Dziś wspomnienie św. Judy Tadeusza – Patrona od spraw beznadziejnych

Dziś wspominamy Świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza
Ewangelie wymieniają św. Szymona w ścisłym gronie uczniów Pana Jezusa. Jest on chyba najmniej znanym spośród nich. Ewangelie wspominają o nim tylko trzy razy. Mateusz i Marek dają mu przydomek Kananejczyk (Mt 10, 4; Mk 3, 18). Dlatego niektórzy Ojcowie Kościoła przypuszczali, że pochodził on z Kany Galilejskiej i był panem młodym, na którego weselu Chrystus Pan uczynił pierwszy cud. Współczesna egzegeza dopatruje się jednak w słowie Kananejczyk raczej znaczenia „gorliwy”, gdyż tak je również można tłumaczyć. Łukasz wprost daje Szymonowi przydomek Zelotes, czyli gorliwy (Łk 6, 15). Specjalne podkreślenie w gronie Apostołów, że Szymon był gorliwy, może oznaczać, że faktycznie wyróżniał się wśród nich prawością i surowością w zachowywaniu prawa mojżeszowego i zwyczaju narodu.

O przecięciu Szymona piłą na pół, jak głosi legenda (a nawet – piłą drewnianą), dowiadujemy się z jego średniowiecznych żywotów. Ciało św. Szymona, według świadectwa mnicha Epifaniusza (w. IX), miało znajdować się w Nicopolis (północna Bułgaria), w kościele wystawionym ku czci Apostoła. W kaplicy świętych Szymona i Judy w Bazylice św. Piotra, która obecnie jest także kaplicą Najświętszego Sakramentu, mają znajdować się relikwie obu Apostołów. Część relikwii ma posiadać również katedra w Tuluzie. Św. Szymon jest patronem diecezji siedleckiej oraz farbiarzy, garncarzy, grabarzy i spawaczy.
więcej: http://ewangeliadlanas.wordpress.com

Święty Juda Tadeusz, ApostołO życiu św. Judy nie wiemy prawie nic. Miał przydomek Tadeusz, czyli „Odważny” (Mt 10, 3; Mk 3, 18). Nie wiemy, dlaczego Ewangeliści tak go nazywają. Był bratem św. Jakuba Młodszego, Apostoła (Mt 13, 55), dlatego bywa nazywany również Judą Jakubowym (Łk 6, 16; Dz 1, 13). Nie wiemy, dlaczego Orygenes, a za nim inni pisarze kościelni nazywają Judę Tadeusza także przydomkiem Lebbeusz. Mogłoby to mieć jakiś związek z sercem (hebrajski wyraz  leb znaczy tyle, co serce) albo wywodzić się od pewnego wzgórza w Galilei, które miało nazwę Lebba. Był jednym z krewnych Jezusa. Prawdopodobnie jego matką była Maria Kleofasowa, o której wspominają Ewangelie.
Imię Judy umieszczone na dalszym miejscu w katalogu Apostołów sugeruje jego późniejsze wejście do grona uczniów. To on przy Ostatniej Wieczerzy zapytał Jezusa: „Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?” Zasadne jest zatem przypuszczenie, że św. Juda, przystępując do grona Apostołów, kierował się na początku perspektywą zrobienia przy Chrystusie kariery.
Juda jest autorem jednego z listów Nowego Testamentu. Sam w nim nazywa siebie bratem Jakuba (Jud 1). Z listu wynika, że prawdopodobnie był człowiekiem wykształconym. List ten napisał przed rokiem 67, gdyż zapożycza od niego pewne fragmenty i słowa nawet św. Piotr. Po Zesłaniu Ducha Świętego Juda głosił Ewangelię w Palestynie, Syrii, Egipcie i Mezopotamii; niektóre z wędrówek misyjnych odbył razem ze św. Szymonem. Część tradycji podaje, że razem ponieśli śmierć męczeńską. Inne mówią, że Szymon został zabity w Jerozolimie, a Juda Tadeusz prawdopodobnie w Libanie lub w Persji.
Hegezyp, który żył w wieku II, pisał, że Juda był żonaty, kiedy wstąpił do grona Apostołów. Dlatego podejrzliwy na punkcie władzy cesarz Domicjan kazał wezwać do Rzymu wnuków św. Judy w obawie, aby oni – jako „krewni” Jezusa – nie chcieli kiedyś sięgnąć także po jego cesarską władzę. Kiedy jednak ujrzał ich i przekonał się, że są to ludzie prości, odesłał ich do domu.
Kult św. Judy Tadeusza jest szczególnie żywy od XVIII w. w Austrii i w Polsce. Bardzo popularne jest w tych krajach nabożeństwo do św. Judy jako patrona od spraw beznadziejnych. Z tego powodu w wielu kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa ku jego czci, połączone z odczytaniem próśb i podziękowań. Czczone są także jego obrazy. Jest patronem diecezji siedleckiej i Magdeburga. Jest także patronem szpitali i personelu medycznego.

W ikonografii św. Juda Tadeusz przedstawiany jest w długiej, czerwonej szacie lub w brązowo-czamym płaszczu. Trzyma mandylion z wizerunkiem Jezusa – według podania jako krewny Jezusa miał być do Niego bardzo podobny. Jego atrybutami są: barka rybacka, kamienie, krzyż, księga, laska, maczuga, miecz, pałki, którymi został zabity, topór.

Juda Tadeusz: Trudne nie znaczy beznadziejneTradycja i legendy

Według pisarza wczesnochrześcijańskiego Hegezypa (II w.) Juda był żonaty, miał dzieci i wnuki. Dlatego podejrzliwy cesarz Domicjan kazał wezwać wnuki Judy Tadeusza do Rzymu, aby się przekonać, czy nie zagrażają jego władzy. Gdy zobaczył, że to prości ludzie, odesłał ich do domu.
Legenda mówi, że po Wniebowstąpieniu Pańskim św. Tomasz wysłał Judę do Abgara, króla Edessy, który napisał list do Jezusa, zapraszając Go do siebie. Chrystus miał mu odpowiedzieć listownie, że wizyty nie może złożyć, ale gdy wstąpi do nieba, pośle do króla Abgara jednego ze swych uczniów. W niektórych pismach apokryficznych można przeczytać, że św. Juda Tadeusz był tym apostołem, który przekazał płótna grobowe Jezusa (Całun Turyński) królowi Abgarowi w Edessie. Dlatego czasami na wizerunkach trzyma on w ręce lub ma zawieszony na szyi mały portret Jezusa.

Juda podobno głosił Ewangelię w Mezopotamii i w Poncie. Następnie razem ze św. Szymonem Gorliwym udał się do Persji, gdzie zmagali się z czarnoksiężnikami. Tam też Juda Tadeusz, razem ze swym towarzyszem, zginął męczeńską śmiercią. Według różnych tradycji został zabity maczugą lub ścięty toporem.

Patron spraw…

Kult św. Judy Tadeusza jest szczególnie żywy od XVIII stulecia w dwóch krajach – w Austrii i w Polsce. Jest patronem ludzi zajmujących się obróbką marmuru i drewna. Ale nie stąd wypływa jego wielka popularność. Nazywa się go często „patronem spraw beznadziejnych”. Takie określenie wywołuje oburzenie teologów. Bp Tadeusz Pieronek zwraca uwagę na to, że „u Boga bowiem nie ma spraw beznadziejnych i wszystko jest możliwe”. Dodaje jednak: „Z czasem zrozumiałem, że to przecież chodzi o ludzką słabość. Tyle jest problemów, wobec których człowiek staje bezradny, i jeżeli już nikt mu nie może pomóc, pozostaje zwrócić się do Boga za pośrednictwem Judy Tadeusza, który jako Apostoł, najbliższy współpracownik Chrystusa, po prostu zna się z Nim dobrze i tak jak każdy porządny Tadeusz zlecone mu sprawy skutecznie załatwia”.
Podobnie na określenie „beznadziejnych” reaguje ks. Tadeusz Skawiński, proboszcz być może najmłodszej parafii pod wezwaniem św. Judy Tadeusza w Polsce. Nalega, aby nazywać św. Judę patronem spraw trudnych i dodaje, że to dobry patron dla nowych wspólnot parafialnych na dzisiejsze czasy, ponieważ „tworzenie parafii jest obecnie trudnym zadaniem”.

Litania do św. Judy Tadeusza

Kyrie eleison.
Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas.
Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże
Duchu Święty, Boże
Święta Trójco, jedyny Boże

Św. Maryjo, módl się za nami
Św. Boża Rodzicielko
Królowo Apostołów
Św. Judo Tadeuszu
Św. Judo, chwalebny Apostole
Św. Judo, gorliwy wyznawco
Św. Judo, prawdziwy przyjacielu Chrystusa
Św. Judo, wierny sługo Boży
Św. Judo, na opowiadanie Ewangelii powołany
Św. Judo, niezmordowany głosicielu słowa Bożego
Św. Judo, miłość Bożą w duszach ludzkich rozniecający
Św. Judo, w obronie wiary św. śmiało występujący
Św. Judo, przykładem życia chrześcijańskiego będący
Św. Judo, prześladowanie dla wiary św. cierpiący
Św. Judo, krwią swoją wiarę św. stwierdzający
Św. Judo, szczególny Patronie w sprawach trudnych i beznadziejnych
Św. Judo, Orędowniku możny
Abyśmy z grzechów naszych powstali
Abyśmy szczerze pokutowali
Abyśmy w służbie Bożej gorliwymi byli
Abyśmy w cnocie postępowali
Abyśmy w jedności i zgodzie żyli
Abyśmy w wierze niezachwianie trwali
Abyśmy nigdy zwątpieniu nie ulegli
Abyśmy nigdy w rozpacz nie wpadli
Abyśmy błądzących na drogę prawdziwą sprowadzali
Abyśmy sami od jedności Kościoła katolickiego nie odstąpili
Abyśmy od wszelkich niebezpieczeństw duchowych uwolnieni byli
Abyśmy po przejściu życia doczesnego z Tobą się połączyli

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

Módlmy się: Boże, któryś nas przez św. Judę Apostoła do poznania Imienia swego doprowadzić raczył, spraw, prosimy Cię, abyśmy, oddając Mu należną cześć, coraz bardziej postępowali w cnocie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Źródło http://wiara.pl/

Za naszą drugą stroną: http://ewangeliadlanas.wordpress.com/2012/10/27/juda-tadeusz-trudne-nie-znaczy-beznadziejne/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Święci i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Dziś wspomnienie św. Judy Tadeusza – Patrona od spraw beznadziejnych

 1. wobroniewiary pisze:

  Św. Judo Tadeuszu módl się za nami!

  • Krzysztof Szkoda pisze:

   Blagam serdecznie w imieniu Jezusa Chrystusa do Pana Boga Ojca niebieskiego abym mogl wrocic do zycia I pracy w Gdansku Oliwie w pokoju Ducha Swietego. Bo gdzie jest twoj skarb, tam bedzie I serce twoje…Swiety Judo Tadeuszu modl sie za name: Zofia, Piotr, Mateusz, Kazimierz, Krzysztof Szkoda I Jerzy wraz z cala rodzina Bartoszewiczow…

 2. czekajacy pisze:

  ŚWIĘTO JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA
  (w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego)

  „Jak co roku, w ostatnią niedzielę października […]
  http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=2691&kategoria=

  „Reforma soborowa (1969) przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę zwykłą roku liturgicznego[a]. Święto ma charakter uroczystości liturgicznej i obchodzone jest w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.”
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Uroczysto%C5%9B%C4%87_Jezusa_Chrystusa,_Kr%C3%B3la_Wszech%C5%9Bwiata

  ORNAT Z WIZERUNKIEM CHRYSTUSA KRÓLA
  W […] niedzielę 28 października liturgię Mszy świętej celebrować będziemy w nowym ornacie z wizerunkiem Chrystusa Króla. Tą mszalną szatą ufundowaną przez wiernych naszego tradycyjnego duszpasterstwa pragniemy upamiętnić ogłoszony przez Ojca świętego Benedykta XVI Rok Wiary.”
  http://www.mszatrydencka.waw.pl/index.php/ogloszenia/213-ogoszenia

  CHRISTUS VINCIT!
  CHRISTUS REGNAT!
  CHRISTUS IMPERAT!

  Uczestniczyłem, piękna Msza św., różaniec, rycerze Chrystusa Króla obecni.
  Łzy cisnęły się do oczu!

 3. Sebro pisze:

  Być może to nie tu się powinno znaleźć ale wg mnie i to jest idealna wręcz sprawa dla tego Świętego, bo większej beznadziejności w naszym państwie już chyba nie będzie – oprócz mordowania dzieci.
  Seryjny samobójca znów zaatakował http://www.fronda.pl/a/tajemnicza-smierc-technika-pokladowego-jaka-40-ktory-wyladowal-na-smolenskim-lotnisku-godzine-przed-katastrofa-tu-154m,23160.html

  • wobroniewiary pisze:

   Nie żyje chorąży Remigiusz M., technik Jaka-40 – ważny świadek w śledztwie smoleńskim
   Chor. Remigiusz M. był już na emeryturze. W śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M był przesłuchiwany jako świadek. M. w wywiadach dla mediów twierdził, że kontroler z wieży w Smoleńsku zezwolił załodze prezydenckiego samolotu na zejście do wysokości 50 m. Z opublikowanego stenogramu wynika, że kontroler miał zezwolić na zejście do 100 metrów.;

 4. Tadeusz pisze:

  Na swojej działce nazwanej „Ogród Eltado ” w Ławkach k/Łukowa mam jak ja to mówię wszystko, brakowało mi ducha bożego, dlatego też postanowiłem wykonać kapliczkę św.Judy Tadeusza Jest to mała drewniana kapliczka zawieszona na brzozie (figurka 25 cm), która pomimo mrozu i pierwszego niespodziewanego śniegu uroczyście została poświęcona przez kanonika ks.Antoniego Pietruszkę proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie w dniu 27.10.2012r. Wg mojego rozeznania jest to jedyna kapliczka w diecezji siedleckiej a w Polsce … ?
  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki ze św.Judo Tadeuszem.

 5. Aneta pisze:

  Mój pierwszy patron, do którego zwracam się o pomoc od prawie 20-stu lat. Zawsze pomaga.

 6. maria pisze:

  Proszę o modlitwę za mnie i moich najbliższych O szczęśliwe rozwiązanie wszystkich naszych trudnych spraw O spokój dla mnie i całej rodziny o przemianę serca i zaprzestania awantor przez męża i zieci i sąsiadów Jana i Józefy żony jego. O pomoc urzędów i sądu i stron w sądzie i wszystkich trudnych sytuacjach. Proszę za Józefe żonę Jana o ukaranie ja za kłamstwa i oszustwa i Jana jej męża za podstępne działanie i krzywdę moja.

 7. Anna pisze:

  Św Tadeuszu Judo proszę o zamieszkanie córki Elżbiety w domu rodzinnym na Mszanie Górnej i uczęszczania wnuczki Aleksandry do szkoły w Mszanie Górnej. O powrót dzieci do domu na ziemię rodzinną..Proszę o szczęśliwe i pomyślne załatwienie sprawy w sądzie. Proszę o środki finansowe na remonty domów roddznnych. Proszę o dobre imię dla mnie i całej rodziny o przemianę serca u moich bliskich i całej rodziny. Proszę o zachowanie od wymarcia moją rodzinę. Proszę o zachowanie od złodziei oszustów ludzi fałszywych podstępnych. O zwycięstwo prawdy w sądzie i poniesienie kosztów sądowych przez Jana i Józefe żonę jego. Proszę o dar płodności i szczęśliwego rodzicielstwa dla córki Justyny i dar dalszego potomstwa dla Elżbiety Ewy Katarzyny i Justyny. Proszę za mnie o obronę przed atakami złego sąsiada i żony jego i złośliwego męża i zieci. Proszę o wiarę mocna dla całej rodziny. Proszę o miłość i szacunek dla mnie i całej mojej rodziny.

 8. Czester pisze:

  Prosze o prace dla meza Czeslawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s