Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej I razem w Jerozolimie

Papież Franciszek i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I pragną w przyszłym roku wspólnie odwiedzić Jerozolimę. Propozycję honorowego zwierzchnika prawosławia papież przyjął z zadowoleniem – poinformowała 21 marca włoska agencja misyjna „AsiaNews”. Spotkanie to ma nawiązywać do pierwszego od 1054 r. spotkania papieża z patriarchą Konstantynopola – przed 50 laty w Jerozolimie, w styczniu 1964 r. Spotkali się wówczas papież Paweł VI i patriarcha Atenagoras. Wydarzenie to zainicjowało dialog ekumeniczny obydwu stron.

Bartłomiej I uczestniczył 19 marca w uroczystej Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat papieża Franciszka i dzień później spotkał się oficjalnie z nowym papieżem. Podczas tej audiencji, jak doniosły media, mówiono również o wizycie papieża w siedzibie Bartłomieja I w stambulskim Fanarze. Oficjalne zaproszenie zostanie przesłane drogą dyplomatyczną.

Obaj zwierzchnicy Kościołów postanowili także rozwijać wspólne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Patriarcha Bartłomiej miał zachęcić, aby wspólnie z papieżem dokonali otwarcia wystawy poświęconej ochronie rzeczywistości stworzonej. Wystawa planowana jest na 2015 r. na Górze Atos. Media poinformowały, że w późniejszym okresie wystawa zostanie przeniesiona do Pałacu Kwirynalskiego w Rzymie.
Za: Niedziela

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Papież Franciszek i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej I razem w Jerozolimie

 1. Franek pisze:

  Papież Franciszek złożył życzenia imieninowe papieżowi Benedyktowi

  20 marca po godz. 17.00 Ojciec Święty Franciszek złożył telefonicznie życzenia obchodzącemu imieniny (Józefa) swojemu poprzednikowi – Benedyktowi XVI – poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.

  Jak podaje ks. Lombardi papież Franciszek obok życzeń imieninowych wyraził papieżowi seniorowi ponownie wdzięczność za wypełnianą posługę. Rozmowa była serdeczna i obejmowała szereg kwestii.

  Benedykt XVI intensywnie śledził wydarzenia minionych dni, a zwłaszcza dzisiejszą poranną Mszę św. inaugurującą pontyfikat swojego następcy. Zapewnił o nieustannej pamięci modlitewnej w intencjach Ojca Świętego Franciszka – stwierdził dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.

 2. Franek pisze:

  „Posługa pasterska jest powołaniem, by postępować z wiernością Ewangelii Jezusa Chrystusa” – przypomina Papież Franciszek w przesłaniu do nowego prymasa Wspólnoty Anglikańskiej

  http://pl.radiovaticana.va/news/2013/03/21/papieskie_przesłanie_do_nowego_arcybiskupa_canterbury/pol-675588

 3. Małgosia pisze:

  Był jak Szymon z Cyreny
  Z Lidią Urquiza, nauczycielką, która pomagała kapłanom
  w pracy ewangelizacyjnej w ubogich dzielnicach Buenos Aires, rozmawia Agnieszka Gracz

  Kiedy po raz pierwszy spotkała Pani ks. kard. Bergoglio?
  – Po raz pierwszy spotkałam go na Mszy Świętej, jeszcze zanim został arcybiskupem. Już wówczas był bardzo znany. Homilia, jaką usłyszałam, wywarła na mnie ogromne wrażenie, i ten jego delikatny, ale silny głos. Pamiętam go, jak ze swoją teczką spacerował spokojnie pośród zwykłych ludzi. Przychodziłam potem wiele razy na Msze Święte słuchać jego kazań. Później dowiedziałam się, że został nominowany na stanowisko arcybiskupa stolicy Argentyny. Była to dla nas wszystkich ogromna radość, ponieważ słuchaliśmy go i wiedzieliśmy, co robi dla biednych.

  Obecny Papież znany jest ze swojej posługi pośród ubogich…
  – Wiele z tego, co Ojciec Święty zrobił, posługując w Buenos Aires, nie jest jeszcze znane, ponieważ nie jest to człowiek szukający poklasku i sławy. Zawsze był osobą bardzo prostą oraz skromną. Miałam to szczęście, że przez dwa lata mogłam wraz z duchownymi posługiwać w dzielnicy ubóstwa, tzw. viglla 31.
  http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/27586,byl-jak-szymon-z-cyreny.html

  • Małgosia pisze:

   Uratował mi życie
   Paragwajski jezuita ks. José Luis Caravias ujawnił, że gdy w 1972 r. był prześladowany przez władze, ówczesny prowincjał argentyński, ks. Jorge Mario Bergoglio chronił go i uratował mu życie.

   Prześladowany w swojej ojczyźnie przez dyktaturę Alfredo Stroessnera, ks. Caravias musiał w maju 1972 r. opuścić Paragwaj. Osiedlił się w prowincji Chaco w północnej Argentynie. Zaczął tam pracować w polu i założył związek zawodowy rolników.

   Wówczas zainteresował się nim Antykomunistyczny Sojusz Argentyński, znany jako Triple A – paramilitarne ugrupowanie, posługujące się metodami terrorystycznymi, stworzone w celu uciszenia opozycji.

   – Przyszli z bronią, bili nas – wspomina duchowny w wypowiedzi dla paragwajskiej gazety „Ultima Hora”. W tej sytuacji ks. Caravias uznał, że potrzebuje wsparcia „jakiejś instytucji”. Pojechał więc do stolicy, do swego prowincjała, którym był obecny papież Franciszek.

   – Ofiarował mi swe pełne wsparcie i skierował do pracy wśród Paragwajczyków mieszkających w miastach w aglomeracji Buenos Aires. Jednak prześladowanie nadal trwało i w pewnym momencie Bergoglio powiedział mi, że Triple A skazało na śmierć trzech księży: [Francisco] Jalicsa, [Orlando] Yorio, a trzecim byłem ja – powiedział ks. Caravias.

   Prowincjał zalecił mu więc, by wyjechał z kraju – „gdyż w przeciwieństwie do Paragwaju, w Argentynie zabija się kapłanów” – ratując mu w ten sposób życie.
   http://ekai.pl/papiez/x64885/uratowal-mi-zycie/

 4. Anonim pisze:

  „Franciszek, Papież wielkiej nadziei” – to tytuł książki Grzegorza Polaka, którą zaprezentowano dzisiaj w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Autor w publikacji odpowiada na pytania: kim jest najważniejszy człowiek w Kościele, jakie problemy będzie musiał rozwiązać, czy co łączy go z Polską i Polakami?

  Grzegorzowi Polakowi udało się dotrzeć do nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi faktów. „Rzecz chyba najbardziej cenna, czemu poświęciłem osobny rozdział, to dotarcie do fragmentów jego zeznań, które moim zdaniem ostatecznie przemawiają za jego niewinnością w czasie rządów junty wojskowej” – stwierdził Grzegorz Polak.

  Książka „Franciszek, Papież wielkiej nadziei” ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak.

 5. wobroniewiary pisze:

  „Testament Maryi” – bluźnierczy spektakl na Broadwayu
  Niemal tradycją jest już, że najwięcej bluźnierczych przedstawień i wystaw tzw. dzieł ma miejsce w okresie Wielkiego Postu. Tym razem na 26 marca w Nowym Jorku zaplanowano wystawienie heretyckiej pseudosztuki – „Testamentu Maryi”, opartego na powieści byłego irlandzkiego kleryka, obecnie zdeklarowanego pederasty – Colma Tóibína.

  Przedstawienie ma się odbyć w jednym z teatrów na Broadwayu w Walter Kerr Theatre. „Testament Maryi” jest monologiem. W jego prezentacji wezmą udział dwie lesbijki: Fiona Shaw i Deborah Warner. Irlandzki pisarz dał upust swojej wyobraźni, wyrażając głęboką pogardę dla Ewangelii, tradycji chrześcijańskiej i Najświętszej Maryi Panny.

  cały artykuł: http://www.pch24.pl/testament-maryi—bluznierczy-spektakl-na-broadwayu,13504,i.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s