Fronda.pl składa zawiadomienie do prokuratury ws. portalu Antyreligijni.pl – złóż i Ty!!!

prokuratura11

Za portalem Fronda.pl  prezentujemy wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, jaki każdy z naszych czytelników może złożyć w prokuraturze:

Wzór zawiadomienia do prokuratury

[miejscowość i data sporządzenia zawiadomienia]
[Imię i nazwisko]
[ulica i numer mieszkania/domu]
[kod pocztowy i miejscowość]
[ew. numer telefonu]

Prokuratura Rejonowa
Warszawa – Śródmieście
ul. Krucza 38/42
00–512 Warszawa

 ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA

Na podstawie artykułu 304 § 1 k.p.k wypełniając swój społeczny obowiązek zawiadamiam o popełnieniu w dniu 15 stycznia 2013 roku w Warszawie przestępstwa obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie przedmiotu kultu, tj. przestępstwa z artykułu 196 k.k. na szkodę moją oraz [tu można wpisać nazwisko znajomego, jeśli wyrazi na to zgodę – przyp. red.] zamieszkałego w [tu podajemy adres znajomego – przyp. red.], przez nieznanego sprawcę oraz wnoszę o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego.

 Uzasadnienie

 W dniu 14 stycznia przeglądając strony internetowe, natknąłem się na witrynę http:// antyreligijni.pl/na łamach której zamieszczane są treści w postaci wulgarnych grafik, które znieważając m.in. Jezusa Chrystusa, krzyż i różaniec, co obraża moje oraz [tu można podać imię i nazwisko znajomego, który wyrazi na to zgodę – przyp. red.] uczucia religijne. Przedmiotem czci religijnej w rozumieniu artykułu 196 k.k. jest „Bóg pojmowany osobowo lub w inny sposób, a także rzecz, symbol, wizerunek, określone słowa lub imiona, które według doktryny danej wspólnoty religijnej uznawane są za święte, godne najwyższego szacunku, poważania i uwielbienia w szczególności zaś takie, które wyrażają bezpośrednio obecność Boga lub też stanowią jego znak” (cyt. za dr hab. Włodzimierzem Wróblem, profesorem UJ z Kodeks karny, część szczególna. Tom II, komentarz do artykułów 117-277 k.k. pod redakcją prof. A. Zolla, wydawnictwo Zakamycze 2006). Znamię w postaci znieważania Jezusa Chrystusa uważanego przez chrześcijan za Boga jest w tym przypadku oczywiste, co widać na załączonych do zawiadomienia grafikach. Natomiast krzyż jest symbolem wiary chrześcijańskiej i stanowi najbardziej znany w kulturze zachodniej znak Boga. Najlepszym dowodem na szacunek, jakim otaczają go osoby wierzące, jest ustanowione przez Kościół katolicki święto podwyższenia Krzyża Świętego. Znieważenie tego symbolu stanowi, niewątpliwie, również znamię czynu zabronionego penalizowanego we wspomnianej już normie kodeksu karnego. W ten sam sposób zabronione jest – na mocy wspomnianego artykułu – znieważanie różańca, będącego wg doktryny Kościoła katolickiego symbolem Najświętszej Maryi Panny, przedmiotem godnym najwyższego szacunku, którego świętość potwierdził papież Paweł VI ustanawiając święto Matki Bożej Różańcowej obchodzone 7 października każdego roku.

 Pod pojęciem obrazy uczuć religijnych należy rozumieć takie zachowania, które „odbierane są przez członków danej wspólnoty religijnej za poniżające lub obelżywe dla przedmiotu tych uczuć, w szczególności zaś dla przedmiotu czci religijnej lub miejsc sprawowania aktów religijnych. Poniżający lub obelżywy charakter określonych zachowań należy oceniać obiektywnie, *z uwzględnieniem przekonań panujących w kręgu kulturowym, z którego wywodzi się pokrzywdzony*. Zachowania takie mogą przybrać postać zarówno wypowiedzi słownej, jak też mogą być wyrażone za pomocą gestów, pisma czy obrazów.” ( cyt. za prof. Wróblem, Kodeks karny, część szczególna. Tom II, komentarz do artykułów 117-277 k.k. pod redakcją prof. A. Zolla, wydawnictwo Zakamycze 2006). Nie ulega żadnej wątpliwości, że grafiki opublikowane na stronie http://antyreligijnipl mogą być tak oceniane przez osoby wierzące, zwłaszcza w europejskim kręgu kulturowym, do którego należy również Polska. W demokratycznym państwie prawnym nie może być przyzwolenia na to, aby bezkarnie szydzić z przekonań i uczuć innych osób, a za takie należy uznać choćby ukazywanie Jezusa Chrystusa wiszącego na słupie elektrycznym z podpisem „Moc truchleje” czy ukazywanie krucyfiksu jako penisa.

W tej sprawie zaistniało również znamię publicznego znieważenia. Przez znieważenie publiczne należy rozumieć „działanie publiczne, tj. w miejscu publicznym lub w takich warunkach, iż zawarta w nim treść może dotrzeć do szerszego, bliżej nieokreślonego kręgu osób (np. przy wykorzystaniu publikacji lub innych środków masowej komunikacji)” (definicja za prof. Andrzejem Markiem z Kodeks karny. Komentarz. Wydawnictwo Wolters Kluwer 2010). Internet jest w dzisiejszych czasach najbardziej masowym medium, a strony w nim zamieszczane kierowane są do bliżej nieokreślonego kręgu odbiorców (co wyraża chociażby wyrok Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie Roberta Frycza, twórcy portalu antykomor.net), przez co zamieszczenie w nim treści, znieważające przedmiot kultu, obrażające uczucia religijne innych osób należy uznać za penalizowane przez ustawodawcę.

Mając na uwadze przytoczone powyżej okoliczności uważam, iż padłem ofiarą przestępstwa obrazy uczuć religijnych z art. 196 k.k. i wnioskuję o przeprowadzenie w tej sprawie postępowania przygotowawczego, celem ustalenia i ukarania sprawcy.

Do zawiadomienia załączam przykładowe grafiki pochodzące ze strony http://antyreligjni.pl, a także podaję ich dokładne adresy internetowe.
 Z poważaniem
…………………………………………

***********************

Wczoraj portal Fronda.pl poinformował o istnieniu strony, która w niezwykle prymitywny sposób obraża uczucia chrześcijan. Wulgarne grafiki nie są jednak przejawem pospolitego antyklerykalizmu, ale bezpardonowym atakiem na przedmiot kultu osób wierzących, co stanowi naruszenie praw, jakie przysługują obywatelom III RP. Dlatego złożyliśmy dziś do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – pisze Aleksander Majewski.

Casus portalu Antyreligijni.pl pokazuje, że dziś zwykły antyklerykalizm, który na trwale wpisał się w polski krajobraz marginesu jest już passé. Dziś nie wystarczy mówić o pazerności księży i ich prawdziwych bądź urojonych grzechach i przewinieniach: o gospodyniach, maybachach, kasie za kolendę, etc.
Dziś celem ataków staje się samo serce Wiary. Internetowi troglodyci nie szczędzą nawet ważnych dla chrześcijan symboli, świętych postaci czy wizerunku Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, niektóre ze zdjęć i obrazków opublikowanych choćby na portalu Antyreligijni.pl mają charakter ewidentnie pornograficzny, a mimo to widnieją na stronie, której autorzy nie zamieszczają żadnego ostrzeżenia, że zawarte na niej treści są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia.

całość: http://www.fronda.pl/a/frondapl-sklada-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-portalu-antyreligijnipl-robie,25401.html

Ps. Prosimy nie klikać na link antyreligijnych – chodzi o poranienie duchowe osób oglądających te treści, chyba, że potrzebują Państwo pobrać z jeden załącznik jako dowód

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Fronda.pl składa zawiadomienie do prokuratury ws. portalu Antyreligijni.pl – złóż i Ty!!!

 1. wobroniewiary pisze:

  Nie wiem jak długo będzie istnieć ta strona, zważywszy że Adminka wykonuje tłumaczenia dla „organów siania nienawiści” – RM, Naszego Dziennika, należy do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i podpisała List dziennikarek w sprawie aborcji.

  Do tego brak pracy (tłumaczenia raz, dwa w miesiącu) powoduje, że być może w najbliższym czasie będę zmuszona opuścić kraj i wyjechać w poszukiwaniu pracy, aby mieć środki do życia – dlatego poproszę tylko o modlitwę

  • ewa pisze:

   witam. Ma Adminka na mysli strone: W OBRONIE WIARY I TRADYCJI? szok….NIE DAJ BOZE…zeby ta strona znikła….

   • sara pisze:

    …szok….NIE DAJ BOZE….zeby ta strona znikla…..bedziemy sie modlic o znalezienie pracy w Polsce!!! ….domyslam sie, ze wrogow tej strony jest wielu…wielu Goliatow naprzeciw….i wiele naciskow…..i wiele kuszacych ofert z zagranicy…..zeby tylko ta strona znikla…..smutno mi Boze…..

 2. ewa pisze:

  mam pytanko: to trzeba ewentualnie osobiscie pofatygowac sie do prokuratury…czy mozna wyslac poczta lub emailem?

 3. wobroniewiary pisze:

  Paryski Marsz dla Życia!

 4. wobroniewiary pisze:

  Strasburg: wolno nosić krzyżyk! Ale nie w każdej pracy!

  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że linie lotnicze British Airways dyskryminowały pracownicę z powodu przekonań religijnych. Nie pozwalały jej na noszenie krzyżyka w pracy. Ale trzy pozostałe pozwy zostały przez ETPC odrzucone. Zdecydowano, że nie wolno nosić krzyża w… szpitalu! Według sędziów wolno również zwalniać pracowników za sceptycyzm wobec homopropagandy.
  Władze British Airways zażądały od koptyjki Nadii Eweidii odejścia z pracy w listopadzie 2006 roku. Według władz firmy, kobieta odmówiła przestrzegania zasad, zakazujących pracownikom noszenia widocznych symboli religijnych.
  Sprawa szybko trafiła do sądu pracy. British Airways wystąpiło z ugodą pozasądową i chciało zapłacić kobiecie 8,5 tys. funtów, ale Eweida odmówiła. Sąd zdecydował wówczas, że rację mieli jej szefowie. Podobny wyrok chrześcijanka usłyszała w wyższych instancjach. W 2010 roku brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o zajęcie się tą sprawą.
  Sprawa o dyskryminację w miejscu pracy ze względu na przekonania trafiła przed Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. W między czasie British Airways złagodziło swoje stanowisko i pozwoliło na noszenie symboli religijnych w postaci przypinki, a nawet na łańcuszku.
  W opinii obrońców swobód religijnych w Wielkiej Brytanii wtorkowa decyzja Europejskiego Trybunału określi kierunek wolności religijnej w Europie i prawo wyznawców Chrystusa do „rozsądnego” manifestowania swojej wiary w miejscu pracy. A Trybunał – oprócz opisanej sprawy – podjął też decyzję kuriozalną. Zdecydowano, że nie wolno nosić krzyżyka pielęgniarokm – ze względów bhp!
  Drugi przypadek dyskryminacji ze względu na krzyż dotyczył bowiem pielęgniarki Shirley Chaplin zawieszonej w swoich obowiązkach za noszenie krzyżyka na szyi. Pozostałe przypadki – doradcy małżeńskiego Gary McFarlane’a i byłej urzędniczki stanu cywilnego Lillian Ladele, dotyczą ochrony sumienia na płaszczyźnie zawodowej. Wszyscy troje swoje sprawy w Strasburgu przegrali!!!

  Źródło i całość: http://www.pch24.pl/strasburg–wolno-nosic-krzyzyk–ale-nie-w-kazdej-pracy-,11611,i.html#ixzz2I4fKI4Ob

 5. wobroniewiary pisze:

  Zbiórka na rzecz odbudowy kościoła w Orzeszu

  Do zbiórki na rzecz odbudowy kościoła parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Orzeszu będzie zachęcał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W nocy z poniedziałku na wtorek spłonął dach tej pochodzącej z 1936 roku świątyni.


  Zgłoszenie o płonącym drewnianym dachu murowanej świątyni przy ul. Wolności w Orzeszu napłynęło do strażaków ok. godz. 21.30. Na miejsce skierowano 28 zastępów straży pożarnej z okolicy. Pożar udało się opanować ok. północy, do rana trwało dogaszanie.
  Jak powiedział we wtorek rzecznik metropolity katowickiego ks. Łukasz Gaweł, abp Skworc przygotowuje dla wiernych archidiecezji komunikat z zachętą do wsparcia remontu kościoła. Dobrowolne ofiary zbierane mają być w kościołach archidiecezji katowickiej po mszach w najbliższą niedzielę, 20 stycznia. Komunikat powinien ukazać się w najbliższych dniach.

  Źródło i całość na: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/news/zbiorka-na-rzecz-odbudowy-kosciola-w-orzeszu,1883546,225

 6. Franek pisze:

  Indie: Demonstracje po gwałcie na 7-latce
  Siedmioletnia Hinduska została w poniedziałek zgwałcona w szkolnej toalecie w turystycznym stanie Goa, na zachodzie Indii, co wywołało wielkie demonstracje i doprowadziło do zatrzymania dyrektorki szkoły – poinformowało we wtorek źródło policyjne.

  Trwają poszukiwania ok. 20-letniego sprawcy gwałtu, który w poniedziałek rano dostał się na teren szkoły w mieście Vasco da Gama. – Dziewczynka została zgwałcona w toalecie podczas przerwy – powiedziało źródło policyjne, cytowane przez AFP.

  W poniedziałek wieczorek tysiące mieszkańców Vasco da Gama zgromadziły się przed szkołą, domagając się ukarania dyrektorki i sprawcy gwałtu. Dyrektorka została zatrzymana i trafiła do aresztu z powodu zaniedbania obowiązków

  • wobroniewiary pisze:

   W Ameryce od 2011 roku prężnie działa lobby pedofilskie
   Po aborcji i eutanazji czas na kolejne odsłony rogatego

   USA: konferencja zwolenników legalizacji pedofilii

   Dzisiaj w Baltimore rozpoczyna się konferencja z udziałem naukowców z kilku znanych ośrodków uniwersyteckich w USA, będą debatować nad tym, jak doprowadzić do legalizacji pedofilii. Uczeni będą zastanawiać się, w jaki sposób przekonać Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne do skreślenia pedofilii z listy zaburzeń psychicznych, podobnie jak to zrobiono w przypadku homoseksualizmu.

   Organizatorem konferencji jest grupa aktywistów pedofilskich z instytucji B4U-ACT. Skupia ona psychiatrów, którzy nie mogą pogodzić się z faktem, że skłonność seksualna dorosłych do nieletnich uznawana jest za zaburzenie psychiczne, które należy leczyć.

   http://www.bibula.com/?p=42215

 7. uważny czytelnik pisze:

  Admin prośba żeby później ten bluźnierczy rysunek usunąć bo kuje w oczy .
  To przykre bardzo obrażana jest nasza wiara .

 8. myślący pisze:

  174.132.128.195

  Host:
  c3.80.84ae.static.theplanet.com

  Sieć

  Kraj:

  Miasto:
  Houston

  Niestety strona działa z USA i trudno będzie zwinąć, bo tam jest „wolność”
  Ciekawe czy powstanie tam zakładka antymuzułmańska?
  Dominus illuminatio mea et salus mea quem timebo?

 9. Franek pisze:

  skutki oglądania obrazków z antyreligijnych?
  Podpalony kościół na Sądecczyźnie

  Kilka godzin trwała akcja gaśnicza XVI-wiecznego kościoła w Ptaszkowej na Sądecczyźnie. Do pożaru doszło w nocy, a jego prawdopodobną przyczyną było podpalenie. W akcji brały udział trzy zastępy strażaków.
  http://www.naszdziennik.pl/polska/21116,podpalony-kosciol-na-sadecczyznie.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s