16-ty dzień z 33-dniowego okresu ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję

I-szy tydzień II-go okresu naszych ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję „Poznanie samego siebie”

Ćwiczenia duchowe: Modlitwy, medytacje, akty wyrzeczenia się swojej woli, żal za grzechy, pogarda dla samego siebie – wszystko to czynimy u stóp Maryi, bo to od Niej spodziewamy się otrzymać światło poznania samych siebie, i to w Jej obecności będziemy w stanie zmierzyć przepaść naszych słabości bez podleganiu rozpaczy.

Modlitwy, które będziemy odmawiać w ciągu pierwszego tygodnia drugiego okresu: Litania do Ducha Świętego, Ave Maris Stella, Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny.

Czytania na I-szy tydzień II-go okresu

Z Ewangelii wg. Świętego Łukasz 13, 10-21

Uzdrowienie kobiety w szabat

10 Nauczał raz w szabat w jednej z synagog. 11 A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. 12 Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: „Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy”. 13 Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. 14 Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus w szabat uzdrowił, rzekł do ludu: „Jest sześć dni, w których należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu!” 15 Pan mu odpowiedział: „Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? 16 A tej córki Abrahama, którą szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?” 17 Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego.

Przypowieść o ziarnku gorczycy i o zaczynie

18 Mówił więc: „Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? 19 Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach”.
20 I mówił dalej: „Z czym mam porównać królestwo Boże? 21 Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło”.

***

„O naśladowaniu Chrystusa”
Księga II 
Zachęty do życia wewnętrznegoRozdział V

O ROZWAŻANIU NAD SOBĄ SAMYM

1. Trudno nam sądzić siebie samych, gdyż często brak nam łaski i rozeznania. Słabe jest to światło w nas, ale nawet takie, jakie jest, tracimy przez niedbalstwo. Często sami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak jesteśmy wewnętrznie ślepi. Bywa, że źle postępujemy, ale jeszcze gorzej się przed sobą usprawiedliwiamy.
Zdarza się, że kieruje nami uczucie, a my uważamy je za gorliwość. Małe błędy wytykamy innym, a nad swoimi o wiele większymi przechodzimy do porządku. Jesteśmy wrażliwi na zło, które przychodzi od innych, ale co inni cierpią przez nas, tego nie zauważamy. Kto dobrze i sprawiedliwie osądza siebie, niemożliwe, aby dla innych był zbyt surowy.

2. Człowiek wewnętrzny zważa przede wszystkim na siebie, bo kto czuwa pilnie nad sobą, milczy raczej o innych. Nigdy nie będziesz wewnętrznie skupiony i pobożny, jeżeli nie nauczysz się milczeć o innych, a pilniej czuwać nad sobą.
Gdy zwrócisz się całkowicie do wnętrza i do Boga, niewiele będzie cię obchodzić to, czego dowiesz się z zewnątrz.
Gdzież jesteś, jeśli nie ma cię w tobie samym? A choć tyle przeszedłeś, dokądże dobrnąłeś zaniedbując siebie? Zadaniem twoim jest osiągnąć pokój i prawdę jedyną, więc trzeba ci wszystko odłożyć, a siebie tylko mieć przed oczyma.

3. Wiele zyskasz, jeżeli uwolnisz się na zawsze od wszelkich trosk życia. Wiele stracisz, jeżeli coś doczesnego zachowasz. Nic wielkiego, nic wzniosłego, nic miłego, nic nie wolno ci zatrzymać, tylko Boga i to, co Boże.
Uważaj za marność pociechę, która pochodzi od ludzi. Dusza miłująca Boga nie ceni tego, co mniejsze od Boga. Tylko Bóg wieczny, wielki, napełniający sobą wszystko może być ukojeniem dla duszy i prawdziwą radością serca.

***

Modlitwy na pierwszy tydzień II okresu Poznanie samego siebieKliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „16-ty dzień z 33-dniowego okresu ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję

 1. MER pisze:

  https://www.facebook.com/events/671621382958841/?ref=22
  =manifestacja przed PKW adres Wiejska 10 obok Semu dziś o godz 17.00

  • Maggie pisze:

   W czasie stanu wojennego krążył rysunek, wydany przez podziemie. Podpis pod nim był oddaj glos. Na rysunku był zaś pies w kagańcu obok którego dwóch policjantów. Ciekawe jak dziś satyryk graficznie mógłby pokazać to co sie działo i jak działa system wyborczo-wybiorczy … wyrzymaczkowy….

 2. jula pisze:

  manifestacja jak najbardziej, żeby wyrazić sprzeciw, żeby pokazać, że ludziom sie to nie podoba , co się dzieje w demokratycznym panstwie. Zeby sobie nie mysleli , że mogą sobie kpić z ludzi.
  Ale trzeba dużo rozwagi , by nie dac się , będąc na ulicy, sprowokować. Odnosze wrażenie , ze tu się chce stworzyć drugi majdan, jak na Ukrainie. Módlmy się i polecajmy Bogu tych, którzy będą protestować. Oby mogli pokojowo przedstawić swoje niezadowolenie, ale by nie przerodziło się to w polski majdan. Tak nam dopomóż Bóg.

  Chcę was też przestrzec, zwłaszcza te osoby , które niedaleko swoich domostw mają kapliczki z figurką Maryi, bądzcie czujni i strzeżcie świetych miejsc. Powstała bowiem nowa inicjatywa ze strony nowonarodzonych chrzescijan, którzy nie uznaja figur, by bezcześcic wszelkie objawy , jak oni to nazywaja bałwochwalstwa i zamalowywać lub obalać figurki. Ich również trzeba objąć modlitwą. Poza tym fakt , ze wychodzą na jaw oszustwa wyborcze, uznaja jako owoc ich modlitwy detronizującej Maryję, królową Polski i uważają , ze intronizowali Jezusa i to on tak działa.

  • Jan pisze:

   Ja również jestem za tym by głośno wyrażać sprzeciw wobec jawnych przekrętów wyborczych, ale niech ten sprzeciw będzie prowadzony w cywilizowany sposób, wszelkie demonstracje uliczne są narażone na różnego rodzaju prowokatorów którym zależy albo na zadymie albo na wypaczeniu celu takiej demonstracji, lepiej popierać konkretną partię polityczną która ma odpowiednie zaplecze i ludzi do tego przygotowanych by mogli takie protesty, skargi wyborcze składać i domagać się np. w sejmie nowych wyborów niż biegać po ulicy za prowokatorami w kominiarkach.
   Tymczasem wiele stron internetowych wręcz nawołuje do tworzenia demonstrujących zgromadzeń nad którymi nikt nie będzie w stanie zapanować i pokierować tak by te demonstracje odbywały się w sposób pokojowy. Takie działanie może osiągnąć cel odwrotny do zamierzonego i na pewno nie pomoże tym którzy chcą konkretnych zmian a tylko zaszkodzi bo szefowie partii zamiast działać na szczeblu politycznym będą zajmować się ogarnięciem i uspokojeniem własnego elektoratu.
   Zastanówcie się więc nawołujący do demonstracji komu swym wojowaniem służycie.

   • Admin pisze:

    Oświadczenie Rzecznika Prasowego PiS dot. wydarzeń w PKW

    Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie negatywnie ocenia dzisiejsze wydarzenia pod siedzibą PKW. Wtargnięcie do instytucji państwa i jej okupacja nie są rozwiązaniem problemu i mogą tylko pogłębić chaos, który jest związany z przedłużającym się procesem podania wyników wyborów samorządowych.

    Nawet dobre intencje i słuszne obywatelskie niezadowolenie nie mogą być powodem tego rodzaju działań, które obserwujemy dziś w siedzibie PKW. Niepokój obywateli, w sytuacji kiedy w uzasadniony sposób została podważona wiarygodność procesu wyborczego powinien być wyrażany w ramach przedsięwzięć, które przewiduje system demokratyczny.
    http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/114285,pis-negatywnie-o-wtargnieciu-do-pkw.html

    Popieram stanowisko PiS w tej sprawie.

 3. Papież Franciszek przypomina maryjne magisterium Pawła VI

  „W ważnych i trudnych dla Kościoła i ludzkości chwilach Paweł VI zawsze zwracał się do Maryi, polecając Ludowi Bożemu modlić się o Jej wstawiennictwo i ochronę. Prosił Ją zwłaszcza o dar pokoju”. Słowa te czytamy w przesłaniu Ojca Świętego na publiczne posiedzenie papieskich akademii. Było ono poświęcone maryjnemu nauczaniu bł. Pawła VI. Jego główne rysy Franciszek przypomniał w swoim przesłaniu. Zaznaczył, że Papież Montini wielką uwagę przywiązywał do redakcji VIII rozdziału konstytucji soborowej Lumen gentium, w której jest mowa właśnie o Maryi. Datę zakończenia soboru nie przypadkiem wyznaczył na uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Matce Chrystusa poświęcił dwie encykliki i trzy adhortacje.

  Opisując maryjne magisterium Pawła VI, Franciszek przyznał, że również i on zawierzył Maryi drogę Kościoła, a w adhortacji Evangelii gaudium wskazał na potrzebę maryjnego stylu ewangelizacji. „Nie przestawajmy się uczyć od Maryi, podziwiajmy i kontemplujmy Jej piękno, pozwólmy się Jej prowadzić, bo Ona wiedzie nas zawsze do pierwotnego źródła i pełni prawdy, nieskończonego piękna, które jest w Bogu, objawionym w Chrystusie, Synu Ojca i Synu Maryi” – napisał Franciszek do członków papieskich akademii.

  http://pl.radiovaticana.va/news/2014/11/20/franciszek_przypomina_maryjne_magisterium_paw%C5%82a_vi/pol-837286

 4. MER pisze:

  Pani Hanna Gronkiewicz Waltz nie wydała pozwolenia na tę demonstrację, a oni (Narodowcy) ją mimo wszystko zorganizowali. Nie bylam tam – nie wkładam palców pomiędzy drzwi. Słyszałam, ze są planowane też w innych miastach.
  Do wypowiedzi Juli – co to za nowi chrześcijanie, którzy nie uważają Maryi, a uważają, że intronizowali Chrystusa. Nie słyszalam o takich.
  Skoro wybory są w Polsce od kilkudziesięciu lat i do tej pory się odbywały – jak sądzę – bardzo podobnie, to niech się martwią o to odpowiednie władze. Polska się stacza, to niech prawnicy coś wymyślą. Ja nie jestem prawnikiem.
  Wiele już osób „siedziało” w Polsce w majestacie prawa za niewinność – często o tym wspomina w środy Janusz Wojciechowski.
  Zastanawiam się, że skoro garstka osób w kraju jest złymi ludźmi, a cały naród jest złożony z jednostek dobrych lub przeciętnych, to dlaczego ta garstka cały czas rządzi tą masą.
  Ostatnio z wypowiedzi coraz wiecej osób publicznych wynika, że Polski już nie ma, że państwo nie istnieje. To ja sie pytam, a gdzie oni byli gdy Polska była wyprzedawana kawałek po kawałku.
  Ja – gdy widziałam, że szkolnictwa juz nie naprawię, bo wchodziłam w konflikty i z młodzieżą (która nie chciała sie uczyć na lekcjach, tylko bawić) i -w konflikty z dyrekcją, która mnie w końcu wyrzuciła ze szkoły, popracowałam jeszcze cztery lata w innych szkołach i – odeszłam na wcześniejszą emeryturę. A teraz myślę, jak przetrwać – do pierwszego. Trzeba się chwycić jakiejkolwiek pracy, choćby i fizycznej – we własnym kraju – w miarę sil i zdrowia.
  To jest powolne wyniszczanie narodu. ale jak to się dzieje, że nikt nic nie może zrobic…Czuję, że brniemy jako naród w bagno. Nie moge zarywać kolejnych nocy, bo znów będę musiała sie z tego spowiadać.

  • Maria pisze:

   Ci chrześcijanie, którzy nie uważają Maryi, to ciche sekty protestanckie, które w zakamuflowany sposób przenikają do wspólnot Kościoła. Niestety, nie tylko w strukturach państwowych zapanował dziwny marazm. Można się pogubić w tym wszystkim. Podzielam zdanie Eli (jeśli dobrze pamiętam, to MER).
   Szukać rozwiązań prawnych, politycznych w odpowiedzi na zaistniałą sytuację związaną z wyborami, to właściwa opcja, tylko obawiam się,że nasz (nie)rząd ma takie rozwiązania za przeproszeniem ,,gdzieś”. Arogancja władzy doszła do zenitu, już nawet w ,,białych rękawiczkach” nie chce im się robić przekręty, a otumaniony naród uwierzy we wszystko.
   Tylko młodzi ludzie są prawdziwi i niecierpliwi, chcą chorą rzeczywistość zmienić. Nie dziwię się im, bo jaka przed nimi przyszłość? Już sama nie wiem, co mamy robić, jako naród ? Modlić się – na pewno – ale przecież trzeba i działać…

  • julia pisze:

   Mer wystarczy , ze wpiszesz w google słowo forum chrzescijan… i sama sie mozesz przekonać co to za ludzie …
   strona jest na pierwszym miejscu , wiec dosc duzo ludzi tam wchodzi i łyka truciznę…zwłaszcza młodzi, w okresie gimnazjum i szkoły sredniej szukając Boga ulegaja tej modzie na nowonarodzenie poza kosciołem…

   • MER pisze:

    Do Marii i Julii – dziękuję bardzo. No to powinna dostać takie zadanie do wykonania z seminarium cała masa kleryków ostatnich lat:”wejść na te strony i ewangelizować pogubionych młodych”. To samo – na pielgrzymkach (juz drugi rok nie poszłam na żadną pielgrzymkę) i we wszystkich innych tego typu oazach.
    Tak, Mario, „arogancja władzy doszła do zenitu”. Tylko , jak myśmy na to pozwolili? W którym momencie to przyzwolenie się stało?
    Wczoraj Ewa Stankiewicz i Grzegorz Brown oraz fotoreporter zostali (i 9 innych osób) aresztowani. Mają być jeszcze podobne manifestacje – dla poparcia tych aresztowanych oraz dla dalszych protestów w sprawie wyborów
    Zbigniew Ziobro powiedział, że takie ostre metody tylko mogą zaszkodzić prawnym metodom rozwiązania, a Jarosław Kaczyński nastraszył sądem tych, którzy będą podejrzewać, że PiS maczał palce w tych manifestacjach Właśnie – Miller i Kaczyński są oskarżani, że gdyby nie ich ośmielająca postawa, to tych manifestacji by nie było.
    Czyli – mamy dalej siedzieć cicho i czekać az nastąpi odpowiednie rozwiązanie prawne. Tak jak przez ostatnie 45 lat przypatrywaliśmy sie w milczeniu dziwnym wynikom wyborów. A kraj grzęźnie w bagnie.Następuje skłócenie partii, które mogłyby być potencjalnymi koalicjantami.Prawdopodobnie nikt z PSLu nie zagłosuje na Jacka Sasina i znowu wygra pani Hanna – na trzecią kadencję. A właśnie o to chodziło.wszyscy wiemy, jak ważna dla całej Polski jest prezydentura w Warszawie.
    W Krakowie organizują modlitwy. Warszawa od jutra ma na Kamionku tygodniowe Jerycho Różańcowe. Może to coś pomoże…

   • Maria pisze:

    MER, czy ktoś teraz jest w stanie uwierzyć w prawdziwość wyników jakichkolwiek wyborów w tym chorym kraju?
    Wczoraj naprawiał mój komputer młody, zdolny informatyk. Opowiadał jak bardzo wierzył, że może wreszcie wybory coś zmienią w Polsce. Sam głosował na partię Korwina-Mike. Dużo młodych tak zrobiło, albo głosowali na narodowców. Dlaczego? Bo młodzi chcą odważnych, jednoznacznych posunięć. Tłumaczyłam, że może mocno się rozczarować. Ale nie o tym chciałam napisać. Chłopak jest zdesperowany, od lat szuka pracy, dorabia drobnymi ,,fuchami” i nie widzi już dla siebie w Polsce przyszłości. Nie może pojąć (ja też), jak rodzice i ich i moje pokolenie, może być tak zaślepione, może godzić się na taką nieprawość, na takie oszustwa rządzących. Nie może pojąć (ja też), że PRL jeszcze się nie skończyło, bo powiązania starych aparatczyków pociągają wszelkie sznurki władzy. Chce wyjechać na drugą półkulę, on i jego koledzy. Kto zostanie w tym kraju, emeryci, którym nie starczy ani na życie, ani na śmierć?

 5. zojka pisze:

  Trzeba modlić się „Bądź wola Twoja…” a nie bądź wola moja.

 6. Pingback: Święta Rita z Cascia – patronka spraw beznadziejnych i po ludzku niemożliwych…. | W obronie Wiary i Tradycji Katolickiej

 7. Pingback: Zostań (o ile nie jesteś) niewolnikiem NMP – odnów lub przygotuj się do oddania Niepokalanemu Sercu NMP | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s