Patriotyzm według św. Jana Pawła II

Podczas pierwszej swej pielgrzymki do Polski mówił: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Wezwanie jakże aktualne w roku 2016! Tym bardziej, że dziś rozumienie owego dziedzictwa dzieli Polaków. „Żeby Polska była Polską” – nie tylko nie znaczy dla różnych ludzi tego samego, ale dla niektórych z nie znaczy zgoła nic, albo po prostu irytuje.

JP II patriota

Jan Paweł II uczył nas i otwarcia i patriotyzmu (umiłowania dużej i małej Ojczyzny) – on Europejczyk, „światowiec”, a zarazem Polak z krwi i kości. Pisał: „W czasie podróży przekonałem się, że z moim doświadczeniem historii ojczyzny, z moim narastającym doświadczeniem wartości narodu nie byłem wcale obcy ludziom, których spotkałem. Wręcz przeciwnie, doświadczenie mojej ojczyzny bardzo mi ułatwiało spotykanie się z ludźmi i narodami na wszystkich kontynentach”. To ważne słowa, szczególnie w kontekście opinii, że polskość miałaby przeszkadzać w pełnym otwarciu na świat. Tymczasem jednoczenie się z innymi tylko wtedy nie będzie zakompleksionym poddawaniem się silniejszym i bezmyślnym płynięciem z głównym nurtem, kiedy sami będziemy wiedzieli, kim jesteśmy z naszą 1050-letnią historią i kim chcemy być.

„Ojczyzna to dziedzictwo po ojcach: stan posiadania ziemi i terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych” – napisał Papież Polak. I zauważył, że paradoksalnie duch najbardziej rozwijał się wtedy, kiedy nie mieliśmy terytorium. Wyrazicielami tego ducha byli tacy „mocarze” jak: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Sienkiewicz, Norwid, Chopin, Moniuszko, Matejko. Nasuwa się w tym kontekście pytanie, co dziś tzw. elity artystyczne nam proponują.

Patriotyzm można – stwierdza Jan Paweł II – wyprowadzić z IV przykazania: Czcij ojca i matkę. Wszak dziedzictwo duchowe, którym jest ojczyzna, dociera do nas przez ojca i matkę. Poprzez rodziców zostajemy zakorzenieni w konkretnej historii, tradycji, języku, w ojczystym krajobrazie.

Papież podkreśla, że Ewangelia nadaje nowe znaczenie pojęciu Ojczyzny – Ojcowizna, którą zyskaliśmy dzięki Chrystusowi, oznacza wieczną ojczyznę (niebieską), do której zmierzamy: „Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca”. Dzięki temu otwarciu ojczyzny doczesnej na wieczność, patriotyzm nie staje się szowinizmem, który nie liczy się z prawami innych. Co więcej, perspektywa wiecznej ojczyzny rodzi gotowość służenia ojczyźnie doczesnej. Skoro mam przed sobą wieczność, to nie muszę rozpychać się łokciami i deptać innych w pogoni za własnym sukcesem, ale mogę służyć innym, Ojczyźnie.

Umiłowanie ojczyzny przygotowuje nas do życia w Ojczyźnie niebieskiej. Tak jak to mamy genialnie przedstawione w „Opowieściach z Narni”, kiedy lew Aslan tłumaczy bohaterom historii: „Naprawdę wydarzył się wypadek kolejowy. Wasz ojciec, wasza matka i wy wszyscy jesteście, jak to zwykliście nazywać w Krainie Cieni, umarli”, a wówczas Jednorożec woła: „Nareszcie wróciłem do domu! To jest moja prawdziwa ojczyzna! Do niej należę. To jest kraj, za którym tęskniłem przez całe życie, chociaż nie wiedziałem o tym aż do dziś. To dlatego kochaliśmy starą Narnię, że czasami przypomina tę. Dalej wzwyż, dalej w głąb”. A zatem być może jest tak, że dla nas, Polaków, miłość do Polski jest przedsmakiem umiłowania tego, co Bóg dla nas przygotował po tamtej stronie.
Za: http://areopag21.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Papież św. Jan Paweł II, Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Patriotyzm według św. Jana Pawła II

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. piotr wiśniewski pisze:

  papież w 1991 zobaczył cały zachodni pseudo blichtr w Polsce i tym czym Polacy się zachłysneli sex shopy i inne złe rzeczy ale nie strzepał popiołu ze swojej sutanny i modlił się za Ojczyznę
  dlatego Polska była pięć lat krzyżowana na pięćdziesiąt zstąpiła do piekieł a w trzeciej dekadzie Zmartwychwstała

  ps nie jestem sekciarzem jakimś Mesjanistą ale Polska moim skromnym zdaniem ma te misje Iskry tak jakby Chrystusa europy

  • MariaPietrzak pisze:

   Masz racje , pisal kardynal Wyszynski
   „ … Mielismy byc Cyrenejczykiem Chrystusa w Jego pochodzie przez dzieje …

 3. piotr wiśniewski pisze:

 4. piotr wiśniewski pisze:

  ale teraz jest już czysto trzecia dekada to dekada tryumfu Matki Bożej i Króla Jezusa Chrystusa

 5. MariaPietrzak pisze:

  Kiedy Jan Pawel II tlumaczyl mlodziezy akademickiej zgromadzonej u Swietej Anny , w Warszawie 1979 roku
  « człowieka trzeba mierzyć miarą „serca”.
  Sercem ! «

  To chcial im dac do zrozumienia , ze
  « Ogromnie wiele zależy od tego, jaką każdy z was przyjmie miarę swojego życia, swojego człowieczeństwa.”

  Przypomnial
  «… co św. Paweł napisał w swoim Liście do Rzymian:
  „Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia” (8, 22) — czyż nie jesteśmy świadkami tych bólów?
  Bowiem „stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” (8, 19). «

  I zaproponowal
  « A więc oczekuje nie tylko na to,
  że uniwersytety i różnego typu wyższe uczelnie,
  a przedtem średnie,
  a przedtem podstawowe szkoły przygotują inżynierów, lekarzy, prawników, filologów, historyków, humanistów, matematyków i techników,
  ale oczekuje na objawienie się synów Bożych!
  Oczekuje od was tego objawienia
  — od was, którzy w przyszłości będziecie lekarzami, technikami, prawnikami, profesorami…

  Zrozumcie, że człowiek stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo,
  jest równocześnie wezwany w Chrystusie do tego,
  aby w nim objawiło się to, co jest z Boga.
  Aby w każdym z nas objawił się w jakiejś mierze Bóg. «

  ***
  Dal im lekcje patriotyzmu .
  Bo sam byl patriota ! Zatroskanym o zycie Narodu , o zycie , pelne i wartosciowe kazdego z nas ,
  a takze o losy kazdego z nas w perpektywie Oczyzny Niebieskiej !

  ***
  na koniec zas dodal :

  « Pomyślcie nad tym!
  — będę wszędzie prosił z całego serca Ducha Świętego:
  o taką dla was świadomość,
  o takie poczucie sensu i wartości życia.
  O taką przyszłość dla was,
  o taką przyszłość dla Polski.

  Wy módlcie się razem ze mną. «

  ***
  Coz dodac ?
  Dolaczyc do tej modlitwy !
  « o taką dla nas świadomość,
  o takie poczucie sensu i wartości życia.
  O taką przyszłość dla nas,
  o taką przyszłość dla Polski. «

  « Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nas ogień Twojej miłości! «

 6. Agnieszka pisze:

  a no rzeczywiście. Wy zawsze musicie być pierwsi od inszych 😉

 7. Agnieszka pisze:

  No to rzucam kolejny temat, na który niedawno natrafiłam i może ktoś skorzysta. Może tym razem będę pierwsza 😉 metoda opukiwania EFT: http://egzorcyzmy.katolik.pl/metoda-eft/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s