TAJEMNICA TRZECIEJ TAJEMNICY FATIMSKIEJ – ks. Adam Skwarczyński, „Z bł. Hiacyntą i Franciszkiem w XXI wiek”

otrzymaliśmy pocztą od ks. Adama Skwarczyńskiego

TAJEMNICA TRZECIEJ TAJEMNICY FATIMSKIEJ – (ks. Adam Skwarczyński,
Z bł. Hiacyntą i Franciszkiem w XXI wiek, Michalineum 2008, rozdz. 12).

Autor prosi, by niniejszy tekst odczytać w świetle tego, co wiemy z najnowszych prawdziwych Orędzi, dotyczących Ostrzeżenia i konieczności modlitwy i ofiarowania się za tych, którzy wtedy mogą pójść na potępienie.

TAJEMNICA TRZECIEJ TAJEMNICY FATIMSKIEJ

(ks. Adam Skwarczyński, Z bł. Hiacyntą i Franciszkiem w XXI wiek, Michalineum 2008, rozdz. 12).

Ojciec Święty Jan Paweł II, postanawiając opublikować III część Tajemnicy Fatimskiej, przekazanej dzieciom przez Matkę Bożą 83 lata temu, zlecił teologom opracowanie do niej komentarza.

Choćbyśmy w kwestiach dotyczących prawd wiary kierowali się także dzisiaj odwieczną zasadą: Roma locuta – causa finita („Rzym przemówił – sprawę należy uznać za zamkniętą”), na pewno nikt nie będzie twierdził, że nad „dokumentem z nieba”, za jaki uznać można Tajemnice Fatimskie, nie wolno już teraz zasiąść innym teologom, by zgłębiać ich treść na użytek własny, a nawet ogółu. Prosząc więc Najwyższego Nauczyciela, Ducha Świętego, o pomoc, odczytajmy na nowo posiadane teksty. Niech towarzyszy nam w tym zadaniu Anioł III Tajemnicy z ognistym mieczem skierowanym w naszą stronę – ku globowi ziemskiemu – z potrójnym wezwaniem do pokuty. Czy to anielskie „ultimatum” przyjęła ziemia do tego stopnia, byśmy „w epoce wielkich problemów i niepokojów” mogli już spać spokojnie…?

W swoim komentarzu kard. Ratzinger za najbardziej istotny punkt dwóch pierwszych części Tajemnicy uważa cel, któremu ma służyć tak wstrząsająca wizja piekła: wezwanie do udziału w dziele zbawiania dusz. Zostaje zarazem ukazany światu środek istotny dla dzieła zbawczego: kult Niepokalanego Serca Maryi. Kult zaś ten ma polegać na naśladowaniu Maryi w pełnieniu woli Bożej, w kroczeniu za Chrystusem. Jest to wyraźne nawiązanie do Adhortacji Pawła VI Marialis cultus, za którą można tę myśl uzupełnić (odwołując się również do nauczania Jana Pawła II) w następujący sposób: chodzi o możliwie pełne dotrzymywanie kroku Maryi w Jej pielgrzymce (czyli ciągłym wzrastaniu) wiary i posłuszeństwa Bogu.

Za klucz do zrozumienia trzeciej części Tajemnicy uważa Kardynał potrójne wezwanie do pokuty, które w polskim tłumaczeniu powinno brzmieć: Pokuty, Pokuty, Pokuty! Trzeba to podkreślić: wezwanie. W oryginale słowo to występuje w wołaczu, a nie w mianowniku, gdyż wtedy byłoby nie wezwaniem, lecz informacją – czymś w rodzaju stwierdzenia Anioła: na ziemi wszyscy pokutują! ………….

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „TAJEMNICA TRZECIEJ TAJEMNICY FATIMSKIEJ – ks. Adam Skwarczyński, „Z bł. Hiacyntą i Franciszkiem w XXI wiek”

 1. KRYSTYNA pisze:

  http://www.piotrskarga.pl/ps,9255,2,0,1,I,informacje.html

  2012-02-02

  Kościół w USA: nadzieja w tradycjonalistach

  Rusell Shaw, były doradca ds. publicznych episkopatu amerykańskiego zauważa, że rosnąca z dnia na dzień grupa katolików tradycjonalistów w USA, to nadzieja dla przyszłości Kościoła. Obawia się jednak, że jeśli zamknie się ona w sowim gronie i zarzuci szerszą ewangelizację, może stać się karykaturą katolicyzmu.

  Shaw przypomina, że podobnie jak papież Jan Paweł II, Benedykt XVI uznał za priorytetową tzw. „nową ewangelizację.” W zeszłym roku powołał specjalny urząd w Kurii Rzymskiej w celu jej promowania. Kwestia „nowej ewangelizacji” ma być tematem najbliższego walnego zgromadzenia Synodu Biskupów świata.
  Benedykt XVI wyjaśnia, że „nowa ewangelizacja” jest szczególnie potrzebna, gdyż „narody niegdyś bogate w wiarę i powołania tracą swoją tożsamość pod wpływem kultury sekularyzacji” (Verbum Domini, 96). Wyraźnie odniósł się do krajów europejskich takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania i Irlandia. Ale z pewnością miał na myśli także takie państwa jak Kanada, Australia, czy Stany Zjednoczone, gdzie sytuacja katolików stale się pogarsza.

  Trzy lata temu amerykański ośrodek badawczy PewResearch ujawnił, że jeden na trzech Amerykanów, którzy zostali wcześniej ochrzczeni i wychowywani w duchu katolickim, opuściło Kościół, albo przyłączyło się do protestantów lub zwyczajnie pozostają niezrzeszeni z żadną religią. Grupa niezwiązanych z żadnym wyznaniem obywateli wynosi obecnie aż 22 miliony osób.

  W Ameryce, podobnie jak iw innych krajach zachodnich, postępuje sekularyzacja, która nie jest nowym zjawiskiem. Idee oświeceniowe przywieźli na ląd amerykański imigranci z Europy, którzy odegrali istotna rolę w czasie wojny o niepodległość.

  Show zauważa, że wielu Amerykanów chociaż stykało się z wiarą bardzo wcześnie, to jednak rzadko kiedy ją zgłębiało. Byli deistami, którym łatwo było zarzucić skrupulatnie niegdyś wypełniane praktyki religijne. Przez długi czas to subkultury imigrantów katolickich skutecznie przeciwstawiały się sekularyzacji, ale w pewnym momencie, zwłaszcza w latach 50., 60. i 70.ubiegłego stulecia zaczęły się one zamykać, tworząc swoiste getta. Z kolei prowadzona przez władze propaganda na uniwersytetach i w mediach, do której wykorzystywano intelektualistów i polityków katolickich, a niekiedy nawet duchownych sprawiły, że getta świadomych swej wiary katolików izolowano, a coraz więcej osób wierzących rezygnowało ze swojej katolickiej tożsamości .
  W efekcie następował demontaż subkultury katolickiej, pogłębiała się sekularyzacja i kryzys wiary. W ostatnich latach, jednak obserwuje się zjawisko powstawania coraz liczniejszej grupy świadomych wyznawców Chrystusa, którzy odwracają się od niemoralnego świata.

  Wielu rodziców, zniesmaczonych permisywną edukacją seksualną prowadzoną w szkołach zarówno publicznych, jak i prywatnych, decyduje się na tzw. edukację domową. Rezygnują także z posiadania odbiorników telewizyjnych w domu i instalują specjalne programy, chroniące dzieci przed złym wpływem Internetu. Jeszcze inni wyprowadzają się z dużych aglomeracji do małych miasteczek, tworząc tam bardziej jednorodną wspólnotę osób podobnie myślących.

  Pojawia się coraz więcej dumnych ze swojej tożsamości katolickiej stacji telewizyjnych, radiowych, portali internetowych, wydawnictw i czasopism, organizacji prawniczych i ruchów, promujących tradycyjne nauczanie Kościoła katolickiego. Zachęcają one osoby świeckie do dumnego świadczenia o swojej wierze. Często zachęty płyną także ze strony nowej generacji biskupów i kapłanów.

  To wszystko – pisze Shaw jest dobre do pewnego momentu. Obawia się on bowiem, że grupa tradycyjnych katolików wciąż za bardzo zamyka się w swoim własnym gronie, unikając odgrywania większej roli w życiu publicznym. Chciałby, by ci katolicy byli bardziej dalekowzroczni i zaangażowali się w „nową ewangelizację,” tworząc „szerszą dynamiczną subkulturę katolicką, by móc głosić Ewangelię daleko i szeroko. Ze szczególnym uwzględnieniem byłych katolików i katolików nominalnych, którzy balansują na krawędzi.”

  Źródło: Catholic Reporter, AS.

 2. Filmy Prawdy pisze:

  W Polsce ruszyła inicjatywa o nazwie – FILMY PRAWDY – najlepsze i najciekawsze filmy, które powinny znaleźć się w kolekcji każdego Polaka.

  https://filmyprawdy.wordpress.com/

 3. Katon Najmłodszy pisze:

  Dzieciofobia rodzi ciążofobię

  Jest jeszcze rarytas – na deser profesorka Środa dodaje: „ciąża wycieńcza, zniekształca, czyni własne ciało obcym, budzi lęki, czy wszystko jest w porządku”. Hmm… Jeśli to ma być argument za niezachodzeniem w ciążę i nierodzeniem dzieci, to muszę pani profesorce uzmysłowić, że rodzić to może bardzo poważne konsekwencje. Nie tylko ciąża wycieńcza, zniekształca, czyni ciało obcym i budzi lęki. Praca zawodowa również skutkuje takimi dolegliwościami, ale czy ktoś rozsądny z tych powodów opowiedziałby się przeciwko pracy? Chyba tylko lenie, leserzy i patentowane feministki, którym bardzo rzadko zdarza się pracować własnymi mózgami. (całość http://katonisliwka.wordpress.com/

 4. Eva k pisze:

  Witam, przeczytalam dzisiaj ten artykol ks.Skwarczynskiego, jest bardzo interesujacy, zastanawiam sie nad urywkiem gdzie siostra Faustyna pisze o ciemnosci i swietlistym krzyzu, poniewaz 27 lipca 2011 roku, mialam dziwny sen: wokolo mnie nic innego nie widzialam oprocz nieba, tak jak bym byla na niebie, niebo bylo ciemne, prawie ze granatowe,nie bylo ani ksiezyca ani gwiazd, nagle na niebie pojawil sie drewniany krzyz a na tym krzyzu byl Duch Sw. w kolorze rozowo bialym, ciagle od tej pory ten sen nie daje mi spokoju, nie wiem jak go sobie wytlumaczyc, zwlaszcza ze to mi sie zdarza nie pierwszy raz. Pozdrowienka dla wszystkich.

  • wobroniewiary pisze:

   Ks. Adam S. nazywa takie sny nie snami (bo sny to zlepek różnych dziwactw) ale snami-wizjami. Nie Ty jedna masz takie sny-wizje i nie od dziś. Wiele osób je ma i się łączą te osoby w ciągu ostatnich lat na różnych blogach stronach katolickich oraz w życiu realnym. Tak więc coś jest na rzeczy. My też pozdrawiamy Cię serdecznie i mocno.

 5. wejdź na moja stronę w internecie
  http://www.apocalipsistestamentum.blogspot.com jest III tajemnica fatimska pod tytułem ‚Fatima 1917″ składa się kilku orędzi. Sama III tajemnica fatimska jest wydana w książce pt Dotknięcie Boga Stefana Budzyńskiego. art. „Madonna z Akita, a III tajemnica Fatimska, i tam Stefan pisze jak otrzymał od papieża Jana Pawła II, III tajemnicę Fatimską, do wydania w Polsce. 1995 roku
  jest teraz przetłumaczona książka ks. Malachi pt. ” Dom smagany wiatrem”‚ Dotyczy kościoła i Papież Jana Pawła II można zamówić w internecie z wysyłką 2 tomów razem w jednej książce z wysłaniem 104 zł .mój adres Wanda Stańska-Prószyńska , ul Gwiaździsta 21 m 22 , 01-651 Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s