Komunia Święta tylko do ust! Kard. Robert Sarah wzywa do naśladowania św. Matki Teresy

Wcześniej opublikowaliśmy już zachętę kard. Sarah aby przyjmować komunię św. na klęczkach. Nie było to jednak jedyne zalecenie prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego.
Fakt, że tak wielu wyznawców Chrystusa nie uczestniczy w liturgii jest poważnym skandalem, który zagraża ich życiu wiecznemu – uważa kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Jego zdaniem wszystkim tym chrześcijanom winniśmy braterskie napomnienie. Jak św. Jan Paweł II w Sydney w 1996 r. powinniśmy im powiedzieć: „Wracajcie do domu”. Zarazem trzeba też zadbać, by liturgię w naszych wspólnotach sprawowano w sposób prawidłowy, aby stanowiła ona spotkanie z żywą osobą Chrystusa, kult Boga, a nie braterstwa.
Kard. Sarah mówił o tym na rozpoczęcie trwającej na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie międzynarodowej konferencji o liturgii. Jego zdaniem właściwej postawy względem Eucharystii chrześcijanie mogą się uczyć od dwóch współczesnych nam świętych: Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty.

Mówiąc o św. Matce Teresie z Kalkuty, przypomniał, że na co dzień dotykała ona Chrystusa w zniszczonym ciele najuboższych, nigdy jednak nie odważyła się dotykać Ciała Jezusa w Eucharystii. Komunię przyjmowała jak małe dziecko, które daje się karmić swemu Bogu. Mawiała też: „Kiedy jadę w świat, najbardziej zasmuca mnie, gdy widzę, jak ludzie biorą Komunię do ręki”.
Kard. Sarah przyznał, że zgodnie z obowiązującym dziś prawem, indult pozwala na przyjmowanie komunii na rękę i na stojąco, jednakże normą dla katolików obrządku łacińskiego jest przyjmowanie jej do ust i na kolanach.
Szef watykańskiej dykasterii przypomniał również, że całe życie Karola Wojtyły było naznaczone głębokim szacunkiem dla Świętej Eucharystii. „Dziś zachęcam was do przypomnienia sobie jedynie ostatnich lat jego posługi. Jego ciało było naznaczone chorobą, jednakże nigdy nie siadał przed Najświętszym Sakramentem. Zawsze klękał. Potrzebował pomocy innych, aby uklęknąć, a potem wstać. Jednakże aż do ostatnich swych dni chciał nam dać wielkie świadectwo szacunku dla Najświętszego Sakramentu” – wskazał watykański purpurat.
Na marginesie konferencji w Mediolanie gwinejski kardynał odniósł się również do krytyki, z jaką spotkał się Benedykt XVI po napisaniu wstępu do jego książki „Siła ciszy”. „Arogancja, gwałtowność języka, brak poszanowania i pogarda, jaką okazano Benedyktowi XVI są diabelskie” – powiedział kard. Sarah. Dodał, że dla Kościoła to smutny i zawstydzający incydent.
Źródło: Kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Komunia Święta tylko do ust! Kard. Robert Sarah wzywa do naśladowania św. Matki Teresy

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. Marek pisze:

  Franciszkanów nie jadam, więc w odróżnieniu od „TP” nie obawiam się spojrzenia im w oczy po śmierci. Czyli dlaczego zwierzęta wolno jeść!

  „Tygodnik Powszechny” przechodzi w poszukiwaniu czytelnika samego siebie. Teraz nazwał zwierzęta domowe (pieski i kotki) „mniejszymi Polakami”, którzy mają glos. A jego redaktor senior zadał pytanie: „Co, jeśli na tamtym świecie będę musiał spojrzeć w oczy braciom mniejszym, których zjadłem?”

  Zacznijmy od tego drugiego pytania. Otóż tak się składa, że niezależnie od tego, jak bardzo możemy lubić zwierzęta, i jak wiele mamy wobec nich zobowiązań, to nie są one naszymi braćmi. Ani mniejszymi, ani większymi. Braćmi mniejszymi Kościół nazywa franciszkanów, a tak się składa, że zapewne większość z nas (tak jak większość redaktorów „Tygodnika Powszechnego”) zapewne żadnego franciszkanina (ani konwentualnego, ani kapucyna ani nawet reformaty czy bernardyna) zapewne nie zjadło. I dlatego nie musimy się martwić o to, jak spojrzymy się im w oczy po śmierci.

  A jeśli chodzi o zwierzęta to też zmartwienie jest… najdelikatniej rzecz ujmując, naiwne. Tak się bowiem składa, że wbrew temu, co próbuje nam się wmawiać, zwierzęta nie są nieco innymi ludźmi, nie mają (a przynajmniej Kościół nigdy tego nie nauczał) duszy nieśmiertelnej, i nie obejmujemy ich przykazanie „nie zabijaj”. Trudno też uznać, że będą one miały do nas pretensje za ich zjedzenie, czy że my powinniśmy mieć z tego powodu jakieś wyrzuty sumienia. Gdyby bowiem potraktować pytanie ks. Adama Bonieckiego poważnie trzeba by uznać, że problemy ze spojrzeniem w oczy swoim ofiarom będzie miała także nasza domowa kocica, która niegdyś upolowała gołębia, a także inne koty, które zagryzły myszy. Potężnym problemem teologicznym – w takim świecie – będzie również odpowiedzialność moralna lwów, które zagryzły antylopy (pomyślmy, jak one będą mogły spojrzeć im w oczy) itd. itp.
  Cały tekst tutaj:
  http://malydziennik.pl/franciszkanow-nie-jadam-wiec-w-odroznieniu-od-tpquot-nie-obawiam-sie-spojrzenia-im-w-oczy-po-smierci-czyli-dlaczego-zwierzeta-wolno-jesc,5575.html

 3. JoanK pisze:

  No to trzeba zmienic prawa I po problemie.

 4. babula pisze:

  duszę się. proszę o modlitwę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s