5 sierpnia – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej

Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. W dniu 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem – tam też zbudowano świątynię

Przypadające dzisiaj wspomnienie dotyczy rocznicy poświęcenia bazyliki Najświętszej Maryi Panny „Większej” (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Przymiotnik ten wynika z faktu, że jest to pierwszy i największy kościół rzymski poświęcony Maryi. Jest to także jedna z pierwszych na świecie świątyń poświęconych Matce Bożej. Kościół tak dalece ją wyróżnia, że należy ona do czterech tzw. bazylik większych Rzymu, które każdy pielgrzym nawiedzał w roku świętym, jeśli pragnął uzyskać odpust zupełny. Należą do nich: bazylika laterańska św. Jana (będąca katedrą biskupa Rzymu), bazylika św. Piotra na Watykanie, bazylika św. Pawła za Murami i właśnie bazylika Matki Bożej Większej.

W Bazylice tej czci się Matkę Bożą Śnieżną.
Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem – tam zbudowano świątynię. Musiała być ona niewielka i być może uległa zniszczeniu. Sykstus III (432-440), pragnąc uczcić zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi (Theotokos), postanowił przebudować gruntownie tę bazylikę. Wspomnienie tego wydarzenia obchodzono pierwotnie jedynie w samej bazylice, z czasem jednak kolejni papieże rozszerzali je najpierw na teren Rzymu, a potem już całego Kościoła.

W ciągu wieków wielu papieży tę bazylikę upiększało i powiększało: Eugeniusz III (1145-1153) powiększył przedsionek i dał dzisiejszą przepiękną posadzkę; Mikołaj IV (1288-1293) dał nową bogatą absydę; za czasów Grzegorza XI (1370-1378) wzniesiono wieżę-dzwonnicę romańską; dziełem Klemensa X (1670-1676) jest tylny front bazyliki; Benedykt XIV (1740-1758) dokonał gruntownej przebudowy wnętrza, które podziwiamy po dzień obecny, oraz dał nowy, okazały, do dziś zachowany front główny bazyliki; Pius XI dla uczczenia 1500. rocznicy ogłoszenia na soborze efeskim dogmatu o Boskim Macierzyństwie Maryi (431-1931) odnowił wspaniałe pierwotne mozaiki, które znajdują się na łuku triumfalnym. Sykstus V (1585-1590) wystawił „Kaplicę Sykstyńską” w głębi prawej nawy, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Tam też spoczęły relikwie papieży św. Piusa V i Sykstusa V. Dziełem Pawła V (1605-1621) jest usytuowana naprzeciw Kaplicy Sykstyńskiej wspaniała Kaplica Matki Bożej Większej z Jej cudownym wizerunkiem (w kaplicy po lewej stronie bazyliki). Tu spoczęły śmiertelne szczątki papieży: Pawła V i Klemensa VIII.

Starożytne mozaiki rzymskiej świątyni, dotyczące Bożego macierzyństwa Maryi, świadczą o tym, że Kościół już w wieku V przejął do celów religijnych znajomość najlepszej sztuki pogańskiego cesarstwa rzymskiego. W bazylice znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej. Jest on największym skarbem bazyliki. Paweł V wystawił ku jego czci przebogatą kaplicę, od jego rodu zwaną także Borghese. Ołtarz, w którym mieści się obraz, jest wykładany agatami, ametystami i lazurytem. Całość kaplicy jest wyłożona najkosztowniejszymi marmurami.

Sam obraz Matki Bożej pochodzi z XII w. Ma wyraźne cechy bizantyjskie, o czym świadczą litery greckie. Dziecię Jezus trzyma księgę Ewangelii. Maryja trzyma Dziecię na lewym ręku i obejmuje je prawą. Ma pierścień na ręku, bogaty naszyjnik na szyi z dużym, kosztownym krzyżem. Jest piękny zwyczaj, że co roku w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej (5 sierpnia) właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominające płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Jest też koronowany koronami papieskimi. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani – Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż w Rzymie panuje powszechne przekonanie, że ten obraz wiele razy ratował Wieczne Miasto. Był bowiem dawny zwyczaj, że – na wzór Arki Przymierza – w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu. Obraz Matki Bożej Większej stał się prototypem dla wielu innych obrazów Matki Bożej tak dalece, że mamy dzisiaj setki (w Polsce kilkadziesiąt) sanktuariów, w których znajdują się kopie tego obrazu. Wiele z nich (w Polsce kilkanaście) doczekało się koronacji koronami papieskimi. Można powiedzieć, że jest to najczęściej spotykany w świecie wizerunek Maryi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

35 odpowiedzi na „5 sierpnia – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. wobroniewiary pisze:

  Ap. 16 8 A czwarty wylał swą czaszę na słońce:
  i dano mu władzę dotknąć ogniem ludzi.
  9 I ludzie zostali dotknięci wielkim upałem,
  i bluźnili imieniu Boga, który ma moc nad tymi plagami,
  a nie nawrócili się, by oddać Mu chwałę.

 3. AnnaSawa pisze:

  Polecam świadectwo Macieja Bodasińskiego.

  Gościem „Katechezy Audiowizualnej” był Maciej Bodasiński, dokumentalista, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Autor wielu nagrodzonych filmów katolickich. Podczas spotkania na „Taborze” Maciej podzielił się świadectwem swojego życia, opowiadał o pracy w telewizji i nad filmami dokumentalnymi.

  Uchylił także rąbka tajemnicy na temat „Wielkiej Pokuty” i ” Różańca do Granic”. Nagrania „Katechezy Audiowizualnej” dokonano w Domu Diecezjalnym „TABOR” w Rzeszowie: http://www.tabor.rzeszow.pl

  (ps: można by dać na główną stronę 😉 ….bardzo wartościowy materiał)

  • Monika pisze:

   Tak, rzeczywiście jest to niezwykle cenne, wartościowe świadectwo. Kiedyś już je polecałam. Warto je szerzej propagować i mieć za wzór jak postępować w różnych sytuacjach, choćby szukając uczciwej pracy.

 4. tu MariaPietrzak pisze:

  Matki Bożej Śnieżnej to również Dwutysięczna Rocznica Jej Urodzin💙- 5 sierpnia 1984 r.

  W Medziugorje poprzez Jelenę Vasilij Matka Boża wyraziła swoje pragnienie, by parafia obchodziła dwutysięczną rocznicę Jej urodzin 5 sierpnia 1984 r.
  Poprosiła o trzydniowe przygotowanie do tego Święta:
  ” Nie pracujcie w czasie tych trzech dni. Weźcie w swe ręce różaniec i módlcie się.
  Poprzez wszystkie wieki poświęcałam się dla was.
  Czy nie będzie to dla was za dużo poświęcić dla mnie te trzy dni?”.
  Powiedziała również, że to pragnienie powinno być również przekazane Papieżowi i wszystkim chrześcijanom.

  http://medziugorje.blogspot.com/2016/08/5-sierpnia-urodziny-matki-najswietszej.html?m=1
  💙
  Jednym słowem – Dziś są 2034-te Urodziny Matki Bożej !

  … Po całej ziemi brzmi … Ave Maryja!
  … Oto nowe plemię za Matką stąpające , nadzieję przynoszące , serca …. jak szeroko otwarte ramiona … wszystkich miłością ogarniające !
  … Niech mi się stanie …. powielone przez nas Jej słowa…
  Do Bramy Raju prowadzące !
  Innych sprowadzające !
  …” W tej to bramie będę na was czekać.
  W tej bramie pragnę powitać i uścisnąć wszystkie moje dzieci. Dziękuję wam. ”
  (2 XI 2015 / dla Mirjany)
  💙
  Wielbi dusza moja Pana …
  ….. Jak życzenia Matki Bożej … dla nas !

  • Maggie pisze:

   Dobrze Ciebie, Mario, słyszeć, bo to znak że już lepiej.
   💕🙏🏻❣️

   • tu MariaPietrzak pisze:

    Dzięki , Maggie !
    Dla Boga nie ma nic niemożliwego . Przypomniałam wczoraj dzieciom jak stary , zepsuty , przekręcony zegar , mój mąż naprawiał .
    Wahadło popychał stale , żeby tykał ,
    w nocy wstawał i popychał , żeby tykał ,
    z pracy dzwonił i prosił bym popchnęła , żeby tykał ;
    czuwał jak przy dziecku !
    Po trzech miesiącach zegar zaczął chodzić !
    I do tej pory nie wymaga ani popychania , ani naprawy ! Mechanizm działa !
    To dla świadectwa , że w życiu wszystko jest możliwe , gdy wierzysz 🌼
    W dalszym ciągu proszę o modlitewne wsparcie dla Męża, któremu nie tylko oddechu nie starcza , ale i lekarz nadziei nie daje ….
    ……
    Panie , zmiłuj się nad nami …

    • tu MariaPietrzak pisze:

     Abyś postąpił z nim , Ojcze , jak on ze starym zegarem ….🙏🏽🙏🏽🙏🏽
     Jeśli jest taka Twoja wola . Amen .

    • Maggie pisze:

     @Maria 🙂
     Amen❣️
     💕🙏🏻❣️

  • Monika pisze:

   To już niecałe 4 tygodnie do tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, wyjątkowego dla naszej Ojczyzny – 1 września w Niepokalanowie (akurat to I Sobota Miesiąca – nie ma przypadków).
   Posłuchajcie do ostatniej sekundy. Kto może niech jedzie lub wesprze. Pokój wam.

 5. Ehmm pisze:

  Nowenna do św. Maksymiliana Kolbego

  MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ NOWENNY
  Święty Maksymilianie, zapalony miłością Boga, opromieniony światłem Niepokalanej Dziewicy, wskazywałeś ludowi Bożemu rozliczne formy apostołowania do zwycięstwa dobra i dla rozszerzenia królestwa Bożego na całym świecie. Uproś nam światło i siłę, abyśmy mogli czynić dobro i pociągać innych do Chrystusowej miłości. Wstaw się do Pana o łaskę dla nas, abyśmy owładnięci tym samym zapałem miłości, wiarą i czynem mogli świadczyć o Chrystusie wśród naszych braci i dojść razem z Tobą do posiadania Boga w chwale wiecznej. Amen.

  Dzień 1 – 5 sierpnia
  „Aby w duszy naszej rozkwitły kwiaty cnót, muszą być ogrzane ciepłem Matki Niepokalanej” (św. Maksymilian).

  Święty Maksymilianie, weź naszą rodzinę w swoją opiekę i wstawiaj się za nią, aby rozwijały się w niej cnoty miłości Boga i bliźnich.

  http://parafiaopatrznoscibozej.pl/nowenny/nowenna-do-sw-maksymiliana-kolbego.html

 6. Renata Anna pisze:

  5 sierpnia jest również Święto Matki Bożej Miłosierdzia. 5Viii 1935r (Dz. 448 – siostra Faustyna napisała. „Wtem ujrzałam najświetszą Marię Pannę niewymownie piękną, która się zbliżała do ołtarza do mojego klęcznika i przytuliła mnie do siebie, i rzekła mi te słowa: – Jestem wam Matką niezgłębionego miłosierdzia Boga. Ta dusza Mi jest najmilszą, która wiernie wypełnia wolę Bożą”.
  Dla mnie bardzo ważnym dniem był 5 sierpnia 1977r. Otrzymałam znak dotyczący woli Bożej, jednak ten znak po kilku miesiącach odrzuciłam. By go na nowo odczytać , przyjąć i zastosować w życiu musiałam czekać do wiosny 1982r. Zauważyłam, że Bóg Trójjedyny zawsze nam daje kolejną szansę, aby wypełnić Jego wolę.Wola Boża to nasze powołanie, które powinniśmy wypełnić!

 7. Ania pisze:

  Najnowszy numer „Egzorcysty” poświęcony jest coachingowi.

  „Duża część metod stosowanych w coachingu została jednak zapożyczona z obcej chrześcijaństwu duchowości i może stanowić zagrożenie duchowe. Coaching bazuje na starożytnej filozofii hawajskiej – hunie. Jej podstawowe założenia są niemal identyczne z tymi, jakie deklaruje (i przyjmuje) wielu znanych coachów – przestrzega psycholog Anna Wasiukiewicz.”

  „Zły duch nie zraża się niepowodzeniem. Trwa przy swej ewentualnej ofierze, planuje sposoby jej zniszczenia, obmyśla, jak pokonać ludzką dobrą wolę. Stąd w walce duchowej trzeba nieraz przewidzieć proces długotrwały. Odstąpienie złego ducha od potencjalnej ofiary może dokonać się po bardzo długim czasie duchowego zdrowienia” – podkreśla ks. Jarosław Binek, egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie.

 8. wobroniewiary pisze:

  A ja jednego nie rozumiem – dlaczego to 5 sierpnia mają być urodziny NMP, skoro cały Kościół obchodzi je 8 września, bo 9 miesięcy wcześniej czyli 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i tego dnia mamy też Godzinę Łaski

  Wg daty 5 sierpnia to uroczystość Niepokalanego Poczęcia byłaby 5 listopada.
  A ja tak nie chcę i obchodzę te święta 8 grudnia i 8 września
  Data 5 sierpnia będzie mi się kojarzyć z Matką Bożą Śnieżną, tym bardziej, że u naszych OO. Franciszkanów taki właśnie obraz jest w kościele i często się przy nim modlę 🙂

 9. wobroniewiary pisze:

  Za dwa dni będziemy obchodzić Święto Boga Ojca dlatego polecam tę konferencję:

 10. Agnieszka pisze:

  5 sierpień to także data dorocznego odpustu w Iłży k. Radomia w kościele p.w. Matki Bożej Śnieżnej na tzw. górce gdzie wg. opowiadań w środku lata tylko nad ta gorka spadl śnieg co bylo znakiem Bożym. Kosciol uzytkowany jest tylko dwa razy w roku, jednakże proboszcz odwiedza go co tydzien sprawdzić czy wszystko w porzadku. Podczas jednej z takich wizyt w 2015 r proboszcz zauważył ze kosciol został przez satanistów. Zamazano ohydnymi znakami dwa obrazy przy oltarzach a trzeci podarto używając widel i lopaty ktore pozostawiono przy wejściu do swiatyni.

 11. wobroniewiary pisze:

  Od wczoraj dostałam kilka telefonów a dziś jeszcze maila z Kanady!!!!
  „Witam.Proszę mi napisać gdzie jest grób ks Adama Skwarczyńskiego i kiedy dokładnie został zabity i o więcej informacji proszę.”

  KTO ROZPUSZCZA TAKIE BZDURY??? KOMU ZALEŻY NA SIANIU NIEPOKOJU???

  • Maggie pisze:

   NIE DO WIARY❗️ Chyba, TYLKO ktoś kto: nie rozumie języka polskiego, bo na Internecie PRZED LATY❗️, był tylko wywiad, w którym, ks Adam wspomniał o widzeniu twarzy takiej osoby … a może ktoś nieuważnie słuchał …

   Jest taka sentencja: CO „GŁUCHY” NIE DOSŁYSZY, A „ŚLEPY” NIE DOWIDZI TO … ZMYŚLI.

   Modlę się za ks.Skwarczyńskiego każdego dnia, od chwili kiedy był w szpitalu (jeden dzień przerwałam gdy wyszedł ze szpitala, ale że wtedy musiał wrócić do szpitala, więc teraz BEZ przerwy, każdego dnia, choćby się wokół „waliło”: nie przestaję o/za zdrowie, pełną i owocną posługę kapłańską bez zagrożeń dla ducha i ciała, bo żniwa wielkie i niedługo .. a robotników tak mało.

   Wierzę, że Matka Najświętsza powstrzyma złą rękę, a może już to zrobiła. Niech ten szlachetny i prawdziwie z powołania Kapłan: w zdrowiu i bezpiecznie, dając innym dobry przykład (i radę tam gdzie potrzebna) prowadzi nas i wszystkie polskie owieczki prostą drogą do Chrystusa, a zbłąkane i błąkające sie owieczki dołączą do stadka. Niech zbiera On plon dorodny i obfity.
   Jezu Ty się tym zajmij 💕🙏🏻❣️

 12. Monika pisze:

  Takie plotki to wystarczy, że jedna osoba puści gdzieś w obieg i idą lawinowo w dobie internetu. Znając życie, zapewne jeszcze długo trzeba będzie prostować taką plotkę.
  U nas na wsi to wszyscy wiedzą, że jak coś wszyscy mają się szybko dowiedzieć, to wystarczy coś tylko pani L. powiedzieć i już cała wieś wie.

  • wobroniewiary pisze:

   Właśnie rozmawiałam z ks. Adamem, ma się dobrze, i przygotowuje krótki wpis na stronę, bo uznaliśmy, że skoro czarny go uśmierca to znaczy, że jeszcze jest potrzebny w dziele ewangelizacji 😉

   • Maggie pisze:

    Tak, to dobry znak, zwłaszcza, że Iskra z Polski była publikowana w polsko-jęczycznym „Głosie” – wychodzącym w Toronto.

 13. wobroniewiary pisze:

  Modlitwa do Matki Bożej Śnieżnej, Królowej Rodzin o potrzebne Łaski

  Matko Boża Śnieżna, Patronko i Królowo Rodzin! Pozdrawiamy Cię w Dniu Twego Święta, wpatrując się w Twoje Święte Oblicze. Urzekasz nas przedziwną pięknością i dostojeństwem. Ty jesteś Tą, która wszystko rozumie, słyszysz bicie naszych serc, zsyłasz nam zdroje Łask. Dziękujemy Ci Matko za wszystkie Łaski nam i naszym bliskim udzielone.
  Maryjo! Nasza Matko, daj pokój naszym sercom, jedność i zgodę w małżeństwach, miłość w rodzinach. Daj chleb głodnym, pracę bezrobotnym, zdrowie i siłę chorym, pociechę strapionym. Daj światło zabłąkanym grzesznikom, Łaskę nawrócenia, trzeźwość uzależnionym. Błogosław rodzinom naszym. Maryjo pełna Łaski, wspieraj Swą Łaską cały Kościół, naszą Ojczyznę i cały Świat. Bądź naszym wybawieniem w każdy czas, ufamy i dziękujemy Ci Dobra Matko. Amen.

 14. Helena pisze:

  5 sierpnia – Urodziny Matki Najświętszej
  Tradycja podaje, że rodzicami Maryi byli św. Anna i św. Joachim. Nie wiadomo jednak ani gdzie, ani kiedy Maryja przyszła na świat. W pismach apokryficznych, wspominających życie Maryi, zamieszczono informację, że jako kilkuletnie dziecko została przez rodziców ofiarowana w świątyni i tam również mieszkała.

  Dwutysięczna rocznica urodzin Matki Bożej – 5 sierpnia 1984 r.

  W Medziugorje poprzez Jelenę Vasilij Matka Boża wyraziła swoje pragnienie, by parafia obchodziła dwutysięczną rocznicę Jej urodzin 5 sierpnia 1984 r. Poprosiła o trzydniowe przygotowanie do tego święta: ” Nie pracujcie w czasie tych trzech dni. Weźcie w swe ręce różaniec i módlcie się. Poprzez wszystkie wieki poświęcałam się dla was. Czy nie będzie to dla was za dużo poświęcić dla mnie te trzy dni?”. Powiedziała również, że to pragnienie powinno być również przekazane Papieżowi i wszystkim chrześcijanom.

  Pamiętasz o urodzinach swojej Mamy? Złóż Jej życzenia tego dnia, pomódl się na różańcu!
  PS Kościół nie od razu obchodził święto Narodzenia NMP, podobnie zresztą jak Boże Narodzenie. Dopiero po soborze efeskim (431 r.) rozwinął się kult maryjny, a maryjność stała się szczególnie charakterystyczna dla Kościoła w Syrii. To właśnie tam zaczęto świętować Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Na Zachodzie formalnie święto zostało wprowadzone do liturgii przez papieża św. Sergiusza I w roku 688. Ustanowiono je na 8 września, przejmując datę ze Wschodu.

  medziugorje.blogspot.com/2016/08/5-sierpnia-urodziny-matki-najswietszej.html

  • wobroniewiary pisze:

   Czyli uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obchodzisz 5 listopada a nie 8 grudnia?

   Ja wierzę w objawienia w Medjugorje i tylko przypomnę, że i do św. Faustyny przychodził diabeł i próbował podszyć się pod Pana Jezusa.
   Czy Matka Boża wypowiadałaby się przeciwko Kościołowi i ustalonym datom oraz negowałaby Godzinę Łaski z 8 grudnia?
   Tej informacji o urodzinach 5 sierpnia nie przyjmuję i koniec!

  • Narodzenie Najświętszej Maryi Panny obchodzimy 8 września
   https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-08a.php3
   a Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia
   https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-08a.php3
   I tego się trzymajmy.

   • Maggie pisze:

    Też byłam zdziwiona, że nowa data Urodzin. Dla mnie 8 września to pamiętna data.

    Kiedyś tj raz z okazji tej uroczystości poszłam, tam i z powrotem, z pieszą pielgrzymką do Tulec (k/Poznania) i Matka Najświętsza obdarzyła mnie Łaską, bo wyprosiłam wówczas zdrowie mojej siostrzenicy (która urodziła się BEZ wykształconych panewek biodrowych) – po pielgrzymce ortopeda był zaskoczony, bo rtg przy drugiej (!) wizycie był O’K.
    Pamiętam, że był to gorący dzień i że nie, stopy, ani moje operowane (po wypadku) kolano bolało … ale panewki moich kości biodrowych (!!!)… i potem, w krótkim czasie, była wizyta u ortopedy z malutką .. u której ku zdumieniu doświadczonego specjalisty, wszystko było O’K. Mój ojciec już nie żył, więc był to jego kolega, też już nie żyjący.
    Jezus JEST Panem❣️

    • Maggie pisze:

     POPRAWKA
     🤣Ale śmiesznie wyszło, jak z humoru zeszytów: kiedy wyskoczyło/skasowało się słowo „teraz” w ostatnim zdaniu, bo było …kolega, teraz też już nie żyjący

 15. wobroniewiary pisze:

  Abp Henryk Hoser 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s