Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Kenii

Od Kenii Franciszek rozpoczął 25 maja swoją pierwszą podróż afrykańską, a 11. poza granice Włoch. Jest on czwartym papieżem odwiedzającym Czarny Ląd. Jest to zarazem pierwszy pobyt Jorge Bergoglio w tej części świata. Samą Kenię odwiedził wcześniej trzykrotnie (w latach 1980, 1985 i 1995) św. Jan Paweł II.

W pałacu prezydenckim – State House (Dom Państwa) w Nairobi odbyła się ceremonia powitania i spotkanie Franciszka z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. W przemówieniu papież wezwał Kenijczyków do uczciwego i przejrzystego działania na rzecz dobra wspólnego oraz wspierania ducha solidarności na każdym poziomie społeczeństwa.

W drodze do Kenii na pokładzie samolotu Ojciec Święty osobiście pozdrowił po kolei każdego z 74 towarzyszących mu dziennikarzy. Zapewnił, że w drodze powrotnej powie przedstawicielom mediów, dlaczego pragnął udać się do Republiki Środkowoafrykańskiej. Wyznał również, robiąc aluzję do zagrożeń związanych z jego wizytą w Afryce, że boi się „tylko komarów”.

Na liczącej ponad 5 tys. km trasie przelotu znalazło się 5 krajów: Włochy, Grecja, Egipt, Etiopia i Sudan. Do ich prezydentów Franciszek przesłał z samolotu kurtuazyjne telegramy o podobnej treści, życząc pomyślności i pokoju oraz zapewniając o swych modlitwach o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców każdego z mijanych krajów.

O godz. 16.45 samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A330 „Giotto” z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Jomo Kenyatty w stolicy Kenii – Nairobi. Po wylądowaniu maszyna zatrzymała się na placu przed pawilonem prezydenckim. Na jego pokład weszli szef protokołu dyplomatycznego Kenii i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Charles Daniel Balvo.

U podnóża schodów samolotu Franciszka powitał prezydent Uhuru Kenyatta. Obecni byli członkowie najwyższych władz państwowych, miejscowi biskupi, niewielka grupa przedstawicieli różnych grup wyznaniowych, chórów i tancerzy entuzjastycznie witających Ojca Świętego. Dzieci wręczyły mu bukiet kwiatów. Obecna była kompania honorowa. Po przedstawieniu obu delegacji papież i prezydent udali się do salonu prezydenckiego, gdzie przez pewien czas rozmawiali. Ojciec Święty wpisał się do Księgi Honorowej.

Z lotniska papież udał się samochodem do siedziby prezydenta – State House (Dom Państwa), czyli dawnej siedziby gubernatora Brytyjskiej Afryki Wschodniej, pełniącej dziś funkcję pałacu prezydenckiego. Tam odbyła się oficjalna ceremonia powitania. Odegrano hymny Kenii i Watykanu, kompania reprezentacyjna armii kenijskiej oddała honory wojskowe i, zgodnie z protokołem, oddano 21 salw armatnich.

Po wejściu do pałacu prezydenckiego Franciszka przywitała pierwsza dama Margaret Gakuo Kenyatta, a następnie złożył on wizytę kurtuazyjną głowie państwa. W tym samym czasie odbyły się rozmowy dwustronne delegacji rządowych Kenii i Stolicy Apostolskiej, której przewodniczył Pietro Parolin – kardynał sekretarz stanu.

Witając swego gościa prezydent Kenii Uhuru Kenyatta podkreślił, że jest zaszczytem dla niego i jego rodaków, iż Franciszek zechciał rozpocząć swoją podróż apostolską w Kenii. „Witamy Ciebie w Kenii, ale także w Afryce” – powiedział.

Mówiąc o sytuacji w swej ojczyźnie zaznaczył, że łączą się w niej wielkie szanse z poważnymi wyzwaniami. W tym kontekście wymienił konieczność walki z korupcją i należytą troskę o środowisko naturalne. Przechodząc do spraw społecznych wskazał na konieczność zbliżania ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym, wyznających różne religii. Zaznaczył, że wiele podziałów jest nadal skutkiem przeszłości kolonialnej.

Kenyatta podkreślił rolę Kościoła jako partnera państwa w rozwoju społeczno-gospodarczym. Jest on największą instytucją pozarządową, troszczącą się o zdrowie Kenijczyków i zapewnienie odpowiedniego wykształcenia młodemu pokoleniu. Dodał, że sam uczył się w szkołach katolickich.

Mówiąc o pięknie swej ojczyzny prezydent zaznaczył, że musi być ono zachowane nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale i dla całego świata. Na zakończenie poprosił Ojca Świętego o modlitwę za Kenię i o to, aby jak najlepiej służył swym rodakom.

„Kenia jest państwem młodym i żywotnym, ma głęboko zróżnicowane społeczeństwo, odgrywając znaczącą rolę w tym regionie” – powiedział Franciszek w przemówieniu do przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego. Przypomniał, że jest to kraj ludzi młodych. „Młodzież jest najcenniejszym bogactwem każdego narodu. Troska o nią, inwestowanie w nią i podanie pomocnej ręki to najlepszy sposób, w jaki możemy zapewnić jej przyszłość godną mądrości i wartości duchowych, drogich jej przodkom, wartości, które stanowią istotę i duszę narodu” – powiedział Ojciec Święty.

Zwrócił uwagę na piękno Kenii, jej gór, rzek i jezior, lasów, sawann i półpustyń, ale także bogactw naturalnych. W tym kontekście Franciszek wskazał na zagrażający jej poważny kryzys ekologiczny, który wymaga coraz większej wrażliwości na relacje między człowiekiem a przyrodą. „Naszym obowiązkiem jest przekazanie przyszłym pokoleniom nieskażonego piękna przyrody oraz sprawiedliwe zarządzanie darami, jakie otrzymaliśmy” – podkreślił papież i przypomniał, że „wartości te są głęboko zakorzenione w duszy afrykańskiej”.

Przestrzegł następnie przed światem, który nadal wyzyskuje nasz wspólny dom, zamiast go chronić i wezwał rządzących do działań na rzecz promowania odpowiedzialnych wzorców rozwoju gospodarczego. Wskazał na wyraźny związek między ochroną przyrody a budowaniem sprawiedliwego i uczciwego porządku społecznego. „Nie może być odnowienia naszej relacji z naturą bez odnowienia samego człowieczeństwa” – zaznaczył Franciszek. Zwrócił ponadto uwagę, że dopóki nasze społeczeństwa doświadczają podziałów: etnicznych, religijnych czy gospodarczych, dopóty wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do pracy na rzecz pojednania i pokoju, przebaczenia i uzdrowienia ran.

Ojciec Święty przypomniał, że w dziele budowania porządku demokratycznego, umacniania spójności i integracji, tolerancji i szacunku dla innych celem głównym musi być dążenie do dobra wspólnego. „Doświadczenie pokazuje, że przemoc, konflikt i terroryzm karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji” – powiedział Franciszek i wskazał na konieczność kierowania się niezachwianą wiarą w wielkie wartości duchowe i polityczne, którymi powinny się kierować osoby odpowiedzialne za życie polityczne, kulturalne i gospodarcze kraju.

Zachęcił je do uczciwego i przejrzystego działania na rzecz dobra wspólnego oraz wspierania ducha solidarności na każdym poziomie społeczeństwa. „Proszę was szczególnie, byście okazali autentyczną troskę o potrzeby ubogich, dążenia młodych i sprawiedliwy podział zasobów naturalnych i ludzkich, jakimi Stwórca obdarzył wasz kraj” – powiedział papież.

Nawiązał też do kenijskiej tradycji, aby dzieci szkolne sadziły drzewa dla potomności. „Niech ten dany przez Boga wymowny znak nadziei na przyszłość i ufności w rozwój wspiera was w wysiłkach dbania o społeczeństwo solidarne, sprawiedliwe i pokojowe na terytorium tego kraju i na całym wielkim kontynencie afrykańskim” – powiedział Ojciec Święty i zapewnił o swej modlitwie za cały umiłowany naród kenijski.

Dom Państwa (State House), w którym odbywało się spotkanie, jest zespołem budynków, rozmieszczonych na obszarze 300 hektarów. Ponadto głowa państwa ma do swej dyspozycji także inne gmachy, rozrzucone po całym kraju, gdy odwiedza inne miasta i rejony.

Budynek został wzniesiony w 1907 jako oficjalna rezydencja gubernatora Brytyjskiej Afryki Wschodniej, gdy dzisiejsza Kenia była kolonią Londynu. Gubernator pełnił swe obowiązki oficjalne w urzędzie Komisji Prowincjalnej, będącej dzisiaj zabytkiem narodowym, obok Nyayo House.

Po uzyskaniu przez Kenię niepodległości w 1963 dawny Pałac Gubernatora został przemianowany na Dom Państwa. W praktyce stał się on siedzibą administracyjno-operacyjną i biurem prezydenta, w którym co jakiś czas przyjmuje on przywódców państwowych z zagranicy i wydaje przyjęcia z okazji świąt narodowych. Pierwszy prezydent kraju – Jomo Kenyatta (w latach 1964-78) i jego następca – Daniel Toroitich arap Moi (1978-2002) woleli mieszkać w swoich rezydencjach niż w Domu Państwa.

Jutro w drugim dniu wizyty przed południem w nuncjaturze apostolskiej papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym i ekumenicznym, na kampusie uniwersyteckim odprawi Mszę św. a po południu spotka się z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najświętszej Maryi Panny oraz złoży wizytę w Biurze ONZ.
Źródło: Tygodnik Katolicki Niedziela

***

Polecamy także:

Abp D. Nzapalainga z RŚA: papież w pielgrzymce wybrał to, co małe i słabe

Stawiając na Republikę Środkowoafrykańską jako jeden z celów swojej pierwszej wizyty na naszym kontynencie, papież wybrał to, co jest małe i to, co słabe: ubogiego, który płacze i którego Pan wysłuchuje. Taki pogląd wyraził na kilka dni przed przylotem Franciszka do Afryki metropolita stolicy tego kraju – Bangi, abp Dieudonné Nzapalainga.
Czytaj więcej w: Tygodniku Katolickim Niedziela

Ten wpis został opublikowany w kategorii Papież Franciszek, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Kenii

  1. E. pisze:

    Oredzie, 25 listopada 2015 r,
    Drogie dzieci! Dzis wzywam was wszystkich: modlcie sie w moich intencjach. Pokoj jest zagrozony, dlatego dziatki modlcie sie i niescie pokoj oraz nadzieje w tym niespokojnym swiecie, gdzie szatan atakuje i kusi na wszelkie sposoby. Dziatki badzcie silni w modlitwie i odwazni w wierze. Jestem z wami i oreduje za wami przed moim Synem Jezusem. Dziekuje wam, ze odpowiedzieliscie na moje wezwanie.
    http://www.medjugorje.ws/pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s