Abp Andrzej Dzięga – homilia z czuwania na Jasnej Górze 25 maja 2012 roku. Mater Ecclesiae Totus Tuus

Homilia ks. abp Andrzeja Dzięgi wygłoszona w kaplicy na Jasnej Górze w ramach czuwania Krucjaty Różańcowej 25 maja 2012 r.

W homilii ks arcybiskup mówił m.in. o NMP Matce Kościoła – o mozaice mieszczącej się na frontonie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Poniżej przedstawiamy garść informacji.

Mater Ecclesiae Totus Tuus

W Rzymie na Placu Świętego Piotra znajduje się mozaika przedstawiająca Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus, zatytułowana: „Mater Ecclesiae Totus Tuus” („Matka Kościoła Cały Twój”). Mierzy ponad 2,5 metra. Jako model dla tej mozaiki posłużył wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, znajdujący się w Bazylice Św. Piotra, noszący nazwę: Mater Ecclesiae. W dolnej części mozaiki znajduje się herb Jana Pawła II z hasłem Totus Tuus.

Była ona szczególnie bliska sercu Jana Pawła II. Historia jej wykonania splata się bowiem z zamachem na życie Jana Pawła II. Mozaika, planowana już wcześniej (w porozumieniu z Papieżem), została ułożona pomiędzy listopadem a grudniem 1981, pół roku po zamachu. 8 grudnia 1981, w święto Niepokalanego Poczęcia, Jan Paweł II przed modlitwą Anioł Pański pobłogosławił ją. Jednak propozycja zamieszczenia wizerunku Matki Bożej na Placu Św. Piotra pojawiła się nieco wcześniej, w 1980. „W 1980 podczas spotkania UNIV jeden student spytał Jana Pawła II, czemu na placu brakuje wizerunku Matki Bożej. Papież zgodził się na jego wykonanie.” Inicjatywa i projekt mozaiki pochodzi od ludzi z Opus Dei. Projekt wykonał Javier Cotello, hiszpański architekt.

Mozaikę „Mater Ecclesiae Totus Tuus” z Placu Św. Piotra możemy kontemplować nie tylko w Rzymie. Jej kopie można spotkać np. na obrazkach prymicyjnych. Zdobi ona również okładkę Modlitewnika, pt. „Modlitwy”, opublikowanego przez wydawnictwo APOSTOLICUM.

Dzisiaj „Mater Ecclesiae Totus Tuus” jest nadal bliska wielu sercom i ciągle przyciąga nowe. Hasło Jana Pawła II: „Totus Tuus” potwierdza całkowite oddanie się Papieża pod opiekę Matki Bożej. Mozaika zamieszczona na ścianie Pałacu Apostolskiego (na wcześniej istniejącym oknie) jest znakiem, nawiązującym do wydarzenia zamachu na życie Papieża i podkreślającym przekonanie Jana Pawła II o tym, że to Matka Boża go obroniła.

Autor: Renata totustuus.htm

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Abp Andrzej Dzięga – homilia z czuwania na Jasnej Górze 25 maja 2012 roku. Mater Ecclesiae Totus Tuus

 1. Maciąg Julian pisze:

  Jestem bardzo wierzącym ,ale alienacja naszych hierarchów niestety pogłebia się a szczególnie tych najwyższych z abp Dzięgą i abp Kowalczykiem (na ingresie byli Jego przyjaciele Kwaśniewski i Oleksy),

  • Bartłomiej pisze:

   Co do ks. abpa Dzięgi, to coś żeś pomylił człowieku… Jest to jeden z najbardziej uduchowionych i kochających Chrystusa i lud, dostojników Kościoła. Posłuchaj jego nauk, to zrozumiesz, że się mylisz.

  • Benka pisze:

   Gdybyś był jak piszesz „bardzo wierzący” , to byś takiej bzdury o ks.abp. Dzięga nie napisał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s