Rekolekcje z ks. D. Chmielewskim – cz. II: „Boże dlaczego jesteś głuchy”, a czy ty na pewno o wszystko pytasz Boga i słuchasz Go, czy rządzą tobą inne bożki

Mało kto spowiada się z łamania I przykazania, a to właśnie z nim związane jest przekleństwo aż do IV pokolenia!
Natomiast wypełnienie I przykazania i przestrzegania go jest związane z uwolnieniem błogosławieństwa w naszym życiu aż do tysięcznego pokolenia!
Kto z nas tak naprawdę pyta o wszystko Boga – i – uwaga – daje Mu przy tym czas, aby Bóg na to wszystko odpowiedział!

Papież Franciszek mówi to samo:
Człowiek, który pokłada nadzieję w sobie, w swoim majątku czy ideologii, skazany jest na nieszczęście, ten natomiast, kto ufa Panu, wyda owoc nawet w czasie suszy.
(Jr 17,5-10): „Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę… Jest on podobny do dzikiego krzaka na stepie”, skazany przez suszę na to, że pozostanie bezowocny i umrze. Natomiast „błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu:.. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą… które nie przestaje wydawać owoców”.

Papież podkreślił, że Ewangelia wymienia imię ubogiego – nazywał się Łazarz, bogacz natomiast pozostaje bezimienny: „To właśnie jest najsilniejsze przekleństwo człowieka, który ufa sobie czy też w siły i możliwości ludzi a nie pokłada ufności w Bogu – utrata imienia. Jak masz na imię? Numer konta w banku taki a taki. Jak masz na imię? Wiele nieruchomości, liczne wille, tyle rzeczy… Jak masz na imię? Rzeczy, które mamy, bożki. I ty w tym pokładasz ufność, a taki człowiek jest przeklęty”mówi Papież Franciszek.
Ta słabość dotyczy każdego z nas – pokładamy nadzieje w sobie, w znajomościach, w możliwościach czysto ludzkich, a zarazem zapominamy o Bogu. A to prowadzi nas na drogę nieszczęścia.

Musimy zadawać sobie pytanie: w czym pokładamy ufność, czy w Bogu, czy też – jak poganie – pokładamy ją w rzeczach, bożkach, które uczyniliśmy? Czy mam jeszcze imię, czy też zacząłem je tracić i nazywam się „ja”? Ciągle mamy do czynienia z egoizmem. Ten egoizm nie daje zbawienia.
Jednak nadzieja także dla tych, którzy ufają jedynie sobie i stracili imię. „Ten człowiek, gdy zdał sobie sprawę, że utracił imię, stracił wszystko, podnosi wzrok i wypowiada jedno słowo: «Ojcze». A odpowiedzią Boga jest jedno słowo: «Synu!»”
Bóg zawsze na nas czeka, aby otworzyć nam drzwi, których nie widzimy i powie nam «Synu».
Prośmy Pana o łaskę, aby dał nam wszystkim mądrość pokładania ufności tylko w Nim, nie w rzeczach, w ludzkich siłach, tylko w Nim.

Szatan kusi: „będziecie jak bogowie”
I przykazanie: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Rekolekcje z ks. D. Chmielewskim – cz. II: „Boże dlaczego jesteś głuchy”, a czy ty na pewno o wszystko pytasz Boga i słuchasz Go, czy rządzą tobą inne bożki

 1. Margaretka pisze:

  Mnie się zamarzyły katechezy skierowane do małych dzieci ,takie całe rekolekcje nagrane.Nie widziałam nic konkretnego na yutubie,dlaczego? Jeśli ktoś może coś polecić byłbym wdzięczna,jeśli ktoś ma możliwość nagrania takiego kazania czy zasugerowania kapłanowi byłabym wdzięczna.
  U nas nie ma mszy dla dzieci,nie ma słowa do dzieci ,strasznie nad tym ubolewam bo ja nie potrafię dobrze wszystkiego wytłumaczyć a i na religii coś chyba kiepsko sobie radzą.

 2. Ania pisze:

  Z Chrystusem wszystko ma sens, nawet cierpienie i śmierć; bez Niego niczego nie można do końca wyjaśnić, nawet godziwych przyjemności, które Bóg zachciał połączyć z różnymi momentami ludzkiego życia
  Jan Paweł II z książki „Wielki Post i Wielkanoc z Janem Paweł II”

 3. Kasia pisze:

  Dziękuję bardzo za te rekolekcje,ks.Dominik ma naprawdę niezwykły dar.Czy jest możliwość odsłuchania tych rekolekcji w całości?

 4. roza pisze:

  Mi ksiądz Dominik ,,zabił ćwieka”…Mój syn dostał wreszcie pracę i …poinformowano go, że raz w miesiącu musi pracować w niedzielę od 22.00. A teraz ja mu muszę powiedzieć, że ma odmówić pracy w niedzielę. Na pewno go zwolnią…ale …wszystko w rękach Boga.

  • wobroniewiary pisze:

   Ale od 22-00 to już po mszy św. wieczornej.
   Zapytaj ks. w parafii a ja zadam pytanie ks. Dominikowi 🙂

  • Beata-Ania pisze:

   U nas na kazaniu ksiądz powiedział, że praca w niedzielę nie jest grzechem, jeżeli nie wypływa z naszego wyboru. Jeżeli jest praca 3-zmianowa i czasem wypada nie tylko w niedzielę, ale także w święta, grzechu nie ma, ale jeżeli wybieramy dobrowolnie zamiast Pana Jezusa – pracę- to grzech jest.
   Ja się w konfesjonale pytam czy mogę pracować w niedzielę, a że mam zmianę 12-godzinną, choćbym chciała to nie mogę iść do kościoła. W zamian idę w tygodniu kiedy tylko mogę.
   Kiedyś też usłyszałam od księdza, że rezygnowanie z pracy, bo przypada w niedzielę, jest z drugiej strony zaniedbaniem rodziny, a to cięższy grzech niż praca w niedzielę, bo utrzymanie rodziny i zapewnienie jej bytu jest bardzo ważne.
   Ja gdy mam jakieś wątpliwości, zawsze idę do konfesjonału…….i słucham spowiednika. Bo z doświadczenia też wiem, że różni księża różnie mówią i czasem nie wiadomo kogo słuchać.

   • roza pisze:

    Proszę podziękować ks Dominikowi za odpowiedź;)))) Dziękuję także administratorom strony. Bóg zapłać:)

    • wobroniewiary pisze:

     Ks. Dominik ucieszy się z każdego świadectwa złożonego tu na stronie świadectwa wiary nawróceń dzięki rekolekcjom internetowym z jego udziałem. Dziś pojawi się odcinek dotyczący dźwigania naszego krzyża i ochrony Krwi Jezusa Chrystusa

 5. wobroniewiary pisze:

  CHWAŁA PANU ZA SŁOWA PAPIEŻA!!!
  Papież: ideologia gender jest demoniczna
  Podczas wizyty apostolskiej ad limina biskupów austriackich, papież Franciszek na pytanie jednego z hierarchów odpowiedział słowami: ideologia gender jest demoniczna! O sprawie poinformował biskup Andreas Laun.

  Read more: http://www.pch24.pl/papiez–ideologia-gender-jest-demoniczna,21847,i.html#ixzz2wc1baYH4

 6. Pingback: Rekolekcje z ks.D.Chmielewskim cz.II.”Boże dlaczego jesteś głuchy”,a czy ty na pewno o wszystko pytasz Boga i słuchasz Go,czy rządzą tobą inne bożki | Biały, bardzo biały

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s