze:

    Rada św. Pawła apostoła: „Unikajcie/ Z dala się trzymajcie do/ wszystkiego, co ma pozór choćby pozór (co łudząco przypomina dobro, ale nim nie jest, co upodabnia się do za, co stara się o to, by wyglądało inaczej, niż jest w istocie – dop. mój) zła” (1Tes 5,22)

    • Karolina pisze:

     Dziękuję za wszystkie rady. Dziś syn poszedł do szkoły i zapytał czy można zmienić na inny film. Pan wychowawca zrobił głosowanie i większość dzieci nie chciała na ten film iść ale wychowawca uparł się i koniec. Syn powiedział, że ja mu nie pozwalałam na ten film iść, to nauczyciel na to do mojego syna, że wymyśla bo się boi oglądać takich rzeczy, a dzieciom włączył zwiastun tego filmu i śmiał się jaki jest śmieszny. Syn na wycieczkę nie jedzie a ja niedługo idę do szkoły na dzień otwarty porozmawiać z wychowawcą.

    • wobroniewiary pisze:

     Bravo za odwagę ❤

    • Maggie pisze:

     @Karolina: BRAWO❣️
     Po pierwsze jeśli SAM zarządził głosowanie i do tego poznał, że to głosowanie przyniosło niechęć do tej okultystycznej szmiry .. to to w myśl logiki i … pedagogiki (❗️) jego reakcja wskazuje na „coś” żenującego.
     Nauczyciel się zaśmiewał i wyśmiewał … Kiedyś mówiono: pokaż z czego się śmiejesz, a odkryjesz kim jesteś.
     Twój syn jest bardziej dojrzały niż ten rzekomy pedagog… Pochwal syna, że dzielny i mądry. Do muzeum zaś możesz, przy sposobności, pójść całą rodziną lub z przyjaciółmi. Niech Matka Najświętsza Was chroni i prowadzi bez uszczerbku.

 20. Ela pisze:

  Czy badanie metodą Volla (trzymanie elektrod w dłoni stopy na płytce i na głowie opaska metalowa )jest zagrożeniem duchowym.

  • Maggie pisze:

   @Ela:
   Nie chcę podawać nazwiska, ale na YouTube jest filmik, na którym … uzdrowiciel (❗️🤕) M.Ch. .. demonstruje tą metodę. Prezentując zaś tą metodę, powstałą z połączenia chińskiej akupunktury z nową technologią, opowiada o diagnozie opartej na bioenergii, astralności, odczytywaniu charaktreru, nastroju i duchowości, „etc groch z kapustą”… Nie chcę podawać link’u, (sama poszukaj wpisując tą nazwę), przyjrzyj się dokładnie … . Nie dałam rady wysłuchać do końca, kiedy tłumaczył „meridiany”…
   To NIE jest to samo co badanie MRI (magnetycznym rezonansem).

 21. wobroniewiary pisze:

  A dziś (24 października) wspominamy Świętego Rafała Archanioła (tradycyjny kalendarz liturgiczny).
  Warto się zwracać o pomoc do jednego z „siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański” (Tb 12, 15). Św. Rafał Archanioł ukazuje dobroć Opatrzności. Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża.

  Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy, byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen.

  • Paweł pisze:

   Maria Simma o śś. Archaniołach Michale, Gabrielu i Rafale:
   https://gloria.tv/article/7DUQzs9iYM1bBxLRuTaiBrLBf
   «Kto jest najważniejszym Aniołem?
   – Święty Michał Archanioł. Jest najsilniejszy wobec wszystkiego zła i powinniśmy często prosić go o ochronę dla siebie, ale też dla dusz czyśćcowych.
   Poza św. Michałem jacy są najmocniejsi Aniołowie?
   – Z Biblii wiemy, że jest siedmiu Archaniołów i w tym gronie święci Gabriel i Rafał są najbardziej znani. Gabriel nosi ubrania kapłańskie, działa aktywnie szczególnie na tych, którzy modlą się do Ducha Świętego. Jest to Anioł Prawdy i żaden kapłan nie powinien dopuścić, by dzień minął bez poproszenia św. Gabriela o pomoc.
   Św. Rafał jest Aniołem Uzdrowienia. On szczególnie pomaga kapłanom spowiednikom i penitentom. Małżeństwa również nie powinny o nim zapominać. Nosi on coś w rodzaju fartucha i pasa oraz laskę przypominającą berło w prawej ręce. Dziś obaj są bardziej potrzebni niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ świat pławi się w fałszu i bólu z powodu nie wyznanych grzechów. Następnie jest 9 Chórów Aniołów, z których są trzy hierarchie: Serafini, Cherubini i Trony; Panowania, Moce i Potęgi; Księstwa, Archaniołowie i Aniołowie. Nie powinniśmy zaniedbywać próśb o ich wstawiennictwo.
   Nie ma duchów neutralnych: albo pozostali z Bogiem i spełniają dobre uczynki, albo upadli wraz z szatanem i czynią złe uczynki.»
   WOBEC POWYŻSZEGO ciekawe jest przyzywanie św. Rafała Archanioła jako ANIOŁA MIŁOŚCI i BOLEŚCI w takiej oto modlitwie znajdującej się na str. 74-75 broszury „Róża Duchowna – Matka Boska Pielgrzymująca” wydanej przez Kapłański Ruch Maryjny z Częstochowy w roku 1978:
   „Święty Rafale, Ty Towarzyszu naszej ukochanej Matki Pątniczki, Ty Kolumno Miłości Bożej, Aniele Miłości i Boleści, Ty dzierżysz róg walki duchowej przeciwko przemocy piekielnej. Patronie dusz ofiarnych, lekarzy i pielgrzymów, pomagaj nam i bądź przy nas!
   Święty, Mocny, Nieśmiertelny Boże, Twoim jest stworzenie i całe nasze życie. Obudź nas, o Panie, przez Twoich Aniołów i daj nam siłę wykonać Twoje posłannictwo, dokądkolwiek ono nas zawiedzie i kiedykolwiek Ty zechcesz. Amen.”
   RÓWNIEŻ „Litania do Świętych Aniołów” – zatwierdzona przez Administrację Apostolską w Innsbrucku 14 lutego 1951 – nazywa św. Rafała Archanioła „Aniołem miłości Bożej”, „Aniołem cierpienia i uzdrowienia”, „Patronem lekarzy, podróżnych i pielgrzymów”, „Zwycięzcą złego ducha” oraz „Wspomożycielem w każdej potrzebie” – http://katecheta.narod.ru/litania_sa.htm [Należy tu jednak skorygować niepotrzebne przeróbki, a zgodnie z oryginalnym tekstem tej Litanii znajdującym się na str. 30-33 książeczki „O Aniołach” – wydanie Michalineum, Warszawa-Struga 1991, „za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej z dnia 19 X 1990 r. nr 7032/K/90, Wikariusz Generalny – Bp Stanisław Kędziora, Notariusz – ks. Marcin Wójtowicz”; oryginał tej Litanii przyzywa bowiem Matkę Bożą i trzy najwyższe chóry anielskie, czyli tzw. pierwszą hierarchię anielską, takimi wezwaniami: „Święta Maryjo – módl się za nami. Królowo Aniołów – módl się za nami. Wszystkie Święte chóry błogosławionych Duchów – módlcie się za nami.
   Święci Serafini, Aniołowie miłości,
   Święci Cherubini, Aniołowie słowa,
   Święci Aniołowie z chóru Tronów, Aniołowie życia,
   Święci Aniołowie wielbiący Boga – módlcie się za nami.”
   A pierwsze trzy wezwania do Aniołów Stróżów powinny być następujące (korekta pomyłki w trzecim wezwaniu): „Święci Aniołowie Stróżowie, módlcie się za nami. Pomocnicy w naszych potrzebach, módlcie się za nami. Światła w naszych CIEMNOŚCIACH, módlcie się za nami.” Natomiast sam początek Litanii niepotrzebnie tu opuszcza takie (wielkimi literami napisane) wezwanie: „Panie zmiłuj się nad nami, Chryste zmiłuj się nad nami, PANIE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.” Z kolei wezwań tych – w układzie odwrotnym, czyli najpierw „Chryste…”, a potem „Panie…” – omyłkowo brakuje po „Baranku Boży…”]
   I na koniec jeszcze jedna modlitwa kilkakrotnie przyzywająca św. Rafała Archanioła:
   LITANIA DO ŚWIĘTYCH ARCHANIOŁÓW:
   ŚW. MICHAŁA, ŚW. GABRIELA I ŚW. RAFAŁA
   Panie, zmiłuj się nad nami.
   Chryste, zmiłuj się nad nami.
   Panie, zmiłuj się nad nami.
   Chryste, usłysz nas.
   Chryste, wysłuchaj nas.
   Ojcze z nieba, Boże, Stworzycielu wszystkich duchów, zmiłuj się nad nami.
   Synu, Odkupicielu świata, Boże, na którego patrzeć pragną Aniołowie, zmiłuj się nad nami.
   Duchu Święty, Boże, radości duchów błogosławionych, który uświęcasz dusze, zmiłuj się nad nami.
   Święta Trójco, jedyny Boże, chwało świętych Aniołów, zmiłuj się nad nami.
   Święta Maryjo, Królowo duchów niebieskich, módl się za nami.
   Święty Michale, książę zastępu wiecznego,
   Wodzu Aniołów pokoju,
   Najmocniejszy w walce,
   Pogromco pradawnego węża,
   Odwieczny obrońco ludu Bożego,
   Któryś wygnał z nieba Lucyfera i jego popleczników,
   Który przyjmujesz odchodzące dusze i prowadzisz je do raju,
   Pocieszenie wiernych,
   Opiekunie tych, którzy oddali się Tobie,
   Święty Gabrielu, któryś objawił Danielowi tajemnice Boskie,
   Który zapowiedziałeś narodziny i misję św. Jana Chrzciciela,
   Który zwiastowałeś Wcielenie Słowa,
   Stróżu Najświętszej Panienki,
   Czuwający nad dzieciństwem Zbawiciela,
   Który pocieszałeś Chrystusa w chwilach męki,
   Wierny sługo Chrystusa,
   Święty Rafale, Aniele zdrowia,
   Święty Rafale, jeden z siedmiu duchów stojących przy tronie Boga,
   Wierny przewodniku Tobiasza,
   Który zmusiłeś diabła do ucieczki,
   Orędowniku naszych modlitw przed Panem,
   Uzdrowicielu ślepego,
   Wspomożycielu w strapieniu,
   Pocieszycielu w trudach,
   Niosący radość twym wiernym podopiecznym,
   Święci Michale, Gabrielu i Rafale, módlcie się za nami.
   Jezu Chryste, błogosławieństwo Aniołów, przepuść nam.
   Jezu Chryste, chwało duchów niebieskich, wysłuchaj nas.
   Jezu Chryste, ozdobo wiecznych zastępów, zmiłuj się nad nami.
   DO ŚW. MICHAŁA
   Boże, który sprawiłeś, że błogosławiony Michał, Twój Archanioł, zwyciężył pysznego Lucyfera i nikczemne duchy, błagamy Ciebie, byśmy walcząc pod Krzyżem i za swoją przyjmując dewizę: Któż jak Bóg! zwyciężyli wszystkich naszych wrogów, pokonali wszelkie przeszkody i uporządkowali nasz żywot zgodnie z Twoją wolą i przykazaniami. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.
   DO ŚW. GABRIELA
   Boże, Zbawco ludzkości, który posłałeś błogosławionego Gabriela, stojącego przed Twoim tronem, by zwiastował prześwietnej Dziewicy tajemnicę wejścia Twojego błogosławionego Syna w ciało człowiecze, błagamy Ciebie, byśmy poprzez jego wstawiennictwo zyskali pomoc w każdej naszej potrzebie, duchowej i doczesnej. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.
   DO ŚW. RAFAŁA
   Boże, który w swej niewysłowionej dobroci uczyniłeś błogosławionego Rafała przewodnikiem wiernych w ich wędrówkach, pokornie prosimy Cię, by poprowadził nas na drodze zbawienia i byśmy doświadczyli jego pomocy w chorobie duszy. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.
   [Zacytowałem ze str. 134-137 książeczki do nabożeństwa „Droga do Boga. Tradycyjne modlitwy Kościoła”, wydanie Wydawnictwa „M”, Kraków 2004, NIHIL OBSTAT: Nr L. dz. 196/2004, ks. dr Arkadiusz Zakręta CM, Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo.
   Litania ta jest też przepisana (aczkolwiek z pewnymi drobnymi usterkami) na stronie:
   http://egzorcyzmy.katolik.pl/litania-do-archaniolow/ ]

   • Paweł pisze:

    Mogę jeszcze dodać, na podstawie dwóch niżej opisanych książeczek o Aniołach, że świętymi/świątobliwymi czcicielami św. Rafała Archanioła byli:
    1. Św. Jan Boży, założyciel bonifratrów, oficjalny Patron chorych i szpitali, któremu św. Archanioł Rafał wyświadczał stale tę przysługę, że wobec jego szpitala zachowywał się tak, jak wobec biblijnego Tobiasza, któremu towarzyszył w podróży i chronił od niebezpieczeństw, a nawet dostarczał pożywienie lub przybierając postać swego podopiecznego zastępował go w pracy. [Za: książeczka nr 1 – str. 128-129; książka nr 2 – str. 103] http://martyrologium.blogspot.com/2010/03/sw-jan-bozy.html
    2. Św. Kwiriakia dziewica i męczennica z czasów prześladowań cezara Maksymiana w Nikomedii, zwana też Dominiką, gdyż urodziła się w niedzielę, której pewnego razu objawił się św. Rafał Achanioł i powiedział: „Słusznie postępujesz, zwycięska Kwiriakio! Chrystus Król wysłuchał twych modlitw, bądź silna i roztropna. To ja przemawiam do ciebie, Archanioł Rafał, którego przysyła nasz Zbawca, aby napełnić ciebie odwagą i przekazać wiadomość od Najwyższego. Ponieważ zaufałaś Chrystusowi, będziesz wielbić Pana, który dodaje ci sił.” [Za: książeczka nr 1 – str. 128] http://catholicsaints.info/saint-cyriaca-of-nicomedia/ „Leksykon Świętych” ks. dra Wiesława Al. Niewęgłowskiego wymienia ją pod datą 6 VII jako św. Dominikę, dziewicę i męczennicę, a podobnie najnowsze „Martyrologium Rzymskie”, tyle że jako „santa Ciriaca, virgen, martir” (po hiszp.) – http://www.diocesisdecanarias.es/downloads/santosmartirologiojuliodiciembre.pdf
    3. Św. Maria Franciszka od Pięciu Ran, tercjarka franciszkańska, rekluza i stygmatyczka z XVIII w., zawsze chorowita, która nawet w starczym kalectwie swoim była ulubienicą św. Rafała Archanioła, roztaczającego wokół niej aromatyczny zapach, obsługującego ją swoją niewidzialną ręką, a nawet uzdrawiającego. [Za: książeczka nr 1 – str. 129-130; książka nr 2 – str. 66] http://catholicsaints.info/saint-mary-frances-of-the-five-wounds-of-jesus/
    4. Bł. Maria od Aniołów (1661-1717), karmelitanka bosa, przeorysza i mistrzyni nowicjatu, gorliwa czcicielka św. Rafała Archanioła i szerzycielka jego kultu, obdarowana w zamian wieloma łaskami. [Za: książeczka nr 1 – str. 129] https://karmelicibosi.pl/swieci/bl-maria-od-aniolow/
    5. Św. Benezet, prosty pasterz z XII w., który wybudował most w Awinionie: „Kiedy (…) pasł swe małe stadko owiec, 13 września 1177 r., miało miejsce całkowite zaćmienie słońca. W ciemności, trzykrotnie usłyszał głos: «Benezecie, synu mój, słuchaj głosu Jezusa». «Kim jesteś, Panie, który mówisz do mnie? – odrzekło dziecko – Słyszę Twój głos, lecz nie mogę Cię dojrzeć.» «Nic się nie bój – mówił głos dalej – Jestem Jezusem Chrystusem, który jednym słowem stworzył niebo, ziemię, morze i wszystko, co się w nich zawiera». «Panie, co chcesz, abym uczynił?» «Chcę, abyś zostawił stado, którego strzeżesz, i abyś poszedł zbudować dla mnie most na Rodanie». «Panie, nie wiem, gdzie jest Rodan, i nie śmiem opuścić jagniąt mojej matki». «(…) Ja nakażę odprowadzić owce do zagrody i dam ci towarzysza [św. Rafała Archanioła] (…)». (…) Dziecko posłuchało, wyruszyło aby wykonać wolę nieba. Spotkało anioła w przebraniu pielgrzyma [dzięki któremu] (…) po wielu trudnościach zdołało zbudować most. [Św. Benezet] utworzył korporację Braci-Kapłanów z Avinion, których zadaniem było czuwanie nad konserwacją i naprawą mostu oraz zapewnienie noclegów pielgrzymom.” [Za: książka nr 2 – str 109-110] http://catholicsaints.info/saint-benezet/
    6. Alfons Ratisbonne (XIX w.), katolicki konwertyta z judaizmu, ksiądz i zakonnik (jezuita), fundator instytucji religijnych i charytatywnych, mistyk, misjonarz, autor książek, który jako Żyd nosił imię Tobiasz, a nawróciła go Matka Boża od Cudownego Medalika swoim milczącym objawieniem w kaplicy pod wezwaniem śś. Archaniołów Michała i Rafała w jednym z kościołów w Rzymie, a jedyny obraz, jaki w tej kaplicy się znajdował, przedstawiał biblijnego Tobiasza i Anioła Rafała. [Za: książka nr 2 – str. 70-72] https://pl.wikipedia.org/wiki/Alphonse_Ratisbonne
    KSIĄŻECZKA nr 1: o. Paul O’Sullivan OP „WSZYSTKO O ANIOŁACH” – wydanie wydawnictwa EXTER, Gdańsk 1993, zaopatrzona listownym podziękowaniem nuncjusza apostolskiego z Lizbony Petera Ciriaci z 1 IX 1945, w którym pisze, że „trudno znaleźć lepszy środek na panujące w świecie niepokoje i cierpienie, niż wszechmocną ochronę ze strony wspaniałych aniołów Bożych (…), [a] uważna lektura [tej] książki z pewnością zrodzi ogromną miłość i zaufanie do tych cudownych Książąt Nieba”.
    KSIĄŻKA nr 2: „NIEBO POŚRÓD NAS – autentyczne relacje o anielskich interwencjach” w przekładzie Cecylii Bogdali z wydania „Editions Benedictines” – wydanie wydawnictwa EXTER, Gdańsk 2003, zaopatrzone przedmową o. Louisa Chauffoura CSV, dyrektora pisma „L’Ange Gardien” („Anioł Stróż”) z Lyonu.

   • Paweł pisze:

    Do tej powyższej końcowej modlitwy „DO ŚW. RAFAŁA” nieco podobna jest oryginalna modlitwa ku jego czci wzięta ze str. 652S łacińskiego Brewiarza Rzymskiego wydanego w roku 1961 („BREVIARIUM ROMANUM ex decreto Sacrosancti Concilii Tridentini restitutum, Summorum Pontificum cura recognitum” – Editio prima iuxta typicam, Tomus alter, Romae-Turonibus-Parisiis, SUMPTIBUS ET TYPIS MAME, Copyright 1961 by Maison Mame):
    „Deus, qui beatum Raphaelem Archangelum Tobiae famulo tuo comitem dedisti in via: concede nobis famulis tuis; ut eiusdem semper protegamur custodia et muniamur auxilio. Per Dominum [nostrum Iesum Christum Filium tuum, qui tecum vivit et regnat in unitate Spiritus Sancti, Deus, per omnia saecula saeculorum. Amen.]”
    A oto moje prywatne (nie zatwierdzone oficjalnie) tłumaczenie:
    „Boże, który błogosławionego Rafała Archanioła przeznaczyłeś Tobiaszowi, słudze Twojemu, za towarzysza w drodze: udziel nam, sługom Twoim, abyśmy jego strażą byli zawsze ochraniani i jego wspomożeniem zabezpieczani. Przez Pana [naszego Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.]”
    W Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego (czyli w tzw. rycie trydenckim) obchodzone jest dzisiaj święto (III klasy) św. Rafała Archanioła, więc być może za odmówienie dzisiaj dowolnej zatwierdzonej przez Kościół modlitwy ku czci tego Archanioła można zyskać odpust cząstkowy na mocy nadania nr 21 § 1 zawartego w „Wykazie odpustów” z 1999 roku (skoro Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego obchodzi dziś święto tego Archanioła) – http://www.vatican.va/roman_curia/tribunals/apost_penit/documents/rc_trib_appen_doc_20020826_enchiridion-indulgentiarum_lt.html
    PONADTO: W wyżej wymienionym Brewiarzu łacińskim na dzisiejsze święto III klasy przeznaczony jest do odmawiania w Matutinum (czyli w posoborowej „Godzinie Czytań”) i w Nieszporach taki oto Hymn „Christe, sanctorum decus Angelorum”, którego autorstwo jest przypisywane Rabanowi Maurowi (776-856), uczniowi Alcuina [z pominięciem – na to akurat święto – zwrotek wziętych tu w nawiasy]:
    „Aniołów świętych ozdobo, o Chryste, – Dusz ludzkich Stwórco i Zbawco jedyny: Na szczęsnych Niebian nam dozwól wieczyste – Wstąpić wyżyny.
    [Niech Anioł zgody, Michał w nasze ziemie – Z niebiosów zejdzie i pokój dostojny – Zsyłając, w piekło strąci łzawe brzemię – Okrutnej wojny.
    Niech Anioł mocy, Gabriel odmiata – Zasadzki wroga i okrzyk wesoły – Triumfu wznosząc, mnogie Zbawcy świata – Zwiedza kościoły.]
    Niech Anioł-lekarz, wódz w drodze zbawienia, – Rafael spłynie, niemoce uleczy – I wiedzie w niebo błądzący wśród cienia – Rodzaj człowieczy.
    Królowa ciszy, Rodzicielka Boża – I chór Aniołów niech broni nas wszędzie, – Niech społem świętych z niebiosów przestworza – Hufiec przybędzie.
    Niech modły spełni te Trójca łaskawa: – Bóg-Rodzic z Synem, oraz pełnym chwały- Najświętszym Duchem, któremu brzmi chwała – Na świat ten cały.”
    [Za: http://msza.net/i/cz07_2.html – a jedna z wersji tekstu łacińskiego, choć nieidentyczna z tą zawartą w powyższym Brewiarzu, oraz jej tłumaczenie angielskie jest tu: http://www.preces-latinae.org/thesaurus/Angeli/ChristeSDA.html ; tu zaś michalici podają jeszcze inną odmianę Hymnu tego typu: http://michalici.pl/storage/patron/Dokumenty/Nawiedzenie_nieszpory.pdf ]
    I na koniec CIEKAWOSTKA: Kilka orędzi danych Vassuli Ryden zdaje się świadczyć o tym, że św. Rafał Archanioł dowodzi zastępami anielskimi JAKO DRUGI po św. Michale Archaniele. Przytoczyłem je w moim komentarzu z 29 IX 2015 z godz. 18:48 pod wpisem https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2015/09/29/dzis-obchodzimy-swieto-swietych-archaniolow-michala-gabriela-i-rafala/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s