III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna rozpoczynająca IX Tydzień Biblijny

Dzisiejsza niedziela w naszych diecezjach obchodzona jest jako Niedziela Biblijna. W czasie jej trwania duchowni zachęcają nas do częstszego sięgania po teksty Pisma Świętego. Jest ono bowiem swoistym podręcznikiem wiary, nadziei i miłości oraz niewyczerpanym źródłem mądrości czyli prawdziwym przewodnikiem życia chrześcijańskiego. Warto w tym dniu zastanowić się nad rolą Pisma Świętego w naszym życiu.

EWANGELIA
Łk 24, 13-35

Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało». Zapytał ich: «Cóż takiego?» Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto, jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli». Na to On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać wraz z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili między sobą: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?» W tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.
Oto słowo Pańskie.
Czytaj więcej: 30 kwietnia – III Niedziela Wielkanocna

„Weź i czytaj!”
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Organizowany po raz pierwszy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbywa się już dzisiaj 30 kwietnia. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Wydarzenie polega na poddaniu się szczególnej refleksji nad wybranym fragmentem Słowa Bożego. W tym roku będą to cytaty z „Listu św. Pawła do Galatów”. Hasło wydarzenia brzmi: „Weź i czytaj!”.
Czytaj więcej: „Weź i czytaj!” – Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Biblio, ojczyzno moja… (Roman Brandstaetter)

Biblio, ojczyzno moja,
Biblio, moja ziemio polska,
Galilejska…
Wywołuję z Twoich wersetów
Wszystkich najlepszych,
Którzy są dla mnie niedościgłym wzorem,
Wszystkich najpiękniejszych,
Których podziwiam,
wszystkich szlachetnych,
Którym nie umiem dorównać…
Patrzysz na mnie
Oczami Ojca i Syna, i Ducha Świętego,
Oczami moich praojców,,,

Wszystko jest w Tobie,
Cokolwiek przeżyłem.
Wszystko jest w Tobie,
Cokolwiek kochałem…

Na Tobie uczyłem się żyć,
Na Tobie uczyłem się czytać,
Na Tobie uczyłem się pisać,
Na Tobie uczyłem się myśleć,
Na Tobie uczyłem się prawdy…

*****

„Formacja chrześcijańska bazuje na Słowie Bożym. Dlatego z radością  przypominam, że także dzisiaj w Polsce odbywa się «niedziela biblijna». W kościołach parafialnych, w szkołach i w środkach masowego przekazu publicznie odczytuje się fragment Pisma Świętego. Życzę wszelkiego dobra tej inicjatywie” – powiedział Papież. Radio Watykańskie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ewangelia, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna rozpoczynająca IX Tydzień Biblijny

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. Alutka pisze:

  Z Rachunku Sumienia dla dorosłych;
  A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28,20)
  Jaki jest twój stosunek do Kościoła? Czy czujesz się odpowiedzialny za Kościół?
  Czy bronisz go przed niesprawiedliwymi zarzutami? Czy modlisz się o dobre i święte powołania kapłańskie i zakonne?
  Czy modlisz się za swojego proboszcza i biskupa, za Ojca świętego?
  Czy widząc zło w Kościele, modlisz się za jego sprawców?
  Czy modlisz się o to, aby Bóg chronił nas przed gorszeniem tych, którzy nie podzielają naszej wiary?
  https://dominikanie.pl/2014/04/rachunek-sumienia-doroslych/

 3. Paweł pisze:

  Odpusty za czytanie Pisma świętego nadane wg najnowszej, czwartej edycji „Wykazu odpustów” z roku 1999, ogłoszonej z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000:

  30
  Sacrae Scripturae lectio

  § 1. Plenaria indulgentia conceditur christifideli qui Sacram Scripturam, iuxta textum a competenti auctoritate adprobatum, cum veneratione divino eloquio debita et ad modum lectionis spiritalis, per dimidiam saltem horam legerit; si per minus tempus id egerit indulgentia erit partialis.

  § 2. Quod si rationabili de causa quis legere non valeat, indulgentia, plenaria vel partialis prout supra, conceditur, si textus ipse Sacrae Scripturae, vel alio legente vel ope instrumentorum, quae « video » vel « audio » vocantur, percipitur.
  http://www.vatican.va/roman_curia/tribunals/apost_penit/documents/rc_trib_appen_doc_20020826_enchiridion-indulgentiarum_lt.html

  A oto moje tłumaczenie:

  30
  Czytanie Pisma świętego

  § 1. Udziela się odpustu zupełnego [pod trzema zwykłymi warunkami] wiernemu, który przez co najmniej pół godziny czyta Pismo święte [wydane] według tekstu zatwierdzonego przez kompetentną władzę, a czyni to z uszanowaniem należnym słowu Bożemu i na sposób czytania duchownego; jeżeli czyni to przez czas krótszy, odpust będzie cząstkowy.

  § 2. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny czytać nie może, to odpust zupełny i cząstkowy – tak jak powyżej – udzielony będzie, kiedy osoba ta uczestniczy w czytaniu [dosł.: „postrzega tekst”] takiegoż Pisma świętego, które to odbywa się przez inną osobę czytającą [na głos] lub przez działanie urządzeń «video» lub «audio».

 4. Ania pisze:

  Dzisiaj jest też XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców
  Ostatnia niedziela kwietnia, w tym roku 30 kwietnia, to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Jego organizatorem od lat jest Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura oraz MIVA Polska, której dyrektorem jest ks. Jerzy Kraśnicki.

  Hasło XI Niedzieli Modlitw za Kierowców „W Maryi pomoc i opieka na drogach” nawiązuje do trwającego roku jubileuszy maryjnych: 100-lecia objawień w Fatimie i 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie na Warmii.
  http://www.niedziela.pl/artykul/28592/XI-Ogolnopolska-Niedziela-Modlitw-za

 5. Ania pisze:

  ,,Weź i czytaj”
  Podczas Mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia premier Beata Szydło przeczytała fragment „Listu św. Pawła do Galatów”. Kolejne jego części przeczytali rodzice prezydenta Andrzeja Dudy – Jan Duda i Janina Milewska-Duda oraz senator Mieczysław Gil. Szefowa rządu otrzymała również „Chleb życia”, czyli pojedynczy fragment „Listu do Galatów”, który ma służyć refleksji nad Pismem Świętym i własnym życiem. Homilię podczas mszy świętej wygłosił ks. abp. Marek Jędraszewski.
  http://www.niedziela.pl/artykul/28587/Wez-i-czytaj”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s