Abp Henryk Hoser apeluje o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującym aborcji

Nasze przekonanie o wartości życia ludzkiego i jego świętości musi przełożyć się na czyny – mówi abp Henryk Hoser, zachęcając do składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej aborcji. Podpisy zbiera Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, którego członkami są przedstawiciele Fundacji Pro – prawo do życia.

Biskup Warszawsko-Praski zachęca do składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującym aborcji.

(Kliknij zdjęcie aby wysłuchać słów abp. Henryka Hosera)

Abp Hoser

Abp Henryk Hoser podkreśla, że „nasze przekonanie o wartości życia ludzkiego i jego świętości musi przełożyć się na czyny”. Zachęca do składania podpisów pod inicjatywą, która chroni życie ludzkie i zakazuje zabijania dzieci. – Jezus powiedział: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Robimy to i dla ludzi, i dla Chrystusa. Niech nie zabraknie nam determinacji i odwagi – zachęca biskup warszawsko-praski.

– Niech wszyscy ludzie dobrej woli i wszyscy, którzy mają świadomość odpowiedzialności za życie, chętnie taką petycję podpiszą, żeby było tych podpisów jak najwięcej; byśmy mogli zamanifestować w ten sposób nasze przywiązanie do człowieka, który jest nam dany i zadany – powiedział abp Hoser w internetowej telewizji Razem.tv.

Obywatelski projekt dąży do tego, by konstytucyjne prawo do życia nie było różnicowane ze względu na wiek, miejsce przebywania, stan zdrowia czy okoliczności poczęcia człowieka. – Projekt zapewnia ochronę prawną od poczęcia każdemu dziecku, nie różnicując dzieci na lepsze i gorsze – uważa Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu „Stop aborcji”, działaczka Fundacji Pro-prawo do życia.

Projekt jest nowelizacją obowiązującej od 1993 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Otrzymał nazwę ustawy „o ochronie życia i zdrowia ludzkiego od poczęcia”. W preambule projekt uznaje, że „życie jest przyrodzonym i fundamentalnym dobrem każdego człowieka” oraz respektuje „wyrażoną w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadę prawnej ochrony życia każdego człowieka”. Art. 1 ust. 1 projektu ustawy informuje: „Każdy człowiek ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia”, a w ust. 2: „Życie i zdrowie dziecka od chwili jego poczęcia pozostaje pod ochroną prawa”.

Nowelizacja przewiduje także m.in. dodanie do treści art. 4 na temat nauczania szkolnego o życiu seksualnym człowieka i zasadach odpowiedzialnego rodzicielstwa zapisu, że nauczanie w tym zakresie musi respektować normy moralne rodziców i wrażliwość uczniów, a udział w takich zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców lub samych pełnoletnich uczniów.

Projekt zakłada stosowanie sankcji karnych dla każdego, kto dokonuje lub współuczestniczy w zabiegu aborcyjnym. Kto za zgodą kobiety przerwie jej ciążę ma podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Taką samą sankcją objęty byłby ten, kto udziela ciężarnej pomocy w dokonaniu aborcji lub ją do tego nakłania. Z kolei ten, kto dopuściłby się takich czynów, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlegałby karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Podpisy pod obywatelskim projektem będą zbierane do 3 lipca. Do jego złożenia w Sejmie potrzeba 100 tys. podpisów.
Źródło: Niedziela

***

Pomóż nam zbierać podpisy

W 2011 roku po raz pierwszy zebraliśmy przeciwko aborcji. W 2013 r. jak i 2014 r. przeprowadziliśmy kolejne kampanie ustawodawcze. Łącznie zebraliśmy ponad 1 milion 250 tys. podpisów! Olbrzymie kampanie społeczne, towarzyszące inicjatywom ustawodawczym, wpływają na opinię publiczną. Dzięki tym działaniom więcej osób dowiaduje się o okrucieństwie aborcji, więcej chce działać, aby powstrzymać mordowanie nienarodzonych. Kolejne osoby, stając przed koniecznością oceny tego strasznego procederu, opowiadają się przeciw niemu.
Podpisy może zbierać każdy – wśród rodziny, znajomych, w swojej wspólnocie, w kościele po Mszy Świętej, w czasie marszu, wycieczki, na ulicy i w domu. Wiemy, że w Polsce część popierających nasze inicjatywy nie podpisuje się – niestety jeszcze nie do wszystkich docieramy. Twoja pomoc pozwoli wypełnić tę lukę! Potrzebujemy Cię niezależnie od tego, gdzie mieszkasz! Zgłoś się, a nasi koordynatorzy skontaktują się z Tobą, udzielą Ci odpowiednich informacji, odpowiedzą na pytania i pomogą rozpocząć działanie.
Zbiórka podpisów trwa od 3 kwietnia do 3 lipca 2015 r. Aby mieć pewność, że zebrane podpisy dotrą do nas w terminie prosimy by wysyłać je nie później niż 26 czerwca 2015 r. (adres znajduje się na każdej karcie z popisami).

Przeczytaj:  Projekt ustawy 2015

Pobierz:  Karta do zbierania podpisów

Przeczytaj:   Jak będzie wyglądała ustawa po zmianach?

Źródło: Fundacji Pro – prawo do życia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „Abp Henryk Hoser apeluje o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującym aborcji

 1. wobroniewiary pisze:

  Papież Franciszek: Pamiętaj o pierwszej miłości

  Nawiązując w homilii do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Dz 9,1-20), mówiącego o nawrócenia Szawła, który pod murami Damaszku stał się Pawłem, Ojciec Święty zachęcił wiernych, by modlili się o „łaskę pamięci”, zapamiętania na zawsze spotkań z Bogiem decydujących o naszym życiu.

  Franciszek zaznaczył, że Jezus wybrał spotkanie jako sposób przemiany życia innych ludzi. Stało się tak w przypadku Szawła z Tarsu, który z stał się apostołem, ale również Jana i Andrzeja, którzy spędzili z Mistrzem cały wieczór, Szymona, który natychmiast stał się opoką nowej wspólnoty, trędowatego, który powrócił dziękując za uzdrowienie, chorej uzdrowionej po dotknięciu tuniki Chrystusa. Te decydujące spotkania powinny skłonić chrześcijanina, aby nigdy nie zapominał o swoim pierwszym kontakcie z Jezusem – stwierdził papież.

  „On nigdy nie zapomina, ale my zapominamy o spotkaniu z Jezusem. Dobrze byłoby pomyśleć w domu: kiedy odczułem, że Pan jest bardzo blisko mnie? Kiedy poczułem, że muszę zmienić swoje życie, czy być lepszym a może komuś przebaczyć? Kiedy słyszałam, że Pan mnie o coś poprosił, kiedy spotkałem Pana? Bo nasza wiara jest spotkaniem z Jezusem. To jest fundamentem wiary: spotkałem Jezusa, tak jak Szaweł” – powiedział Ojciec Święty.

  Następnie Franciszek zachęcił do postawienia sobie pytania: kiedy Jezus powiedział mi coś takiego, co zmieniło moje życie, czy zachęcił mnie do podjęcia kroku naprzód w mym życiu. Podkreślił, że jest to piękna modlitwa, którą warto podejmować codziennie, by cieszyć się pamięcią o miłości Boga względem nas.

  Papież zachęcił też do czytania Ewangelii, gdzie można znaleźć opisy spotkań Jezusa z ludźmi, czy wyboru apostołów, pamiętając, że każdy z nas ma własne, niepowtarzalne spotkanie z Chrystusem. Chodzi bowiem o spotkanie osobowe: ty-ja, o szczególną miłość, jaką jesteśmy otoczeni.

  „Módl się i proś o łaskę pamięci: «kiedy o Panie było to spotkanie, ta pierwsza miłość?». Byśmy nie usłyszeli nagany, jaką Pan czyni w Apokalipsie: «mam przeciw tobie to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości» (Ap 2,4)” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.
  Źródło: http://gosc.pl/doc/2448139.Papiez-Pamietaj-o-pierwszej-milosci

 2. Ola pisze:

  Ktoś mi przesłał coś takiego,ale nie wiem czy to jest zatwierdzone czy nie przez Kościół?
  Co powiedzieć tej osobie,czy wolno takie teksty rozpowszechniać?

  http://gloria.tv/media/XVKVUc8hUdZ

  • Maggie pisze:

   Nie myśle, ze to zatwierdzone, ani tez inwestygowane/badane przez Kosciol. Wyglada to jak zbieranina roznych ostrzezen,a np. swoja trwoga i oznaczaniem czola przypominaja one passover.

   To, ze cos sie „szykuje” wiemy z Pisma Świętego i obserwując wokół panoszace sie zło.
   Co roku na obydwu stronach drzwi do domu wypisuje K+M+B wiec dlaczego np miałabym wywieszac i to na zewnątrz … krzyż?

  • Bogusia pisze:

   Powiem szczerze,zatwierdzone czy nie,kazdy widzi jak jest…!!!
   W mojej opinii,tak bedzie -szkoda ,ze nie juz…!!!
   PODZIWIAM Pana Boga, bo to co dzieje sie obecnie,to zaden czlowiek ,nie czekalby tak dlugo z KARA…!!!
   TYLKO BOG JEST DOBRY I CIERPLIWY=daje szanse zawrocic nam z drogi…a my ,wciaz tak samo…-zawsze w przeciwna strone…!!!
   Szczesc Boze…!!!

   • Maggie pisze:

    Miłość i Miłosierdzie Boże nie zna granic, ale kiedyś jesli zabraknie sprawiedliwych, przebierze sie miarka,gdy zbyt mocno pachnie siarka. Jak na dzis to w Chile po 42 latach obudził wulkan, ale taki wulkan mniej niesie szkody, niż np ideologia gender etc.

 3. Sebro pisze:

  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło 22 kwietnia rezolucję ws. dyskryminacji osób transgenderowych w Europie. Wzywa ona państwa członkowskie do ustawowego wsparcia prawa do tożsamości genderowej na podstawie własnego samookreślenia, tak aby osoby transgenderowe, także niepełnoletnie, mogły – niezależnie od danych biologicznych – zmienić nazwisko i płeć w swych dokumentach tożsamości.
  Niby takie rezolucje nie mają oddźwięku w ustawodawstwie krajów członkowskich ale znając naszych zapaleńców z PO, nasz kraj pewnie będzie pionierem w tej dziedzinie.

  http://www.pch24.pl/rada-europy-wzywa-panstwa-czlonkowskie-do-ustawowego-wsparcia-tzw–uzgodnienia-plci,35343,i.html

 4. julia pisze:

  a ja wam powiem, módlmy się za osoby homoseksualne. Dziś przekonałam się jak nawracanie się takich osób nie jest na rękę diabłu. Wybrałam tajemnicę bolesną biczowanie Jezusa właśnie w intencji osób homoseksualnych. Były tez inne intencje, ale te co zwykle, prócz tego jedna 10 tka rózanca w intencjach Maryi. Zaraz po modlitwie odczułam takie zmęczenie ciała, że nie mogłam się zebrać, zeby isc po dzieci do przedszkola. I takie umeczenie trwało aż do wieczora. A i teraz czuję się jakaś taka przygnębiona. To zmęczenie ciała mogłabym porównać, do bólu mięśni jaki pojawia się przy grypie. Jakby mnie ktoś kijami obił. I ponieważ nie jestem przeziębiona , gorączki nie mam , ani nic mnie dziś nie miało prawa zmęczyć to wciąz pojawiała się mysl, ze to sprawka złego, ktory się wscieka. Nie mogąc mi inaczej zaszkodzić, bo we Krwi Pana zanurzyłam członków rodziny już z rana to pozbawił mnie sił. Ale powiem szczerze, że mnie to nie zniechęca, raczej myślę, żeby własnie na stałe jedną dziesiątkę odmawiać własnie za te osoby.

 5. Zygmunt pisze:

  Najlepiej wcale, tylko modlitwa
  +++

 6. Adamo pisze:

  „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
  Myślę że warto posłuchać Arcybiskupa

 7. wobroniewiary pisze:

  Kochani, mam totalny mętlik, proszę o wypowiedzenie się dla mnie w tej kwestii, szanuję pana dra Krajskiego mam tę książkę i zacznę ją czytać. Tymczasem daję fragment wpisu ze strony pana Krajskiego https://kukonfederacjibarskiej.wordpress.com/

  Dr Stanisław Krajski pisze:
  Jestem głęboko przekonany, że Kaczyński z rozmysłem i premedytacja wystawił Dudę, by wygrał Komorowski.
  Dlaczego?
  Na to pytanie odpowiedziałem obszernie i szczegółowo w książce pt. „Masoneria polska 2014”

  W telegraficzny skrócie odpowiedź brzmiałaby tak: bo Kaczyński realizuje wskazania nowej Jałty i zmierza do politycznego zabezpieczenia jej pełnej i długotrwałej realizacji.
  Moim zdaniem nowa Jałta nie zostanie jednak zrealizowana. Przekreśli ją wielki krach, dzięki któremu pojawi się dla Polski szansa wybicia się na niepodległość.
  https://kukonfederacjibarskiej.wordpress.com/2015/04/23/kaczynski-zrobil-to-specjalnie-duda-euro-ue-i-uw/

  Co o tym myślicie?

  • Jola pisze:

   Jak trudno we współczesnym świecie oddzielić ziarno od plew,ja już się w tym gubię…też mam mętlik.Oczy szeroko otwarte,uszy wytężone,nieustanna czujność aby się nie pogubić.Marana tha.

  • Maggie pisze:

   Zazwyczaj reka reke myje, ale kto wie ile w tych wiesciach prawdy??? … bo logicznie: ktoby z murarzy, dopuścił do tego rodzaju wyciekow i jeszcze do tego do ich publikacji, jeśli byłyby one prawdziwe ? = podpuszczanie, aby załatwić dwie pieczenie przy jednym ogniu, bo to nie Snowden.

   Oby wygrał Duda, ktory jest uczciwym katolikiem, chyba rdzennym (!) Polakiem i do tego ma wykształcenie wyższe.

   W tym wszystkim jest wiele zametu, a w metnej wodzie łatwo ryby łowić, nie dajmy sie za nos wodzic, tym ktorzy chcą dzielić i rządzić i dalej szkodzić.
   Najpierw niby to wpadkowa nagonka na Bronka, a gdy zmiany nadzieja, to huzia na pana Andrzeja.
   Jezus jest Panem!

   • wobroniewiary pisze:

    Maggie, dlatego to napisałam, bo chciałam normalnych argumentów i dyskusji.
    Przy okazji widać, co wypisują zwolennicy Brauna.
    Sorry, nie wierzę, że Jarosław Kaczyński który stracił brata w nazwijmy to „katastrofie” smoleńskiej – miałby być masonem, któremu na rękę wygrana Komorowskiego.

    Mój zabieg się udał, ludzie mogą spokojnie przeczytać, co się dziś wypisuje na te tematy. Czasy pomieszania powszechnego. Rechot diabla na całego. Ale ilu ludzi wierzy temu wszystkiego , bo jakiś ksiądz i pan od mszy św. trydenckiej tak powiedział, napisał, czyli oni prawdę piszą … g***no prawdę. Niestety

  • Ola pisze:

   Myślę,że to bzdury.

  • wobroniewiary pisze:

   18:15 – Radio Maryja i TV Trwam
   21:30 – Radio Maryja
   Rozmowy niedokończone:
   „Przyszłość ma na imię Polska”
   pos. Andrzej Duda – kandydat na Prezydenta RP
   ***********
   Dr Stanisław Krajski pisze:
   „Jestem głęboko przekonany, że Kaczyński z rozmysłem i premedytacja wystawił Dudę, by wygrał Komorowski.”

   Skoro tak to Kaczyński może mieć bardzo poważny problem jeżeli Duda wygra 🙂
   A na poważnie to czy dr. Krajski jest na 100% pewny prawdy tego co napisał?

   Posłuchajmy co mówi św. Jan Paweł II
   Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

   • Maggie pisze:

    Przechytrzy sie hydra,
    jeśli Duda wygra.

   • Maggie pisze:

    Czy ktos, nawet uczciwy, moze w onecnych czasach, mieć pewność, ze nie jest zdalnie tj podświadomie sterowany? – spece od psychologii moga jak na zasadzie rezonansu mechanicznego wywolac okreslona ludzka reakcje. Mnóstwo fabrykacji pochodzi od kosmatego.
    Jeśli chodzi o dr.Krajskiego, to miał on kiedyś przywidzenia, kiedy mówił o herbie papieża Franciszka.
    Interpretacja jest tylko interpretacja, więc moze sie niekiedy i z prawda mijac.

 8. Monika pisze:

  Dla tych, którzy są uśpieni i którym się wydaje, że jest tak dobrze i że nie musimy zmieniać rządu, proponuję obejrzeć jaką zieloną wyspą jesteśmy – film jest co prawda z 2012 roku ale zła sytuacja się tylko pogłębiła od tamtej pory, na skutek diametralnie źle prowadzonej polityki państwa.
  Każdy z nas wie kto decyduje o polityce naszego państwa, kto jest przez długi czas przy władzy.
  Kto mi odpowie ile lat tak naprawdę PIS był przy autentycznej władzy i mógł o czymkolwiek decydować?
  To tylko finanse a co się dzieje z innymi sprawami też dobrze wiemy.
  To może śpijmy dalej, skoro jest tak dobrze?
  Żeby cokolwiek zacząć działać, potrzebna jest najpierw świadomość, więc mały przykład – Beata Szydło podaje kilka faktów, które przytaczam tym nagraniem:

  Niektórzy wiedzą, że jest źle ale mimo to nadal myślą, że nic nie możemy zrobić, żeby cokolwiek się zmieniło. Rządowi jest to oczywiście na rękę, bo dalej dostaną przyzwolenie na to co robią.
  Posłuchajcie bo warto.
  Beata Szydło przedstawia w faktach na czym polega ich, czyli rządu rozumienie służebnej roli wobec Polaków.

  • Monika pisze:

   Dodam, że może niektórzy się przerażą tym co Ona mówi albo wręcz nie uwierzą w fakty, ale jeśli jednak do nas to wreszcie dotrze, to niewłaściwą reakcją byłoby powiedzenie, że skoro tak, to ręce opadają, bo już nic nie możemy zrobić – ale może właśnie trzeba zacząć działać a nie poddawać się. A głównie zacząć myśleć.
   Tylko przypomnę jak długo trwał Rząd PIS – koalicja 3 partii: Prawo i Sprawiedliwość (przez cały okres), Samoobrona RP, Liga Polskich Rodzin.
   Kadencja Rządu Jarosława Kaczyńskiego trwała od 14 lipca 2006
   do 16 listopada 2007.

  • Monika pisze:

   Malutki przykładzik – argument świadczący o korzystnym dla Polaków działaniu Rządu PIS: możliwe było w tamtym czasie bardzo tanie (za grosze) wykupienie własnego mieszkania, z czego bardzo wielu naszych rodaków skorzystało – jak również tylko w tamtym czasie zlikwidowano podatek od spadków i darowizn. Rząd Tuska natychmiast z tego zrezygnował.
   Ludzie szybko zapominają, choć każdy z nas to w jakiś sposób odczuł na korzyść na własnej skórze – np. dzięki tamtemu Rządowi moja babcia mogła wykupić mieszkanie czego nigdy by nie zrobiła do dziś, gdyby nie PIS. Czy to nie jest ważne? Czy to się nie liczy? Czy więc myśląc logicznie nie można tej formacji obdarzyć ponownie zaufaniem zamiast wierzyć tym, którzy nas okradają?

   Na zachętę i dla przypomnienia polecam zapoznać się z zestawieniem co Rząd PIS zdołał w tak krótkim czasie osiągnąć i trzeba przyznać, że był to bardzo pracowity Rząd:
   http://niepoprawni.pl/blog/2559/czego-dokonal-rzad-pis-w-niespelna-dwa-lata-14vii2006-5xi2007
   I ciekawe podsumowanie na koniec dodano:
   Za rządów PiS 86% Polaków deklarowało, ze czują się zadowoleni, a ponad 60% twierdziło, ze żyje się im dostatnio.

 9. Czester pisze:

  cos Ci sie pomylilo, Pan Jaroslaw zyje.

 10. kasiaJa pisze:

  Patrzcie, co się wyrabia….

  – Decyzję MSZ – u uważam za haniebną i tchórzliwą. Uzasadnienie niepoważne – napisał w oświadczeniu przesłanym redakcji Prawy.pl Wiktor Węgrzyn, Komandor Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Zapowiedział, co zrobi, jeśli władze RP nie wpuszczą rosyjskich Wilków.

  Wiktor Węgrzyn, Komandor Motocyklowych Rajdów Katyńskich i Jasnogórskich Zlotów Motocyklowych im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego przesłał naszej redakcji oświadczenie, w którym tłumaczy, jak zamierza solidaryzować z „Nocnymi Wilkami”.
  – Władze 38 milionowego narodu przestraszyły się 30 rosyjskich motocyklistów, odmawiając im prawa do odwiedzenia grobów ich dziadów. Ta decyzja obraża mnie i każdego myślącego Polaka – tłumaczy Wiktor Węgrzyn.

  I deklaruje, że „motocykliści polscy przyjadą do przejścia granicznego w Terespolu 27 kwietnia br. o godz. 9:00 czasu polskiego i jeżeli Straż Graniczna nie wpuści do Polski rosyjskich motocyklistów, pojedziemy przez Polskę wyznaczoną przez nich trasą i w ich imieniu zapalimy znicze, zgodnie z ich planem”.

  „Nocne Wilki” to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jego członkowie chcą przejechać w końcu kwietnia trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Polska miała być na ich trasie krajem „tranzytowym”.

  Wczoraj Polskie MSZ odmówiło im wjazdu na teren RP. – Podstawą do podjęcia takiej decyzji był brak niezbędnych, precyzyjnych informacji dotyczących harmonogramu pobytu grupy w Polsce, dokładnych tras przejazdów oraz wskazania miejsc noclegów członków klubu. Dane te były niezbędne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia – napisano w oświadczeniu MSZ.

  http://www.prawy.pl/z-kraju/9157-nocne-wilki-pojada-na-polskich-motorach-wiktor-wegrzyn-ma-pomysl

 11. piotr pisze:

  Moim zdaniem nowa Jałta nie zostanie jednak zrealizowana. Przekreśli ją wielki krach, dzięki któremu pojawi się dla Polski szansa wybicia się na niepodległość.

  śmiech na sali tvn 24 przestrzega kraje rozwijające się więc okaże się że polska jest krajem rozwijającym się a nie rozwiniętym

  wklejam za tvn 24 gospodarka 19 kwiecień 2015

  Wzrost gospodarczy w krajach rozwiniętych umocnił się, ale gospodarki części państw rozwijających się zostały osłabione przez niskie ceny towarów i eksportu – ostrzega w najnowszym komunikacie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zagrożeniem dla światowego wzrostu jest też ryzyko bankructwa Grecji.

  Według MFW niska inflacja wciąż jest problemem dla wielu rozwiniętych gospodarek, i to pomimo działania Europejskiego Banku Centralnego, który od 9 marca rozpoczął program skupu obligacji.

  Jednocześnie Fundusz obawia się, że silny dolar i niskie ceny surowców na rynkach wschodzących uderzą w kraje rozwijające się tak, jak wpłynęły na chińską gospodarkę, która rozwija się wolniej niż zakładano.

  Wprawdzie w zeszłym roku chińskie PKB rosło na poziomie 7,4 proc., ale był to najniższy poziom od blisko 25 lat. Ostatnie dane dotyczące eksportu (ogromny spadek o 14,6 proc. w marcu) pokazują, że wzrost gospodarczy i w tym roku może być zdecydowanie niższy.
  USA wzywają Grecję do porozumienia z kredytodawcami. „Jego brak to niepewność dla globalnej gospodarki”
  USA wzywają Grecję do porozumienia z kredytodawcami. „Jego brak to niepewność dla globalnej gospodarki”

  Szef resortu skarbu USA Jack Lew wezwał w piątek Grecję do szybkiego osiągnięcia… zobacz więcej »
  Widzą zagrożenia

  W Waszyngtonie zakończyły się dwudniowe obrady ministrów finansów oraz szefów banków centralnych państw przodujących gospodarczo (G20). Pozytywnie oceniona została sytuacja w krajach rozwiniętych, ale niepokój dotyczył przyszłości gospodarek wschodzących.

  „Ryzyka dla gospodarki globalnej są bardziej zrównoważone niż w czasie naszego poprzedniego spotkania. Perspektywy krótkoterminowe w państwach rozwiniętych, szczególnie w strefie euro i w Japonii, ostatnio poprawiły się, podczas gdy USA i Wielka Brytania nadal notują solidny wzrost, co może wesprzeć silniejszą globalną poprawę” – głosi komunikat.

  Wskazuje jednocześnie, że „mamy do czynienia z ważnymi wyzwaniami, w tym chwiejnością kursów walutowych i przedłużającą się niską inflacją, utrzymującymi się zewnętrznymi i wewnętrznymi zakłóceniami równowagi, wysokim zadłużeniem publicznym i napięciami geopolitycznymi”.

  Wyrażając ostrożny optymizm w sprawie globalnego rozwoju gospodarczego komunikat z obrad wskazał, iż gospodarki wschodzące mogą ucierpieć z powodu odpływu kapitału, spowodowanego oczekiwanym podniesieniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem G20, w razie potrzeby państwa mogą temu zaradzić, wprowadzając ograniczenia transferów kapitałowych.
  Grecja przeciąga linę. „Planuje wartą miliardy euro umowę z Rosją”
  Grecja przeciąga linę. „Planuje wartą miliardy euro umowę z Rosją”

  Niemiecki „Spiegel” napisał w piątek wieczorem w wydaniu online, że Gr… zobacz więcej »
  Grecja na celowniku

  Zdaniem ministra finansów Francji Michaela Sapina, Europa nie ucierpi z powodu kryzysu finansowego w Grecji ponieważ ma wystarczające mechanizmy obronne. – Jeżeli wydarzy się coś niepokojącego, to będzie to miało poważne następstwa dla Grecji, a nie dla innych krajów strefy euro. Nie jesteśmy wszyscy w takiej samej sytuacji, w jakiej byliśmy 4-5 lat temu – powiedział Sapin.

  Podczas waszyngtońskiego szczytu szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała, że Fundusz jest zaniepokojony rosnącym ryzykiem utraty płynności przez Grecję, która nie może osiągnąć porozumienia z wierzycielami z Unii Europejskiej i samym MFW.

  Do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Zatwierdzenie programu reform jest warunkiem wypłacenia przez eurogrupę i MFW ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro. Jeśli Grecja nie otrzyma tej pomocy, grozi jej niewypłacalność.

 12. piotr pisze:

  źródło mainstreamowy Money więc jest coś na rzeczy

  East NewsZapowiada się, że dojdzie do bankructwa Grecji

  Eurostat ostatnio przygotował informację o stanie zadłużenia państwa europejskich, z którego wynika, że Grecja jest najbardziej zadłużonym krajem strefy euro, jako że w stosunku do PKB Grecji to 177,1 proc. To zdecydowanie najgorszy wynik Europy. Jeśli ma się aż tak wysoki dług, to nikt tego nie chce finansować.

  Co prawda Grecja wróciła wczoraj na rynek długu, ale handlowano jej obligacjami z rentownością 28 proc. co jest nie do utrzymania.

  Wyjściem z sytuacji byłoby gwałtowne zaciśnięcie pasa, ale społeczeństwo nie jest do tego gotowe.

  To błędne koło – sytuacja zmusza do ograniczeń, a z drugiej strony nie ma woli politycznej i społecznej aby to zrobić. Nie wiem ja to się skończy. Po stronie europejskiej narasta jednak gotowość do liczenia się z tym, że Grecja ze strefy euro wypadnie i pojawia się coraz więcej takich głosów. Proces trwa od kilku lat i świat finansowy zdążył się przygotować. Taki scenariusz nie byłby tak szokujący, jak jeszcze kilka lat wcześniej.

 13. kasiaJa pisze:

  „Będzie afera – MON źle odczytał ofertę PZL-Świdnik? Śmigłowce miały być w 2017, a nie w 2019″ – pisze niezależna.pl

  Polska armia najprawdopodobniej zaopatrzy się we francuskie śmigłowce. Decyzja ta oburza. „To sprzeczne z polską racją stanu” – pisała Komisja Krajowa „Solidarności”. Rozczarowania nie kryły nasze zakłady startujące w przetargu. Okazuje się, że mogło dojść do „nieporozumienia”. Podczas wymiany zdań na Twitterze ujawniono, że data dostarczenia śmigłowców produkowanych w PZL-Świdnik różni się od tej, którą z oferty odczytał MON. Ludzki błąd, manipulacja czy świadome działanie? Sytuacja jest na tyle poważna, że zakłady PZL-Świdnik wydały oświadczenie, w którym pojawia się przypuszczenie, że dokonano błędnej interpretacji ich oferty. Skutkiem było wykluczenie PZL-Świdnik z udziału w dalszym postępowaniu przetargowym.
  całość:
  http://niezalezna.pl/66412-bedzie-afera-mon-zle-odczytal-oferte-pzl-swidnik-smiglowce-mialy-byc-w-2017-nie-w-2019

  • Maggie pisze:

   To nie bajka, teraz wiecie,
   Krasnoludki są na świecie.
   Coz, ze nikt ich dzis nie widzi?
   – rzeczywistość sobie szydzi:
   gdy z narodowego interesu,
   czynią śmietnik bez kretesu.
   Na decyzje więc wpływają,
   konta swoich napełniaja.
   NIK i nikt tez ich nie złapie,
   aby dobrze dać po łapie.
   Żywot ludzki bardzo krótki,
   wiedza o tym krasnoludki:
   czas upływa, a to „Ziemia” kręci,
   czyniąc luki w skarbcu i w pamięci,
   wiec swiat, taki, w miejsce złota,
   prezentuje worek błota.
   Kiedy Rączka, Rączki myje,
   dla narodu sa pomyje.
   Trudno aby cos tam zmienić,
   aby Prawde z Dobrem żenic.
   Krasnal zaś zewsząd napiera
   na konkubinat: od gendera,
   odracajac ludzkie oczy,
   od tego co sie wokół toczy.
   Krasnoludki wszędzie siedzą,
   jak do żłoba trafic, dobrze wiedza,
   nikt ich przecież nie zauważy,
   kiedy sobie strawe warzy…
   aż sie sparzy …

  • Monika pisze:

   To jest właśnie przykład na nieudolność, nieporadność tego rządu: koalicji PO – PSL.
   Skutki tragiczne jak zwykle dla biednej ściany wschodniej, gdzie każde miejsce pracy na wagę złota i nie do przecenienia. Czy ci rządzący potrafią sobie wyobrazić jakie będą konsekwencje takich „genialnych” decyzji czy nie mają aż takiej wyobraźni?

 14. Admin pisze:

  „Abp Henryk Hoser apeluje o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującym aborcji”

  Dzisiaj po każdej Mszy Świętej w mojej parafii mamy okazję złożyć swój podpis, to cieszy bo stolik z wyłożonymi kartkami był wręcz oblężony składającymi podpisy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s